Jump to content
Българският форум за музиканти

Fx Loop - какво ползвате през него ...


Jordan_J

Recommended Posts

Повода да пусна тоя топик е много интересен...

Бях си харесал TC Electronics G-Force китарен процесор. Даже пуснах обява, че купувам такъв - току-що я изтрих. Ама впоследствие каква се оказва работата ...

Навсякъде из официалните сайтове само суперлативи за него - два мощни чипа/процесори вътре, 8 ефекта едновременно, ТС алгоритми ала бала - голяма работа един вид!

Бе викам си аз - я да видя какво хората казват дето свирят с него (в Harmony-Central). И то кво се оказва... Тоз прехвален ефект нямал такъв сиркуит, в който сигнала да си излезе чист, както си е влязъл! Тоест и никакъв ефект да не сложиш - сигнала ти все ще минава през A/D и после D/A конверсия. Малко Line6 ставала работата :virtuoz:

Т.е. и най-хубавата глава или преамп да ползваш - процесора все осирал саунда. И повечето про-юзери с радост са си го продавали тоз хубав процесор и в същото време са съжалявали тайничко, тез дето са си го купили.

Конкретно недоволни изказвания прочетох от хора, които ползват Rectifier, Diesel, а също и Hughes&Kettner глави/преампи.

 

Та....

 

Темата тук е: Какви ефекти ползвате през FX-Loop си, на каква глава или преамп и какви негативни влияния сте усетили (отъняване на тона и загуба на оригиналната "топлина" - с други думи - осиране).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Макар темата да е в раздела за китара, ще спомена и моите премеждия. Това което съм ползвал най-много е Bass Squeeze- двуканален бас компресор на DigiTech, ефекта е цифров. Това което съм забелязал като негативна черта - доста бързо бууства ниските, пренасища ги, а при определени настройки, до такава степен криви сигнала, че може да си помислите, че се ползва овърдрайв или дисторшън ефект. В някои ревюта из интернет беше посочено, че ефекта не се държи добре, ако се ползва с бас с активна електроника - моя е точно такъв. Надявам се скоро време да тествам компресора с "неактивен" бас и да сравня резултатите.

 

p.s. Много се говори за оптични компресори - вероятно се ползват оптрони или други оптични елементи, някой може ли да сподели впечатления или пък да каже дали си заслужават тези оптики.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Макар темата да е в раздела за китара, ще спомена и моите премеждия. Това което съм ползвал най-много е Bass Squeeze- двуканален бас компресор на DigiTech, ефекта е цифров. Това което съм забелязал като негативна черта - доста бързо бууства ниските, пренасища ги, а при определени настройки, до такава степен криви сигнала, че може да си помислите, че се ползва овърдрайв или дисторшън ефект. В някои ревюта из интернет беше посочено, че ефекта не се държи добре, ако се ползва с бас с активна електроника - моя е точно такъв. Надявам се скоро време да тествам компресора с "неактивен" бас и да сравня резултатите.

 

p.s. Много се говори за оптични компресори - вероятно се ползват оптрони или други оптични елементи, някой може ли да сподели впечатления или пък да каже дали си заслужават тези оптики.

Във връзка с това което казваш като негативен ефект - аз пропуснах всъщност да кажа, че ефекта за който говорех вкарвал много високи в сигнала и го правел не само "с повечко високи" ами направо неприятен!! Едновременно с това сигнала пък изтънявал на ниски и губел натуралната си топлина. Неприятния ефект от осирането на тона се забелязвал веднага още с вклучването на ефекта през луупа.

Затова казват - аналоги ефекти през лууповете...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък не се сещам за процесор, даже и от висок клас, който да има true bypass... наум ми идват хармонайзерите на Eventide, ама и при тях се минава през AD/DA конверторите, въпреки, че доста от "най-големите" изглежда нямат нищо против да направят тази... "жертва" :bravo:

 

Снощи отварях кубето си(behringer gmx212), което има вграден процесор- абе да речем, че платката е същата като във Vamp-а, но ключето, което изключва процесора прескача целия процесор, демек има true bypass.

 

И все пак, мисля, че за един процесор от висок клас, направен като хората, ще е проблем ако сигнала се цифровизира- все пак "баналните" ad/da конвертори, които има в повечето наши процесори, работят на 16/24bit на 44/48khz... само за сравнение, в спецификацията на един цифров осцилоскоп, четох, че при него цифровизацията е 128bit/8Мhz. :blink: Нищо чудно в някой по-скъп процесор да се постарали с конвертор, който е далеч от прага дори на най-наивното ухо :bravo:

 

П.П. FX-out->Creative Audigy 2->Fx-in... тва е... за момента :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвах процесори GNX 1 и 2 на Digitech през effect loop-a и колкото и да си нагласях сигнала, все по малко ядеше от тона - я от нивото на звука, я от честотната х-ка. Определено нямаше тру байпас.

