Jump to content
Българският форум за музиканти

Клавир-а: част от една група, или гост в нея?


NoSoul

Има ли място един клавир в по-сериозен колектив?  

56 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

в този контекст:след като синтезаторите станаха толкова богати на брутални бленди,има ли нужда групата от китарист? :dance:

 

Edit:що за малоумни въпроси!!!много ясно!!!глрупа без пианист не е група.аз поне за сега умен китарист не съм виждал.най-благородния инструмент с най-благородните изпълнители.в която и да е група винаги има няква подложка,я органче,я фендер пиянце...а вече съм по-съгласен да съществува група без китарист,отколкото без пианист!!!

Ибрее...

 

"глрупа без пианист не е група." - ми една глрупа и с пианист и без все не е група... съгласен съм с тебе по тая точка. оттам нататък...

 

Умен китарист не си виждал... На концерта на Вай имаше къде четири на сцената. По едно и също време. Къде гледа в тоя момент? (Ако си бил на концерта тва, де...). И така и така сме почнали, като как точно дефинираш "умен" китарист? Щото ми е много интересно да разбера какво точно си мисли един клавирист, че е умен китарист.

 

А и в този ред на мисли, кога за последно си слушал Toto и Faith No More, примерно? Или Dream Theater? Там клавирът да е над всичко останало? Там ИЗОБЩО нещо да е над всичко останало?

 

To the point - не си прав. Ма изобщо не си прав. Клавирът е музикален инструмент. Колкото и да ти е странно и unfathomable (ъъъ, тва нема аналог на бг...), китарата СЪЩО е музикален инструмент (бахмааму, предстаяш ли си верно, балиго деа...). Въпреки ебавките и вицовете, басът и той там се класира, хората прекалено много го подценяват (и аз в тва число). И барабаните също.

 

Накратко, можеш да си синтезираш грозни звуци колкото искаш, ама синтезаторът няма да се доближи до звука на китарата, ако ще най-бруталния синтезатор да си вземеш за $1x10^20. И аз мога да си прая ненормални бленди с ефекти за китарата, които да наподобяват синти и да нямат нищо общо с белите мечки, и пак няма да сбъркаш, че е клавир, щото не е, и ще звучи също толкова гадно, колкото и синтезирана китара.

 

А една група без клавирист си е група ок. Примери дал брадатия много. Група без китарист - също. ТЕ май си немат все още, и не виждам да им пречи липсата.

 

Изобщо, ако искаш, си свири сам, или си събери група, в която да си ексклузивен солист, или да си свириш без китарист... И така и така си почнал, за кво са ти барабанист и басист?

 

Само че група значи точно група, и ако един дръвник е над останалите, се получава не група, а шибан съпровод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Е стана куцото.... разсърдихме хора. Номера обаче не е дали нещо е над всичко. Сорка, обаче ако не говорим с капаци на очите пич, тряя признаеш че клавира, както барабаните имат най-широк спектър за стилове музика. Тва някой инструмент да замени друг.... нелепо е. Клавира просто може да наподобява(гарнитурка примерно). Пуснах анкетата заради нещо мн тъпо - имам чувството че 70% от музикантите(не клавиристи) дискриминират клавир-а. Музикален инструмент е и гайдата и дудука. Говорим обаче вече за малко по алтернативна музика. Разтърси се из секцията за клавишни. Имаше на едно място качени клипчета на един изруд. За това вече се изисква доста интелект и много изчетена литература. Никой не класифицира от общо към частно и обратно - може да е клавирист и да е тъп за 3-ма, а може да е гений човека, ма да свири на бас или барабани... Идеята е че за да ознае един клавирист възможностите на вафлата си, трябва доста да понаучи, а не просто пръстите му да отключват врати без ключ. За тва пийс брат :dance: . Ако е музикант уважавай го - от най-некадърния дори има кво да се научи. Ако просто е позьор, заслужава ли си нервите...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе споко, никой не се е разсърдил. Само се дразня достатъчно от нацистки постове а ла "евреите на сапун" (в случая китаристите), че да се поразпиша нервно. И тва няма нищо общо с тва, че свиря на китара - и клавирист да бях, пак така щях да реагирам.

