Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблемче


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

Вчера сутринта доста се драх, през деня пак си попявах, с болно гърло. Късно вечерта излязох на студено, и когато се опитах да изпея нещо на фалцет, той странно се раздвояваше и можех да го правя ня терци, кварти, квинти и др, а останалата част от гласа ми звучеше доста изсъхнало. Като се събудих сутринта не можех да изпея нищо, гласа ми яко изпускаше, а фалцета ми беше станал някак си много лек. С течение на деня и с 10-тия чай нещата малко се пооправиха, но все още не мога да изкарам хубав фалцет, а и не мога да викам твърде силно. Някой имал ли е подобни проблеми(за първи път, откакто пея настивам) и какво трябва да правя. Дали образувам възли, или е от настинката. Май е най- добре да не пея 1-2 седмици.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти да не си пял докато си бил навън на студа?! Това (поне при мен) е пагубно. Топли чайове не помагат, даже ако ти се е възпалило гърлото може да влошат нещата (високата температура засилва възпалителния процес и от тази гледна точка малко сладолед може да ти е по-полезен от десетина топли чая).

Аз лично се ползвам от народната медицина в такива случаи. Купи си една черна ряпа (но да е черна!!!), средно голяма (около 300грама) и я отрежи откъм листата, малко над средата й. Издълбай с лъжичка вътрешността и, така че да може да събере 1-2 чаени лъжици захар... Както се сещаш, слагаш захар на издълбаното(1-2 лъжици, ако не си разбрал) След десет-дванадесет часа се образува не особено приятен на вкус, но изключително ефективен сироп, който трябва да изпиеш. След това издълбай отново ряпата още малко и пак напълни със захар, пак остави десетина часа. Една ряпа би трябвало да ти стигне поне за три такива процедури, на третата от които вече би следвало да се чувстваш добре и да си си върнал гласа.

Не бива да забравяш и за ползата от меда - най добре винаги го подлагай на водна баня, дори да си го купил течен, а не захаросан. За гърлото най-добри са по-леките медове (което не прави тежките безполезни, напротив, просто леките могад да се поемат в по-големи количества). Такива са акациевият, този от магарешки бодил (съвсем не по темата - медът от магарешки бодил увеличава потентността), въобще по-светлите медове.

Ако не искаш да се ползваш от народните рецепти, а предпочиташ да ползваш официалната медицина, трябва да ти кажа, че единственото лекарство за гърло, което ми помага, когато настина (а аз настивам преди всяко новолуние) е Нео - Ангин. От другите, при ме, ефекта е нулев.

Непеенето 1-2 седмици не е решение, пък и едва ли ще ти е приятно. Аз лично не мога да издържа и два дни без да пея. По добре се погрижи да оправиш гърлото си, вместо да го чакаш да се оправи само. А ако се притесняваш да не би да образуваш възли - консултирай се със специалист по УНГ. Въобще, дори и да нямаш подобни притеснения, дори и да нямаш проблеми и оплаквания от гласа си, задължително, щом си певец, трябва да ходиш периодично на профилактични прегледи при УНГ - лекар.

Надявам се да бях полезен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имал съм такива моменти. Трябват ти мед, сок от лимон, сън, консултация с лекар (и ако може една кака да те мачка) :green: . Стой си у вас на топло, почивай си. От съня укрепва гласа, а другото ти написа CorvusCorax.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз принципно не пея ама на купон като се дера като животно и после 2 седмици едвам говоря :wall:

ама си минава с времето де. знам само, че не е особено полезно това дране, защото може да ти стане нещо на гласните струни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хм... аз като китарджия да ви предупредя, че ако изобщо е възможно да си "смените" струните, цената ще е много интересна ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е това с дрането не трябва да го правиш изобщо. На купон е може би едно от най-неподходящите места за пеене. А каката все нещо я бавя, ама май ще я пусна най-после да ме помачка.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично се ползвам от народната медицина в такива случаи. Купи си една черна ряпа (но да е черна!!!), средно голяма (около 300грама) и я отрежи откъм листата, малко над средата й. Издълбай с лъжичка вътрешността и, така че да може да събере 1-2 чаени лъжици захар... Както се сещаш, слагаш захар  на издълбаното(1-2 лъжици, ако не си разбрал) След десет-дванадесет часа се образува не особено приятен на вкус, но изключително ефективен сироп, който трябва да изпиеш. След това издълбай отново ряпата още малко и пак напълни със захар, пак остави десетина часа. Една ряпа би трябвало да ти стигне поне за три такива процедури, на третата от  които вече би следвало да се чувстваш добре и да си си върнал гласа.

А не може ли вместо със захар ряпата да се напълни с мед или чрез захарта "отварата" става по-благотворна отколкото с мед? Ако знаеш още някой подобен трик, моля те сподели го :)

Редактирано от Benny Exclusive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера сутринта доста се драх, през деня пак си попявах, с болно гърло. Късно вечерта излязох на студено, и когато се опитах да изпея нещо на фалцет, той странно се раздвояваше и можех да го правя ня терци, кварти, квинти и др, а останалата част от гласа ми звучеше доста изсъхнало. Като се събудих сутринта не можех да изпея нищо, гласа ми яко изпускаше, а фалцета ми беше станал някак си много лек. С течение на деня и с 10-тия чай нещата малко се пооправиха, но все още не мога да изкарам хубав фалцет, а и не мога да викам твърде силно. Някой имал ли е подобни проблеми(за първи път, откакто пея настивам) и какво трябва да правя. Дали образувам възли, или е от настинката. Май е най- добре да не пея 1-2 седмици.

Случайно си открил техниката на "ранената косатка"!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случайно си открил техниката на "ранената косатка"!

На всяка цена интересен!

Всъщност не, било е от настинката. Вече почти се оправих. Писах на Joanna Cazden, известен ларинголог, и и пратих семпли, и тя ми каза никога повече да не пея на студено, както и, че ако е необходимо, може да се пее в леки форми на настинка, но ако е стигнала до гърлото, тогава това е твърде нежелателно. Така че за урок на всички: НЕ пейте на студено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е не се връзвай чак толкова за косатката.За студа не съм много съгласен ,ами тези дето пяха на плоштада на 31 срещу1- ви? Какво ще кажеш? Хайде ЧНГ ние ще свирим в събота на 7.01 заповядай,гърлото ме боли зверски но няма да се предам. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бени, захар трябва да е, за да може да дръпне соковете на ряпата. Иначе народната медицина е необятна, а смея да твърдя - и ефективна. Мога доста да говоря за нея. Ако има някакъв конкретен пробле пиши из темите, ако имам разрешение- обещавам да отговоря:godbless:

qbodp, за пореден път съм много съгласен с тебе :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.