Jump to content
Българският форум за музиканти

Кутия за комбо.


Recommended Posts

Здравейте, тъй като след седмица някъде ще започвам да правя кутията за комбото си, искам да ви питам нещо конкретно за говорителя - дали да е 10 инча или 12?

Попринцип, по-малките говорители, като 6 и 8 инача имат проблеми с басите, но от друга страна не знам дали ще даде толкова голяма разлика ако е 10 или 12.

 

Също така, докато съм се сетил, къде продават Йенсен говорители?

 

За материала, чудя се дали да е МДФ, че ПДЧ-то не го хвалят за озвучителни тела, въпреки, че не знам... Някой да сподели мнение?

Другия вариант, е да използвам чист дървен материал, но квото съм чел аз, той има един основен недостатък - че резонансира много, докато МДФ и ПДЧ са с разнородна структура и по-тоя начин, нежелания резонанс, е значително по-малко. (Теория само, не съм пробвал нещата на практика). Пък пари за мрамор няма... :girl_witch:

 

Комбото ще е около 20 вата. Харесах си един 35 ватов говорител на Йенсен - JCH Chicago. Сега ще седна да смятам обема на кутията, тя обаче ще е с отворен гръб.

 

Въртят ми се някакви размери 36х42х22,5 (в/ш/д - см).

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен само 12" е истината. Един френд има Лейни лампово комбо с 10" спийкър и изход за екстеншън. Особеното при този модел е, че като се вкара външен кабинет, вградения спийкър се изключва. Правим прост тест - първо комбото само за себе си, после включваме моя правен каб с 12" Селешчън. Разликата е ОГРОМНА!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И аз клоня повече към 12 инчов.В 2-та инча се криела разликата, която отпушвала звука, казват разбирачите.

 

А колкото до конкретния случай - има значение колко е обема на кутийте. Най-просто, ако комбото е с малка кутийка, а кабинета с голяма - разликата наистина ще е покъртителна, в полза на големия кабинет.

 

Не ми се хвърлят обаче пари да правя кабинет 2х12, най-малкото защото ще се свири на стайно ниво...

 

Някой да сподели мнение, относно това, дали да поръчвам МДФ или да карам с ПДЧ, че точно такова имам достатъчно и се чудя, дали да почвам да го режа и лепя още утре.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

Разбира се ако нямаш някакви други ограничения 12" е по-добрия вариант.

Ако все пак поради някаква причина се спреш на 10" аз бих ти препоръчал някой от моделите на Eminence - Ragin Cajun или The Copperhead.

Проблема е, че когато аз си търсих качествена 10ка преди време, не намерих нищо по нашите магазини.В райзинг-а имаха само някакъв калпав Селешчън за 50лв.( Tube 10) Тогава за мен единствения вариант беше онлайн поръчка.

Знам че знаеш, но пак да спомена - зависи какви очаквания имаш към комбото като характер на звука.Говорителя ( дори марката му ) са от голямо значение.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
ще се свири на стайно ниво...

Размерите са без значение за това....все пак не правиш hi-fi колона - тук средите са важни.

Правих преди време кабинетче с размери 37.5х37.5х22 -сантиметри! отворен 1/3

Шперплат - топола с размер 16мм - доволен съм от това което се получи.

Говорителя е еминес 12''и ако ще ползваш селешчън размерите ще са с 15 мм по различни за да се ''хване'' говорителя.

 

Успех!

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Май ще хвана аз ПДЧ-то, та да видим какво ще стане.

 

Иначе, мерси за съветите за говорителите, но аз от край време съм си фен на Jensen и ме интересува, дали някъде из БГ ги продават или трябва да проъчвам от Томан.

Явно ще е 12-ка.

 

@EAmechaniX, твоя кабинет го видях. Тая решетка отпреде от къде я изкопа, че нещо такова мисля да сложа отпред и аз. :rockon:

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Даде ми я приятел и мисля, че е оригинална Фендер.

Имай предвид, че размерите на каба при различните говорители ще е различен, търсейки

оптимално-минималният размер.За Йенсен не мога да ти кажа размери но съм сигурен,че ако говорителят, който ползвах

беше Селешчън, размерът щеше да е 39х39х22 защото диаметърът на периферията е по-голям.Така че първо говорителя и после сметките.

Аре успех !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A и като ще го правиш опън бек, размера няма толкоз значение, гледаш най малкото възможно. А относно матрияла твърдо за МДФ, обаче само да ти кажа: ТЕЖИ :rockon:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За материала - ТВЪРДО за шперплат !!! Ако не можеш да намериш, или ти идва скъпо - товава МДФ. ПДЧ- в никакъв случай, освен ако не гониш бюджет !

 

Направи си справка в нета - всички качествени боксове са от шперплат !

Редактирано от Demiurg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Основния проблем е, че плочите, които мога да си закупя, обикновенно, са много с много големи размери. 2500х1250 или нещо от сорта не ми върши работа, защото е много голямо. От такава плоча ще излезе един 2х12 кабинет. Не знам и какви са им цените, честно казано. Нито на MDF-a, нито на шперплата, но предполагам, че се въртят около 60лв. за такава плоча.

Другия ми вариант е да видя един познат дърводелец, дето си цикли в гаражчето до нас. Белким продаде нещо, като на съсед. Най-малкото да не е с толкова големи размери.

 

Относно размерите - мисля да ги оставя, както бях решил първоначално - 36х42х22,5 (в/ш/д - см).

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е ти нямаш грижи просто с такъв съсед - зимаш му едно шише ракийка и имаш циркуляр,зеге и т.н.,аз си направих кабинетче за 1х10 в обедната почивка от фира шперплат.Талашита не е добър вариант наистина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен само 12" е истината. Един френд има Лейни лампово комбо с 10" спийкър и изход за екстеншън. Особеното при този модел е, че като се вкара външен кабинет, вградения спийкър се изключва. Правим прост тест - първо комбото само за себе си, после включваме моя правен каб с 12" Селешчън. Разликата е ОГРОМНА!!!

Абсолютно съм съгласен с това!Суперчампа също звучи страшно през правеняка с 12 " Селешън-

14732822541753872719124447319633R2pZ33XJHjWh6sr9DT.JPG

сори за гадната снимка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Slide, аз също се чудех за това с рязането. Накрая избрах такава плоскост, че да имма възможно най-малко рязания и съобразих размера на кабинета с нея. От Практикер я взех, мисля че беше 120х60. За рязането си купих едно ел. трионче, което е 30-тина лева, но ги яде като кашкавал направо!!! ;)

Нещо като това:

jigsaw_42200.jpg

 

Edit: Бях сложил едно Black & Decker, но явно нещо линка е увяхнал...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^не се вижда снимката,ако е китайско зеге (с пластмасови зъбни колела),имай предвид,че ножа винаги криви,но за дупката на говорителя не е фатално,плоскостите за стените е най добре да се минат на циркуляр - поне ще имаш прав ъгъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.