 

Но това не е чак такъв проблем, ако не беше "изяждането" на естествената динамика на усилвателя. Малко, но забележимо.

 

Не знам как е при известните китаристи, но при мен работата не беше така, както ме кефи.

 

Сега свиря китара директно в усилвателя и само Digidelay в луупа. Едва едва забележимо дърпа надолу нивото на звука, но натуралната динамика си остава без промяна и това ми харесва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за динамиката става дума, и за някои паразитни честотни "корекции". Хората, които се оплакват казват, че при слаби нива на звука паразитния ефект не се забелязвал много. Но на сцена - и при изпържени апаратури - ефекта бил дразнещ и неприятен буквално (в частност за ТС процесора).

Проучих из основи сетъпа на Петручи (не че ми е за първи път), ама (както и знам отпреди) видях, че си свири ТС делей 2260 (аналогов). Освен това ползва два други ревърба - Корг и Лексикон. Интересно ми е как точно си ги е избрал и защо вместо G-Force е предпочел ТС 2260 :lol::):lol:

Иначе и Евънтайд има в сетъпа си, но при него не знам как стои точно въпроса с този тип съркуит - и убива ли динамиката осезаземо. Вероятно го ползва само като хармонайзер, щом има 2 други ревърба и "най-добрия" (както го наричат) аналогов делей, който изобщо е произвеждан ТС 2260.

Интересното е, че тона на Петручи минава през колкото се може по-малко ефекти в един и същ момент - контролира ги с разпределителен бокс. А явно ефектите които ползва си имат истински бай пас и се ползват като "сол и пипер" върху оригиналния тон.

Гледах и сетъпа на Сатриани. И той някакви такива странни ефекти ползва - никому неизвестни - Роланди ревърби и ала бала.

Ама явно хората преди да слагат на рака, проучват с подробности и специално за такива паразитни ефекти. Вероятно се допитват и до фирмите производители за тенинчески данни, които може и да не съществуват в оригиналната литература.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там се ползват switch-ове доколкото знам- няма значение дали ефекта има true bypass или не, като избереш друг ефект, просто сигнала минава по други пътища. Има едни кутийки "patchbays", мисля, че изпълняват подобна функция

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там се ползват switch-ове доколкото знам- няма значение дали ефекта има true bypass или не, като избереш друг ефект, просто сигнала минава по други пътища. Има едни кутийки "patchbays", мисля, че изпълняват подобна функция

Само, за да възпрем объркването, patchbay-a е съвсем различно нещо от суитчинга :lol:

А че използват суитч системи - използват. Bradshaw, Rocktron & etc. И те наистина имат ефект на тру байпас. Иначе един познат има G-Major и си е доста доволен от него. Но това е въпрос на вкус, иначе всички привърженици на минимализма ще ти кажат, че дори и ефект луупа и ривърб кръга в ампа ядат от тона и всеки амп с повече от волюм и тон контроли яде от тона също :)...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Там се ползват switch-ове доколкото знам- няма значение дали ефекта има true bypass или не, като избереш друг ефект, просто сигнала минава по други пътища. Има едни кутийки "patchbays", мисля, че изпълняват подобна функция

Само, за да възпрем объркването, patchbay-a е съвсем различно нещо от суитчинга :)

А че използват суитч системи - използват. Bradshaw, Rocktron & etc. И те наистина имат ефект на тру байпас. Иначе един познат има G-Major и си е доста доволен от него. Но това е въпрос на вкус, иначе всички привърженици на минимализма ще ти кажат, че дори и ефект луупа и ривърб кръга в ампа ядат от тона и всеки амп с повече от волюм и тон контроли яде от тона също :lol:...

Вероятно си прав ... донякъде :lol: Тук по-скоро става дума за фрапиращи изменения и "отъняване" на тона. Освен това едва ли ФХ-луупа и ревърб секцията на кубе с повече от 2 потенциометъра осират положението, колкото един А/Д -> Д/А кръг :lol:

Прави си, че това е въпрос на вкус. :lol:

Петручи например ползва повече от един (два мисля) "суитч" бокс - единия за байпасване на ефекти, другия за превключване на различни преампи/глави.

 

... Аз пък не се сещам за процесор, даже и от висок клас, който да има true bypass...

Ей точно това ме интересува и мен. Хората, които разбират от електроника в детайли и имат опит в областта да кажат - има ли или няма. А ако познават изброените модели, които "главите" ползват - да кажат защо те евентуално са се спрели на точно тези "неизвестни" модели. Явно някои забравени серии ефекти, са с по-добри качества от масово рекламираните други...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един/два - няма значение - така или иначе е къстъм разработка на Брадшоу вероятно :lol: Контрол борда е един все пак де.

