Jump to content
Българският форум за музиканти

Не мога да си отговоря...


Termy

Recommended Posts

Госпожице,

В различната литература от различни преподаватели и университети съм срещал известни разлики относно абсолютния праг на гласовете и докъде са си позволили да го означат. Парашкев Хаджиев пише едно, по западни учебници друго има (писани от професори също). :) С друга цел дадох линка, а не с цел глупави спорове - намерих ти го от google. И това не е "псевдосайт" или лична страница на някой си.

Успех. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 78
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

само искам да добавя ,че не толкова диапазона определя някой тип глас - а тембъра определя гласа - например много е трудно да се различи един спинтов сопран от един висок мецосопран -защото и двата гласа имат един дапазон в общи линии - но тембъра и преходите на гласа могат да покажат кой какъв е - освен това много зависи и от естетиката на звука- защото един висок мецосопран за България много често има толкова плътно звучене,че в чужбина диригентите го наемат като контраалт- изобщо не ми се пише повече - само ще ти кажа ,че пеенето не се учи от учебник и няма някой който да се е научил да пее от учебник

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

цветина, това вече бе казано от останалите участници, мисля. :)

adXok, това сигурно ще да е момента на активация и на другите гласни струни. Естествено, добива се и темброва оцветка от вторите, но не знам как се получава това. Нали си виждал по филмите как говорят извънземните. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много е прав младежа дето написа ,че всичко е анатомия- и строеж на гласните връзки- не случайно вокалните педагози като не могат да определят какъв е точно гласа на някой го пращат на фонеатър да му види гласните връзки и да му ти измери та да не сбъркат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

adXok, това сигурно ще да е момента на активация и на другите гласни струни. Естествено, добива се и темброва оцветка от вторите, но не знам как се получава това.

Имам един въпрос. ;) Кои са "другите" гласни струни? ;):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл, че се касае за едновременна активация на всичките (поне тъй съм чувал). Анатомията тук ми е непозната, следва вокалистите да се изкажат по въпроса (или някой, запознат добре с анатомията).

Ако изобщо е възможно да се постигне това физически. И как.

Редактирано от Craig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами пак да се изкажа, въпреки че е офф топик.

 

Гласните струни - правилния термин е гласни връзки - са само две.

 

Прилагам картинка:normal%20larynx.jpg

 

Сори ама не можах да намеря нещо графично, така че ще ме извините за изображениетно в стил риалити ТВ.

 

Чел съм по дебелите книжки, че раздвояване на глъса може да се дължи на образувани възли върху гласните връзки, което хич не е хубаво нещо.

 

По принцип невъзможни неща няма, но за да се образуват два тона едновременно трабва да се образуват две гласни цепки едновременно евентуално чрез прищъпване на наличната на определено място. Но за да са хармонични двата тона прищъпването трябва да е такова че да има определено соътношение между формираните отвора, което ми се вижда невероятно, освен ако няма мноооооого фина хирургическа намеса.

 

Ако това състояние продължи или се влоши мисля, че правилния подход е да се отида на лекар незабавно.

Редактирано от jazzy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подхода с отиването на лекар би бил подходящ и в случая с една наша съфорумнчка (това съ- ми е малко обидно, но...). Аз лично и препоръчвам някой от тези.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, две са. Това имам предвид - да са активирани максимално и едновременно (за това, дето adXok казва), ама знам ли дали е възможно... :)

Редактирано от Craig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хахаха- ами че то има един лаф ,че за да те приемат в академията трябва да си с диагноза- иначе не става - така че ............. лекарите едва ли ще помогнат- тя диагнозата си е доказана -------------- ;):);) пък и лечението едва ли ще подейства

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип и двете връзки са активирани и работят едновременно. Не е възможно, т.е. не енормално да се получава това което каза adXok.

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хахаха- ами че то има един лаф ,че за да те приемат в академията трябва да си с диагноза- иначе не става - така че ............. лекарите едва ли ще помогнат- тя диагнозата си е доказана -------------- :););) пък и лечението едва ли ще подейства

Цветина, драга, наистина, не бъди груба. Има хиляди други начини да наложиш своето мнение без да обиждаш хората около себе си.

 

Предлагам ти да преосмислиш подхода си, защото колкото и да си права, а аз напълно сам съгласен с теб, не това е тона, с който ще накараш хората да чуят и осмислят това, което им казваш.

 

Май пак забравих да слагам точки и да говоря с кратки изречения ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@adXok:

Много ми хареса как се беше развила темата. Всеки беше казал каквото мисли по въпроса и си беше поумряла (нормално). Само по едно време някаква чума започна да я вади от вечния и сън и тя се възроди като някакво ужасно зомби, което снове в интернет пространството и дразни музикантите. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип и двете връзки са активирани и работят едновременно. Не е възможно, т.е. не енормално да се получава това което каза adXok.

 

;)

Да. Но нямах това предвид. :) Така по-скоро се допълват и образуват общата спектрална картина... В смисъл, да са с големи честотни разлики и по-независими, т.е. все едно два различни тона, но може би тука ще са нужни два различни въздушни потока и т.н. (в сферата на фантастиката остава казаното за двугласието). ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.