 

Виж, за "умния" китарист вече има нещо общо. ;)

 

За широкия спектър - тц. И ти не си прав :). Инструментите са си инструменти. Виж, хората какъв спектър за стилове музика имат, това вече е друг въпрос - не зависи от инструментите каква музика се свири и може да се свири на тях, щото можеш да ръгнеш флейта и в метъл, и се получава изненадващо добре. Същото се отнася и до пиано, и имам предвид пиано, не някоя рошава синтетична бленда на синтезатор.

 

Така че дали трябва клавирист в групата - трябва. Дали трябва китарист - ми трябва. Колкото повече, толкова повече, както казва Мечо Пух. Всеки инструмент си има мястото за да бъде групата... ъм, versatile (и тва няма аналог на бг, мамка му...), но определящо е това как свири групата в крайна сметка, а не егото на клавириста. Или на китариста, като стана дума... :green:

 

Едит: P.S. 70% от музикантите да дискриминират клавира? Нема таквоз нещо. Ако смяташ хеви метълите, да, ама на тях клавир за какво им е? ;) От останалите, тия които свирят без клаавирист, просто не могат да си намерят,щото сте толкова малко... Иначе искам да видя кой ще тръгне да прави група за разностранни стилове музика и ще каже "Абе бегай, за кво ми е клавирист"...

Редактирано от me-109
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пич за едно си прав

Всеки инструмент си има мястото за да бъде групата...
,но от там нататък,много се впрягаш.пиши и си прави густото.тук никой с нищо не иска да навежда никой,пък ти,че си избиваш болните комплекси (в случавя да не си ритъм китарист),мен не ме бърка.във форума за пианисти ако не кможе малко да се отпуснеш и да наредиш на майтап някой китарист - то другаде няма къде да е!ето сега видя ли,че няма умни китаристи.... ;)

 

P.S.ако беше прочел и

уво на всички!диригента е на пианото....

 

айде честита ви коледа...

и стига с глупостите 

,което съм казал,щеше да ти е ясно,че майтапа е до тук!за това сега си изяде наредбата!!! Редактирано от Topsun
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бат' китаристе, без да се засягаш, по спора няма да участвам, защото е глупав, обаче тия работи с английските думи много ме дразнят и ще си го споделя. Значи има една част хора, и ти май си от тях, дето толкова свикват с английския език, че започват да придобиват илюзорна представа за някои английски думи - приемат смисъла им само когато са част от английска реч и - още по-лошо - мислят си, че смисълът на думата се определя от конкретния фонетичен състав, с други думи получават нарушение на възприятията, изразяващо се в това, че само английската дума "versatile" означава универсален, многостранен (така както тези понятия са пресъздадени в главата им) но не и самата българска дума "универсален", както и че само "unfathomable" означава необясним, но не и българската дума "необясним". Хвана ли парадокса? И бас ловя на две бири, че ще ми отговориш с конкретно обяснение, че двете думи си ги използвал с маааааалко по-различен смисъл от този, дето аз ти написах ;)

Редактирано от CyberGene
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със свирка си е класика...НО! Зависи от концепцията и стила на групата. Поради тази причина по този въпрос винаги ще има две мнения ;) ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бат' китаристе, без да се засягаш, по спора няма да участвам, защото е глупав, обаче тия работи с английските думи много ме дразнят и ще си го споделя. Значи има една част хора, и ти май си от тях, дето толкова свикват с английския език, че започват да придобиват илюзорна представа за някои английски думи - приемат смисъла им само когато са част от английска реч и - още по-лошо - мислят си, че смисълът на думата се определя от конкретния фонетичен състав, с други думи получават нарушение на възприятията, изразяващо се в това, че само английската дума "versatile" означава универсален, многостранен (така както тези понятия са пресъздадени в главата им) но не и самата българска дума "универсален", както и че само "unfathomable" означава необясним, но не и българската дума "необясним". Хвана ли парадокса? И бас ловя на две бири, че ще ми отговориш с конкретно обяснение, че двете думи си ги използвал с маааааалко по-различен смисъл от този, дето аз ти написах ;)

:);)

много добре казано

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярно, но не съвсем по темата.

