Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за Адаптер от Пиезо Елемент


Recommended Posts

Става въпрос за следната тема от instructables.com. Тъй като обикновените (магнитни) адаптери улавят вибрациите от металните струни, не стават за тази цел. Та искам да питам дали тези Пиезо Елементи, които чувам едва за втори път в живота си :godbless: , стават ли за адаптерче за класическа китара с найлонови струни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стават, но!

При акустичните адаптери пиезо елементите се слагат под пласмасовия повдигач на струните.

369622.jpg

PP417.JPG

 

Можеш да пробваш от кръглите пиезо елементи, но трябва да експериментираш с положението на елемента върху китарата, а и ефектът не е толкова задоволителен като пиезо елементите на снимките по-горе.

Освен това тези елементи са с високоомни и изискват специален буфер. Той е важно да бъде колкото се може по-близо до елемента. Това значи, че трябва да бъде сложен в китарата. В противен случай ще имаш повече шум и по-орязана честотна характеристика от към високите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Teзи на Артек гледам че имат един PP 617, който пише че е за класическа китара, но той е дълъг само 58мм, незнам дали ще е достатъчно ефективен, след като разстоянието между първата и шестата струна при бриджа на класическата китара е 60мм. Иначе тези правоъгилни елементи наистина е ясно че са по-добри, не само заради индивидуалните керамични сензори (както им пише в сайта :godbless: ) а и би трябвало да улавят вибрациите много по добре, след като се монтират под бриджа?

 

П.С. този втория lineup.gif

Редактирано от spineless
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"пласмасовият повдигач на струните"....се нарича седло!

 

Лично аз предпочитам и препоръчвам Фишман - реномирана марка доказала се с изключително качество на възпроизвеждане на вибрациите в честотния спектър на струнните музикални инструменти!

 

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми то може и да не е от пластмаса...пък и аз го знам кът "брич"(bridge)...

ама друг е въпроса:

освен пиезоадаптера,какви са другите елементи от цялата схема и каде можем де видим самата схема? ;)

 

 

поздрави

 

БайБогдан

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На сайта на тези Артек има и нещо като предусилвател с 9в батерия.

 

epp.gif

 

epp2.gif

 

Feature :

Battery Req. : DC9V

Current : 80microamps at 9V

Active Voltage Range : ~2.5V

Input Jack : 2.5mm

Output Jack : Nickel Plated End pin Jack

 

 

Иначе пластмасовият повдигач на струните мойе и да се нарече магаре, седло, бридж, които могат да бъдат изработени не само от пластмаса но и от слонова кост, графит и месинг.

 

 

Колкото до Фишман, не ми се дават към 400 лева за адаптер, иначе може и да са добри..

Редактирано от spineless
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми то може и да не е от пластмаса...пък и аз го знам кът "брич"(bridge)...

ама друг е въпроса:

освен пиезоадаптера,какви са другите елементи от цялата схема и каде можем де видим самата схема? :D

 

 

поздрави

 

БайБогдан

 

Бридж(bridge) се нарича целият елемент изработен от дърво в който има отвори за поставяне и съответно анкериране на краищата на струните а също и жлеб в който се поставя седлото(saddle)! Колкото до пиезо адаптера е за предпочитане да има и преамп защото обикновено генерираният електрически сигнал е с относително ниско ниво!

Крайният резултат накратко казано е звук с незадоволително качество!

Инсталирането на пиезо адаптер както и на съответния преамп не е проста както на пръв поглед изглежда а напротив, прецизна работа, и е за предпочитане да се извърши от специалист който е запознат със съответния процес и има необходимия опит!

 

Подрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно е вярно. На един фен нещо му се разбъзика Фишман-а и докато го намести... Само половин милиметър да го разместиш и нищо не се чува!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто изисква внимателна работа с фина шкурка, така че долната част на седлото да е абсолютно равна и да прави добър контакт, и внимателно разпробиване на бриджа, така щото дупката да е точно под жицата на пиезо елемента, за да няма повдигания. Просто малко повече търпение и два пъти мери - един път режи. При всички положения с лютиер е по-лесно и по-сигурно, стига да знае какво прави.

 

Фишмам си е Фишман. Това имам да кажа по отношение на Фишман :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я как се раздрънкахте всички. ;)

Ама нали затва е форума.

Та по темата :

И на мен неми се дават парички(не че ги имам),пък и китарата ми не е много претенциозна,пък и на един калпазанин се наложи да му се дигнат струните от брича(на фендер акустик с фишман),и сложих подложка м/у пиезото и пластмасовото магаре.И сичко си е наред. Пък самото пиезо беше оголен екраниран кабел.

:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.