Jump to content
Българският форум за музиканти

Звукът на Offroad - Track 1


Recommended Posts

Е все пак мисля, че има малко истина :) Скоро няма да имам условия да го чуя на колони, но като мога ще го направя и ще си върна думите назад ако си прав ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявам се не говорите наизуст, споменаването на "loudness war" напоследък е не по-малко мода. За подобно нещо не може и да става дума ...

 

"За БГ банда нивото е добро"

Не знам това комплимент ли трябва да е, но отдавна не се самооценявам в контекста на нивото тук. Мисълта ми е, че ако искаш да си добър, трябва да се сравняваш с най-добрите, колкото и да е неприятно.

 

Напълно съм наясно, че както спомена "нещата малко се застъпват с продуцентски решения, а в случая почти напълно тази роля изпълняваше самата група". Продукцията е добра, аз само отбелязвам, какво чувам и всеки който рабти с групи се сблъсква с този проблем със смесването на продуцентски, композиторски и всички там етапи да не изброявам какви "-ски" неща. "За БГ банда нивото е добро" отразява цялостния продукт по мое мнение - ясно е, че е в раздел смесване и мастеринг, но няма как на 100% да се отделят нещата. Това сигурно щеше да е същото мнение и да беше смесвано от най-добрия (ако има такъв изобщо) и накрая мастерирано от Боб Кац :D Както и да е. За "loudness war"-a, не може да се каже, че случая е "Металика" :P, но тази тема е дълга и се дискутира много. Всеки преценява как да мастерира продукцията си - въпрос на продуцентско решение, както каза ти. А и при зачекването на тази тема никой от нас (или поне аз) няма предвид, че продукциата е предобрена, а че просто с тези нива вече се гони и аз не знам какво - както и да е. Тръгнах да пиша толкова много неща, но ги изтрих, защото и аз самия на моменти се налага да надувам нивото до дупка, а пък теб съм зачекнал - въпрос на продуцентско решение както каза ти.

 

 

Нещо, което трябва да се отбележи - много похвално, че сте се обънали към мастериране от човек, различен от този който смесва. Това е много правилно и често се заобикаля по нашите ширини. Естествено, че мастерирания вариант звучи по-добре от само миналия през един лимитър. За това и дума не може да става.

 

 

Всеки може да намери един куп недостатъци, кои основателни кои не. А и ние често лице в лице не можем да се разберем като хората, какво остава с постове. Който не е правил цял албум със сигурност не знае за каква къртовска работа става дума, още повече за албум от самопродуцираща се груба с, при всички случаи, ограничен бюджет, и записан не с най-добрата възможна за стила техника. Винаги ще има какво да се критикува, много от нещата и ти си ги знаеш. Важното е, че албумът е готов и както гледам, феновете го приемта добре - значи си свършил работата.

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като спомена за loudness мисля, че е ясно кое подтиква мастеринга към това - нуждите на потребителя. Явно масата се кефи нещо да звучи силно, а не динамично и качествено :) Същото важи и за артистите - ако се направи динамично, артистът ще чуе нещо на конкуренцията, звучащо по-силно и ще нахрани човека, който е правил мастера :)

Редактирано от tanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо, което трябва да се отбележи - много похвално, че сте се обънали към мастериране от човек, различен от този който смесва. Това е много правилно и често се заобикаля по нашите ширини. Естествено, че мастерирания вариант звучи по-добре от само миналия през един лимитър. За това и дума не може да става.

Ясно е защо се заобикаля... като дадеш няколко хиледи за подготовка, техника, записване и смесване, още $1-2k за мастъринг са последния пирон в ковчега, така да се каже.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За цял албум, но пак не е малко :rocker:

Чел съм че в Sterling взимат по $500-600 на час и им трябва около половин час на песен + до колкото разбрах 700$ за мастър CD за дупликация. Има и хора които го правят за 50$ на песен има и доста хора между двете крайности, но изглежда за наистина качествен мастъринг отиват поне 1000 долара за албум с 10 песни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като абсолютен лаик ще кажа следното. Първият вариант на обработката на песните с народни мотиви ми харесва много повече отколкото на финалния микс. Причината, най-вероятно, се крие във факта, че групата имаше директни изисквания към теб и те, както и ти сте запознати с идеята на родния ни фолклор и имате по-нашенско(ако мога така да го нарека) виждане за звука на точно тези песни. На миксът ми звучаха леко като хеви метъл, а те не са :rocker:

tanov, групата има един великолепен барабанист, който е краен що се отнася до моделирането на барабаните. Да кажем, че звучат в главата му. Ако го чуеш лайв, ще ме разбереш :D Гого е машина за свирене и отговора за моделираните барабани е просто един - момчето свири просто перфектно и лично аз рядко съм засичал човешка грешка в свиренето му. Както е казал народа - Гого, робот си, момче :cheers2:

 

Това е, което аз имам да кажа като мое си лично мнение. Ако трябва да съм максимално искрен и двата варианта ми харесват. Кралят Гарвам във финалния микс е направо убийствен. Не очаквах да постигне такъв слухов ефект.

 

Боби, пари като вестници имаме музикантите, ееей! Да ги горим по-често по такива хубави поводи ;) Много време отдели на този албум. Много нерви изхабихте заедно с групата и смятам, че постигна наистина голям финален ефект. Друже, за мен си критерий за обработка на звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за добрите думи! :girl_witch:

Това за първоначалния вариант на Хайдушката чешма и Мими го спомена и се опитах да разбера каква е причината да се хареса повече, но безуспешно. Дали не е, защото сте привикнали към старата версия, не знам. (btw ако сте свалили мастерираните парчета веднага щом Сашо ги обяви в темата то най-вероятно са неокончателната и много усилена/компресирана версия, в последствие е качил правилната)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не, просто вие сте постигнали нещо по-добро според мен :greenangel: Акцентът на народните инструменти е по-силен във вашия вариант. Това ме радва лично мен. Кара козинката да настръхва! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.