 

По темата:

За широкия спектър - тц. И ти не си прав . Инструментите са си инструменти. Виж, хората какъв спектър за стилове музика имат, това вече е друг въпрос - не зависи от инструментите каква музика се свири и може да се свири на тях, щото можеш да ръгнеш флейта и в метъл, и се получава изненадващо добре. Същото се отнася и до пиано, и имам предвид пиано, не някоя рошава синтетична бленда на синтезатор.

Нима? Всъщност замисли се. Клавира няма ли повече възможности от останалите инструменти? Не си ли забелязвал че има разлика като клавирист седне на др клавир... има го тоя момент на "тука на тая фафла едикво си каде и е...". За какво мислиш че е тва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както писах в една друга тема за приликата м/у пианиста и презерватива -

С тях е по-сигурно, но без тях е по-гот! :):greenball:

 

М/у другото по темата. Повечето ми любими банди са си само китарни. Но в най - любиматата ми свири клавир. Аз лично най-се радвам на натурално пиано (Имаше едни Куайърбойс) или хамънд и в тоя дух, а не на щрайхове и пр.

 

А дали трябва пианист на групата решава групата...

На мен ми е през... Ако е Ок - ОК.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе тва да имаш клавир в групата както и да го погледнеш е предимство! ;)

Някак си клавира .......как да се изразя........пълни самото парче!Има способноста да изразява емоцията която песента трябва да внуши.......

пък и ако басиста ти не си знае партиите...........като имаш клавирист.........Проблеми няма да имаш!

 

 

Купете два клавириста на цената на 1!Офертата важи до изчерпване на стоката ;):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига глупости бе ;) Клавира това, клавира онова... Клавирът си е клавир - за някои неща просто е нужен, както е нужна втора китара... Кое над кое е - това са глупости, ако саунда е як и песните стават ако искаш и без барабанист свири, се през гъза... Но за някои неща - просто не се получават нещата като хората без клавир и тва е. Пък за Ентегелентността - е стига бе :) Тъпи вицове за мизуканти знаем достатъчно, знаем го и музикантския фолклор за басисти, барабанисти, соло китаристи... ;) За да си МНОГО добър в каквото и да е се иска мноу талант, много работа, иначе си дрънкаш без претенции и това е.

И като заговорихме, вие колко вица за клавиристи занете, а :green: ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вицове за басисти,китаристи,барабанисти...бол :P ,но как за пианисти няма бе?странно:Dми то всички вицове са измислени от пианисти бе.вие по-умни от тях видели ли се :dance:

 

айде стига с глупостите.как няма един модератор малко ред да въведе.карайте я по-празнично,пийте и свирете!айде НАЗДРАВЕ :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Sorry за offtopic-а ама не мога да се сдържа!Ето ви виц за пианисти!!!

 

Едни музиканти (4-5) често ходели заедно на кафенце.И за кво си говорят музикантите?-Естествено за музика!

Един ден на единия му писнало и казал:

"Ееееее!Хайде стига сме си говорили за музика!Писна ми вече!!!Хайде да си говорим за нещо друго!"

"Ами ОК"-отговорили другите-"За какво да си говорим?"

"За жени например"-предложил друг.

"Ами ОК.Хайде да си говорим за жени!Ами...вие такова...спали ли сте с пианистка?"

:metalist:

Та така...само музика ни е в главата ей!!!

Бъзикам се!

Наздраве!

