Jump to content
Българският форум за музиканти

Темпо и Ритъм


Recommended Posts

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Да, сгреших. За да разбере някой какво съм казал, моля вземете си midi-трак с кое да е произведение на Бах или Рахманинов и подредете всички тонове (миди-блокчета) да са върху един тон - без да ги местите по време! И прослушайте отначало. Невероятно е какви ритми и какви тактове съдържа едно такова "прозведение", нямащи почти нищо общо с оригинала.

Редактирано от BaMnupa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами тогава да го обясним по "компютърски MIDI" език.

 

Нали знаете като отворите пиано рола на мидито (в sonar или cubase да речем ) как се появява една таблица. По вертикалата се нанася височината на нотичките а по хоризонталата тяхното разположение във времето. Колкото по високо стои едно "миди-блокче" толкова тона е по висок или тънък - съответно колкото по ниско толкова по дебел (мъжки) е тона. Колкото по дълго е миди блокчето толкова е по дълга трайноста на тона. Когато има разстояние между блокчетата по вертикалата - това е интервал, а когато е по хоризонталата това е пауза. Ритъм е това което се случва по хоризонталата. Това което се случва по вертикалата е мелодия.

В зависимост от зададения размер(големина) мрежата се дели на едни по големи еднакви по големина квадрати (или респективно правоъгълници). Обикновено в 4/4 има четири по дебели линии и още четири по тънки - дебелите се явяват четвъртини а по тънките всяка втора осмина. Ето тези именно квадрати се наричат такт а размера показва как точно такта е разделен - коло дебели и тънки линии има и на какво разстояние са те една от друга.

 

Е сега вече трябва да е ясно. Обясних го като за китаристи - с табулатури. Втори пръст - дванадесето прагче на пета струна.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже преди около две седмици обяснявах в друг форум за размер, такт, силни и слаби времена, наложи се за онагледяване да използвам скрийншот на такт, който ще приложа и тук към написаното от Tozi.

 

4-4.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tozi, дори аз не бих могъл по-неподвеждащо да го обясня. За жалост не виждам Stone какво е пуснал като картинка, излиза ми само гола област на midi-редактора на Cubase SX.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BaMnupa много е просто - Stone е събрал всички паузи от произведението на Рахманинов и ги е подредил една върху друга - невероятно - няма почти нищо общо с оригинала.

 

 

Stone мерси за графиката :thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже преди около две седмици обяснявах в друг форум за размер, такт, силни и слаби времена...

Може ли линк към обяснението..., че аз на някакви приливи и отливи кротко потъвам в теоретичния раздел и току си "зацапвам главата" с някоя умна приказка. :thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Angelina, ето го линкът: http://trancebg.com/forum/index.php?showtopic=3426

От него има примъкнат и един бисер в темата ни за бисери. :cheers: Това всъщност е форум за транс музика, който бях посетил, за да питам за няколко имена, но попаднах и на други теми. Отговорите от мен се касаят до 4/4 конкретно, за да раздухат някои от свободните съчинения в темата, в която при това са писали хора, правещи музика! Има материал за "хахо-хихи". Най-якият коментар беше: "Безсмислени спорове по пренебрежима материя". :thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Angelina, ето го линкът: http://trancebg.com/forum/index.php?showtopic=3426

От него има примъкнат и един бисер в темата ни за бисери. :hysterical: Това всъщност е форум за транс музика, който бях посетил, за да питам за няколко имена, но попаднах и на други теми. Отговорите от мен се касаят до 4/4 конкретно, за да раздухат някои от свободните съчинения в темата, в която при това са писали хора, правещи музика! Има материал за "хахо-хихи". Най-якият коментар беше: "Безсмислени спорове по пренебрежима материя". :hysterical:

 

Безсмислени спорове по пренебрежима материя - това е номер 1 :greenangel::rolleyes::D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.