Jump to content
Българският форум за музиканти

Разгадаване на дървесина


Recommended Posts

Имам един въпрос

Може ли някой да "светне лампата" и да покаже със снимки повечето видове дървесина (по често срещаната и използваната!)

(нещо като старите табла по Труд и техника с малки трупчета от дадена дървесина и долу наименованието)

 

Мисля че ще бъде от голяма полза

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След 10 октомври мога да ти ги покажа на живо как изглеждат от каталог като фурнири но за снимка е сложно защото няма да се видят всички белези по които се познават има видове които са близки и няма да усетиш разликата например има два вида бубинга както и три вида орех разликите са също така в твърдоста в и порите на самата дървесина.Ако си сериозно заинтересован пиши ЛС.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, каталогът на warmoth е може би най-изчерпателният, който аз лично съм срещал. :) Сори, че не мога да ти помогна повече.

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубав каталог наистина.

Обаче аз сега започнах ремонта на една стара българска красота (не ме корете забавно ми е) и честно казано немога много много да разбера какво и е дървото според този каталог - може би е нещо невиждано досега ;)

а може би аз нещо съм дал накъсо :no: .... не знам. Както и да е истината е че каталога им е хубав :rockon:

Поздрави !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

наистина каталога е супер. такова търсех като цяло,

утре ще постна 2 снимки

п.с. а някой може ли да преведе имената на повечето дървесини(от анг. на бг)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето някой преводи, любезно предоставени от речника с който разполагам в момента(не са всички, но толкова са вкарали):

Alder - елша

Ash - ясен

Maple - явор;клен

Poplar - топола

Redwood - секвоя

Rosewood - палисандрово дърво

Walnut - орех

Мисля, че Евтим беше писал някъде по-подробно.

Едит:Махагона няма да го превеждам!Вие си го знаете.

Редактирано от SviStyle
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми хубаво да дам снимки но има 2 принципни проблема:

 

1. Нямам с какво свястно да го снимам.

2. Оставих го за обработка на другия младеж с когото ще работим по тази китарка, тъй като аз замнавам за известно време за София (отново).

 

Но при първа възможност ще кача снимки - имам 2 снимки, на китарата ъъъъъ тялото и грифа които ми бяха любезно предоставени, но правени с телефон (отврат). А и на тях не се вижда дървото - тялото там има 2- слоя боя поне ;) .

 

За българските преводи мисля че най-добрият вариант е да се направи справка по латинските имена. Не знам доколко точно могат да се преведат. Мога да се позанимавам по тази начин и може да видя че резултата ще е същият като да взема тривиалните наменования и да ги видя в речника :cheers2: но аз съм си упорит. А докато реша да го направя това и има и други луди глави може и някой друг да се позанимава и да видим какво ще излезе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, Чичко Гугъл пак се смили над нас:

Basswood(Tilia americana) - американска липа

Koa - акация

Lacewood - някакъв вид дъб(австралииски по произход)

Padouk - сандалово дърво

Sitka - някакъв вид смърч, населяващ Северна америка и Канада(даже има така наречен град някъде там, и резерват си имат)

Wenge - така и го превеждат(венге), расте в тропическите джунгли на Западна Африка, по-специално в Република Конго.

Не успях да намеря инфо само за Korina, Bubinga(Освен че е някакво двусемеделно растение от бобовите) и Zebrawood(зебрано), което е пак нещо храстовидно и двусемеделно.

Малии какви неща може да научи човек, стига да напише само едно дърво в търсачката.....

П.П.Възможно е да съм допуснал грешки в превода, или да не съм разбрал нещо като хората, за което моля да бъда извинен.

Редактирано от SviStyle
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето малко снимки за разгадаване(естествено не е излишно и малко инфо дали и къде - гриф или тяло да се използват)

(а комбинации м/у първите два вида?)

1

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2609/17...UNuKAvPP42B.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2690/14...VPut0uSnes0.JPG

2

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2621/42...40cvfa6kW2k.JPG

3

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2055/18...cqrVhKxlCj6.JPG

4

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2130/21...hVpLoUaP5Qg.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

№1 е чам(борче, смърч или подобно иглолистно), познава се по чеповете(имам такова дюшеме вкъщи).

№3 прилича на махагонче

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

№2 - БУК

 

№1 - е перфектен материал за отопление, както и №2. За музикални инструменти остава махагонеца №3 (незнам защо ми прилича на талашит фурнирован с махагон), който може да се използва и за гриф и за тяло.

 

№4 - ??? прилича малко на топола

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първото е чам, второто - бук, третото - някакъв вид махагон (дали е достатъчно плътен за да бъде използван за гриф е отделна тема).

Ако искаш да помогнем за последния вид дай малко повече информация - още някоя снимка, тегло (поне относително спрямо другите парчета), твърдост (лесно ли оставяш следа в дървото като го натиснеш с нокът или твърд предмет).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

третото е гърба на акустичната ми(фурнир)

а четвътото е йолана торнадо!

дадох ги като снимки зада знам какви материали са

горните две за нищо ли не стават???(изключвам горене)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.