Идваш тук http://www.voodoolab.com/ - разглеждаш какво предлагат хората (защото Брадшоу излизат леко скъпо :D ) ...и си в бизнеса със суитчинга и въобще няма да те касае, кой има и кой няма тру байпас ...

 

А най-добре е ако можеш да си намериш G-Force или G-Major някъде да пробваш. Ако си в БГ в Динакорд в София имаше Мейджър ако ме не лъже паметта. Все пак най-добре е ръка да пипне, ухо да чуе... те част от проблемите се появяват и поради незнание как да се използва процесора. Не че нещо ще ме спре да "заплюя" образно казано некой продукт на t.c. Electronics, ако нещо не ми хареса, ама все пак се водят едно от имената и по-важното е че доколкото съм го пробвал на мен добре си ми звучеше. Особено дилеите и ривърб алгоритмите бяха супер добре... Но не е като да съм го ръчкал една седмица по 3 часа вкъщи де с моята си техника...;)

 

p.s. А ти ми дай един Lavry (старите db Technologies) AD / DA или Lynx или Benchmark - пък чакай да е кофти качеството на конверсията....;) Но това са други дивайси де с друга цел. Мисълта ми беше, че не всички конвертори са кофти. Но тези на китарни процесори от 500$ или малко повече със сигурност не са върха на сладоледа.... най-малкото, защото не е и чак толкова необходимо...

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Батко ти Петручи е точно с Ground Control и GCX Audio Switcher-a by VOODOOLAB :)Amp Selector-a му не е на същата фирма, щото не изглежда така, но си го има де...

Номера е, че граунд селектор-а няма да ти реши проблемите, ако ефекта не си върши работата както трябва :) Проблема ще си остане и със селектор и без него.

Явно решението е както батката го е намерил - с качествена аналогова техника - към прогрес! :ph34r::ph34r::ph34r: А за ревърбите - с възможно най-малко жертви ;)

Лошото е, че Г-Форс струва 3000 лв, а не 500$. А ако не върши работа ... :killyou: :killyou: :killyou: Пък явно така излиза ... а аз без малко да се набутам :):):):rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Батко ти Петручи е точно с Ground Control и GCX Audio Switcher-a by VOODOOLAB :)Amp Selector-a му не е на същата фирма, щото не изглежда така, но си го има де...

Номера е, че граунд селектор-а няма да ти реши проблемите, ако ефекта не си върши работата както трябва :) Проблема ще си остане и със селектор и без него.

Явно решението е както батката го е намерил - с качествена аналогова техника - към прогрес! :ph34r::ph34r::ph34r: А за ревърбите - с възможно най-малко жертви ;)

Лошото е, че Г-Форс струва 3000 лв, а не 500$. А ако не върши работа ... :killyou: :killyou: :killyou: Пък явно така излиза ... а аз без малко да се набутам :):):):rolleyes:

Все таки е къстъм изработка де....поне техника му така разправя ...пък човека сигурно ги знае тези неща...

 

Продължавам да не се съгласявам съвсем ;) Със суитч няма как да не се реши проблема, защото като не ти трябва процесора, суитча просто го изключва от веригата, демек съвсем го няма ;)

 

Отделен е въпроса за поведението на самия ефект когато е включен. Ако тогава не ти харесва как звучи - просто не ти харесва и т'ва е.

 

Още по-отделен е въпроса, че изброените от мен конвертори са от 3 до 6 бона само конверторите, т.е. няма абсолютно нищо друго..освен конвертори...;)

 

И пак ти казвам - аз освен на ушите си на друго не вярвам (не че и на тях много вярвам хахахахаха). Ако имаш възможност да го пробваш някъде - иди, посвири, чуй и тогава прецени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата ми е много интересна!:D Нека някой да разясни ако знае кви видове конвертори марка тип и.т.н. се използват в китарните ефекти....., щото само знам за тях че се характеризират с bit depth/sample rate,[в общи линии колкото повече от всяко по добре(стига да имаш място на харда но твае друга тема:) )]

 

А по въпроса с fx loopa преди време свирих с лампов усилвател peavey classic и с педалчета boss, експериментирах с тези които не дават ниво хоруси дилеи и.т.н. през send returna и директно в усилвателя, направи ми впечатление за тях и специално за дилея (Boss Digital Delay ), че в fx loopa звука се смесва много по добре и повечето пъти свирих така, но директно нивото му (им) беше много по силно и на места дори "нахално" и в това също имаше известен чар, който използвах за определени неща, така че с добрите лампови усилватели мисля, че гадно положение няма,а що се отнася до процесорите, все още не съм включвал друг процесор през моя, макар че има всички екстри за такова използване.

:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

G-System е единственият процесор,който съм чувал досега да не "смуче" от звука.Иначе преди само "тру байпас" кутиите го оставяха звука непокътнат когато са изключени.Много хора ползват Lexicon MPX-1,G-Force,G-Major и други,но обикнковено в wet/dry/wet ригове.

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.