Jump to content
Българският форум за музиканти

Микро-луфт ми прави проблеми!?


Recommended Posts

Здравейте,

Китарата ми е Jackson DXMG Dinky, като тази на снимката.

_c422794_image_0.jpg

Още като си я купих преди близо година забелязах този проблем, но напоследък ми се налага по-често да свиря и е време да го отстраня.Става въпрос за следното.

При първа струна на пето прагче има лек луфт.Той се намира при самият край на прагчето, където започва белият кант и въпреки, че е с малки размери, често при бендове или свирене само с лява ръка - първа струна се подвира под прагчето и там си остава.Освобождава се лесно с едно докосване/дръпване.

Трябва да отстраня този проблем, но незнам дали ще избера най-подходящия метод.

Не искам да набия прагчето с дървен чук, защото китарата е с нисък екшън и ще се появи бръждене.

Може би да запълня микро-фугата с лепило, но с какво.А и пълнежа трябва да е с твърд материал за да спира струната при допир, но говорим за отвор само 1/2 от милиметъра.

 

Какво ще ме посъветвате?

 

;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако правилно те разбирам луфта е при края на прагчето. Според мен не трябва да го има там и наличието му означава, че прагчето се е поизвадило, или не е било набито още като е слагано. Хубаво е да се набие, за да стане както трябва. Сигурен ли си че такава интервенция ще ти провали екшъна? Запълването също е вариант, но все пак мисли с какво ще мацаш, защото някой ден тези позиции ще се вадят и сменят - да не стане тогава - "не мога да махна 5-то прагче" или да остане нещо грозно там...

 

Успех,

Марин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен трябва да се направи следното:

 

1. да се извади прагчето

2. да се огъне така че да стане със значително по-малък радиус от този на грифа

3. да се набие точно на 180 градуса.

4. може да се направи нивелиране на цялата китара за по-нисък екшън

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите.

Прагчетата няма да сменям защото нямат следи от употреба

и са идеално разположени (все пак китарата не е менте за 500 лв).

Може би наистина трябва да се чукне леко върху скосената му част,

колкото да закрие луфчето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами и запълването на дупката, и набиването могат да се окажат грешно решение

 

При набиването на прагчето надолу, наистина може да се окаже, че ще потъне и струната да започне да бръжди в шесто прагче.

При запълването на дупката може да се разсееш и да направиш някоя беля, да омажеш грифа с лепило/смола или каквото решиш там да ползваш.

 

Затова по-дорбе занеси китарата на някой лютиер да я погледне, защото при наличието на такъв сериозен, според мен, дефект в поставянето на прагчетата, е възможно и останалите да не са съвсем наред, просто да не си забелязал. А и щом китарата е скъпа (нямам представа колко), една профилактика и заравняване на прагчетата при специалист, според мен, ще е добра инвестиция в инструмента.

 

Поздрави,

Жоро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами ще оставя темата да отлежи ден, два, пък после ще реша.

:ok:

 

Направих една снимка - вижда се пето и шесто прагче, не е много на фокус но се вижда.

Май са ми за смяна струните като гледам.

 

СНИМКА - ако има проблем и иска парола, после ще я оправя.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Изобщо не се шашкай и не слушай щуториите с вадене на прагчето. Тъй като китарата явно е с байндинг, бодливата тел"(не знам как се казва на български) на прагчето е подрязана, за да няма канали в байндинга за по-красиво. Случва се някое прагче да не се набие добре или да се пренабие, след което да щръкне малко.

Ако приемем, че нямаш никакви проблеми с бръждене на предходното прагче, направи следното:

 

1. Облепи с хартиена лепенка отстрани на прагчето, за да не нацапаш фингърборда много, нека лепанката слезе и надолу по задната страна на грифа.

2. Сложи хартиена лепенка и отстрани на грифа под мястото на лепене. Така няма да начапаш нищо, освен прагчето.

3. Намери нещо за избърсване, не оставящо косми.

4. Разбъркай малко поксипол.

5. Ако не искаш да си намажеш пръста, сложи гумена ръкавица.

6. Подмажи лепилото под прагчето, вътре в пукнатината.

7. Избърши излишните омазвания, ако има такива.

8. Изчакай 20 минути, махни лепенките и свири.

 

Edit:

Като ти видях снимката.... стърчи много. Не би трябвало да е така... може би наистина е по-добре да дадеш на лютиер да го оправи.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега снимката не ми се отваря вече.

Ще трябва за напред да си избера услугите на друг сървър.

 

@Evtim - наистина изглежда смущаващо на снимката, но това е предимно заради мащабът на образа (разстоянието между двете прагчета реално е 25 мм, а на снимката изглежда като 150 мм).С просто око почти не се вижда.

Мисля да направя нещо подобно на твоят съвет, но само това лепило ли е подходящо?И ако лепилото се пропие в лепенките, дори и след като ги избърша ще стане много неприятно.

 

А има ли вероятност ако се удари леко само изпилената/скосената част на прагчето да стане работата, защото според мен при джъмбо позицийте дебелината и твърдостта е голяма и има вероятност където и да го ударя да потъне цялото прагче, а не да се деформира/огъне 1/2 мм само в края?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това лепило не се пропива лесно, на практика почти не се стича а седи като крем, а и се мие(отлюспва) не особено трудно.

Затова ти го препоръчвам. То е бързосъхнеща(за около 20 минути) епоксидна смола.

Но примерно с каноконлит наистина би осрал нещата.

 

Снимката не си я линкнал както трябва, така се отваря:

Цък

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

О.К. Ще го имам предвид това лепило.

Thanx за снимката, незнам какво обърках.

:ok:

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, ето как изглежда белята:

 

fret_problem.jpg

 

Ще направя манипулацията най-вероятно довечера и после ще споделя резултатът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Владо, като те е страх да не изкривиш цялото прагче, защо не стиснеш по-голямата му част (тая, дето е наред) м/у две дъсчици с менгеме или стега, и да удариш няколко пъти само по края ? Щото с лепилото само ще уплътниш луфта, но дали и височината там не е проблем ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

но дали и височината там не е проблем

 

Там е работата, че височината си е О.К. прагчето е в една равнина със съседните си.

Другият проблем е, че не ми се иска да го свалям от китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.