И...за накъде без клавириста?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бат' китаристе, без да се засягаш, по спора няма да участвам, защото е глупав, обаче тия работи с английските думи много ме дразнят и ще си го споделя. Значи има една част хора, и ти май си от тях, дето толкова свикват с английския език, че започват да придобиват илюзорна представа за някои английски думи - приемат смисъла им само когато са част от английска реч и - още по-лошо - мислят си, че смисълът на думата се определя от конкретния фонетичен състав, с други думи получават нарушение на възприятията, изразяващо се в това, че само английската дума "versatile" означава универсален, многостранен (така както тези понятия са пресъздадени в главата им) но не и самата българска дума "универсален", както и че само "unfathomable" означава необясним, но не и българската дума "необясним". Хвана ли парадокса? И бас ловя на две бири, че ще ми отговориш с конкретно обяснение, че двете думи си ги използвал с маааааалко по-различен смисъл от този, дето аз ти написах :)

Пич, тия работи с английските думи и мене много ме дразнят, най-вече щото ги правя непрекъснато... Не е нарочно. Напротив, влагам много усилия да ги избягвам, но като бързам някои неща просто се сещам на английски, други на български (напоследък някои и на шведски), и резултатът е, че в главата ми става малко мазало... Прав си, не е на добре. Правя каквото мога. Обаче наистина не мога да се удържа да ти отговоря с конкретни примери, само дето нямаш причина да си чакаш двете бири... :D:)

 

"смисълът на думата се определя от конкретния фонетичен състав" - е кво общо имат белите мечки с алигаторите? От чисто лингвистична гледна точка фонетиката няма нищо общо със семантиката, освен когато става дума за ономатопея, а случаят не е такъв. Нещо си в грешка. ;)

 

"versatile" не означава само "универсален, многостранен". versatile значи един куп неща, които пак така накуп в българска дума ги няма, или аз не я знам (моля ви се, кажете ми я, ако я знаете). Ако си бях дал повече зор, щях да го кажа с други думи, за да избегна английската дума, ама откровено казано не ми се занимаваше.

 

versatile adj.

capable of or adapted for turning easily

from one to another of various tasks,

fields of endeavor, etc.

having or capable of many uses or

applications: a versatile tool.

variable or changeable, as in feeling,

purpose, or policy.

synonyms

having many abilities, many-sided,

all-around, multifaceted, many-skilled,

handy, adaptable, resourceful, protean;

gifted, talented, accomplished,

ingenious, proficient, clever, adroit,

apt, able, expert.

antonyms

specialized, limited.

 

unfathomable не значи точно неразбираем. Значи "такъв, дето не ти го побира главата" ("неглавопобируем" некак си не идва леко на езика :)), не е задължително да не можеш да го разбереш, и тук не аз я използвам в "малко по-друг" смисъл, а ти я знаеш "уеко" грешно. ;)

 

И не, нямах предвид нито едната дума в "малко по-различен" смисъл от този, който ти си дал, а в по-широк смисъл, с повечко конотацийки. ;)

 

"нарушение на възприятията" си нямам. Имам си "нарушение на изразните средства", за което се извинявам. прав си, ще се старая повече да не правя така... :greenangel:

 

@NoSoul - "Клавира няма ли повече възможности от останалите инструменти?" - Ми не. Може да имаш повече ефекти, ама както казах, и аз мога да си направя рошава бленда с ефекти на китарата, която да звучи псевдо-синтезаторно... Просто не е същото и в двата случая. И китарата си е китара, и клавирът си е клавир, и двете ме кефят, и двете си трябват.

 

П.С. Извинявайте за отклонението от темата, и за дългия пост, и за войната в Ирак, и за всичко... По темата само мога да кажа, че в момента наистина сравняваме каране на ски с мотоциклетизъм и няма смисъл просто...

 

П.П.С. Topsun-е, сигурно си напълно и безнадеждно празнично пиян (глупостите и насилието над препинателните знаци ме навеждат на тая мисла)...

Де и аз да бях така... Ама мир вам, и наздраве! ;)

(даже "peace" не казах... има надежда за мене! ;) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.