Jump to content
Българският форум за музиканти

Бързо, ама без перце.


Begemot

Recommended Posts

Все още не мога да схвана, как по-дяволите може да се изсвири бързо с пръсти някое солце като тия на Paco De Lucia. Искам да чуя мнения и опит. Казват ми, че ставало с два пръста (показалеца и средния), обаче това ми се струва напълно невъзможно от чисто физически аспект, особенно като се има в предвид и силата с която Paco дърпа струнните.

 

В чисто технически аспект искам да разбера. Затова си търсих негови видеота, ама никаде не намерих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пич и аз дълго свирих на класическа китара и се упражнявах, обаче ми беше много трудно да се доближа до неговата скорост, явно в много свирене е истината, няма никаква тайна.

Междудругото ще се радвам, ако някой ме светне откъде мога да дърпам концерти на класическа китара или изобщо класически концерти на видео фаилове, има ли ги в някои торенти...... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

гами гами и пак гами ...

и след 5 години става "от само себе си" :D

:D

 

 

представи си перото и как го ползваш. всеки тон е удар на перото. (не говорим за пул он и оф). с перото имаш 2 страни, с които става съприкосновението със струните.

 

сега си представи пръстите.

 

в класическата китара се ползват четири от тях. всички, без кутрето.. чисто математически нещата са в полза на пръстите , нали? всеки пръст има съпрокосновение със струната.

 

в музиката обаче тази математика никога не е имала значение.

важно е какво свириш, не как.

 

пръстите дават повече възможности от свиренето с перце, но това не значи че е по-добро.

 

свиренето с перце не е по-лесно. просто е различно.

 

 

ако искаш да си бърз като Джон Петручи напр, не се впечатлявай от тоя пост и да си хвърлиш перото, за да станеш ултра бърз (то аз съм популярен като пропагандатор на бавното свирене), защото е малко вероятно да стане. Прави го както го правят тези, които ти харесват. Това не е имитиране и не те обезличава като творец (ако искаш да си такъв), така имаш шанс да удовлетвориш вкуса и потребността си от музиката и собственото ти свирене.

 

 

 

да, определено фламенко китаристите са най-бързи сред тези, които свирят с пръсти. мен лично това не ме влече. повече ми харесват китаристи, които използват полифоничност в пръстовото свирене. това с перо не може да стане по този начин или поне НЕ ТОЛКОВА ЛЕСНО. ако някой свири полифонично с перо, той би трябвало да е изключителен. или с много ръце ;)

 

ако се кефиш на Пако де Лусия... пътя е труден и си роден в неподходяща страна. Е, да не забравяме, че любовта е по-силна от всичко. ако те кефи - гоу фор ит :) За техниката формулата е проста - много свирене.

 

Аз фламенко никога не съм свирил, а класическата китара, като постановка я промених доста, да не говорим че предпочитам акустични китари с метални струни, но пък и правя шашми с ноктите си,... така че за съжаление не мога да съм ти много от полза. аз свиря по друг начин.

 

желая ти успех!

 

 

ПС

 

сори за офтопиците

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

никой не отговори на човека

 

техниката на бързо свирене с пръсти на една струна се нарича тремоло

става чрез последователно редуване на безименен, среден и показалец. развива се за години. някои използват и кутре. после е лесно да се правят скоците между струните. това е . успех .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но в крайна сметка с два пръста се свирят бързите пасажи а или с три или си зависи? Питам кое е по разпространено и защо примерно се предпочита с два(както ми бяха казали) след като три са повече от два. Ей ти такива тъпи въпроси :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен бързите пасажи с два пръста..показалец и среден. а, и апояндо ( тва е когато пръста след като дръпне струната се опира в горната съседна - ако свириш на 1ва , пръста се опира след удара на 2ра).

доста е трудно да постигнеш бързина по този начин, но това е техниката или поне пако свири така...затова гами здраво.:)

а и се предпочитат се два, защото безименния (а) е ще пречи на координацията..

пък и двата пръста са напълно достатъчни.

 

тремолото е с трите пръста безименен, среден и поклазалец и безименен . или a, m, i, m и тирандо (тва е когато пръстите не се опират в горната съседна)

 

http://www.gitarre.kleemil.de/tirando.html

http://www.gitarre.kleemil.de/apoyando.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто исках да се уверя, че Paco наистина свири с два пръста, щото ми изглежда невероятно, но щом казвате всички, че е така.. вярвам ви :)

 

Затова се надявах да мога да дръпна някое негово видео, я концерт или нещо друго. Ама нищо не намерих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От Guitar.com дръпнах 4 видео файла с обща големина 258МВ на една скромна женица Sharon Isbin. Много добра, свири перфекто. Класикал гитар, нема жици. :)

Та за феновете - потърсете ги тия, интересно е. Няма фастър_дан_да_спийд_оф_лайт моменти, ама си заслужава!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Sharon Isbin - гледал съм я- кефи

Бояне - мнението ти е точно и добре обосновано и съвпада с моето виждане

не съм свирил с пръсти от сумати време - поне 4-5 месеца - трябва да почна пак

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.