Jump to content
Българският форум за музиканти

Лампи... Лампи...


Recommended Posts

Добър вечер!

 

Както някои са разбрали, а може би не, днес се сдобих с един кашон стари лампи. Кои работят, кои не...

 

Захапах пак една модификация на AX84 Проекта - http://www.ax84.com/static/p1x/AX84_P1x_080623.pdf

 

Понеже предня път достигнах до... козметичната част на нещата и сега ще мъдря схемите, искам да попитам, мога ли да използвам някоя от лампите, които имам. (Знам, в нета има информация, но тя е доста оскъдна, а тук има хора, които могат да ми помогнат повече, при добро желание). :girl_witch:

 

Та, лампите, които имам, са:

 

EF86 - до колкото разбрах, стават за пре-амп

PCC8 - пак за пре-амп, но по-скоро Hi-Fi

6aq5 - това мисля, че мога да го използвам в проекта, тъй като е аналог на 6v6.

6N2P - аналог на 12ах7. (Ползвани са от Гибсън). Това също, мисля че мога да го ползва.

6N3P - май тия са за Радио-приемници, нямам идея ще ми свършат ли някаква работа.

E88CC - ?

6F4P - ?

 

Марките, не че са важни, са: ESR, Tungsram, Tesla, руски чудесии, RWN, Valvo, OTK и др.

 

Та.. Бих се радвал, ако някои хвърли малко светлина в тъмния ми въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За 6N2P знам че са много зле.Еднакви са с 12ах7и ЕСС83 ама само на хартия,но не и по звук

,но нека по-знаещите да се произнесът

Редактирано от Death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6н2п са доста подобни на ecc83 и могат да се използват като заместител,с тази ралзика че са само за 6.3 волта отопление.Разлика в звука би трябвало да има но незнам в каква насока,нито дали ще е голяма.

Тази 6aq5 е за 7 пинов цокъл и незнам дали ще намериш такъв.Иначе би трябвало да е аналог на 6v6.Предполагам и в схеми за EL84 ще работи.

 

Имай на предвид,че да правиш цял усилвател заради някаква лампа е като да шиеш балтон по копче.

Все пак трансфроматори(а и шаси) можеш да вземеш от лампово радио и се получава доста добре за непретенциозен DIY усилвател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Русначетата са много добри хай-фи лампи, но специално 6н2п не кривят особено красиво в драйв апаратури, предназначени за 12АХ7/ЕCC83.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

*ОТК не е марка де, нещо съм се отплеснал вчера в късните часове...

 

@Бейби Томъс, тия коментари са толкова безполезни, колкото и това да не се пише мнение...

 

@bratmito, нямам под ръка лампово радио. Нито пък мога да намеря, освен ако не прекарам една-две седмици в засилено търсене, звънене на тоя и на оня и пр. Шасито мисля да си го правя сам, а не да си играя да нагаждам.

 

Отивам на консултация при "AX84" за лампите. Мисля да го ударя на експерименти, а не на изпитани варианти.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най първо приятел си намери чифт трансформатори .

 

Захранващ и изходен.

 

След тва ги поставяш на шаси , след тва цокли , елементи и накрая лампите.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трансформатора, по всяка вероятност, ще го поръчвам утре. (Изходния). За захранващия, ще се опитам да измисля нещо. Шасито не ме притеснява особено.

 

А по въпроса за лампите (не към МетълХамър) - вчера явно много ме е мързяло, но днес на работа прекарах по-голямата част от деня в мислене за ламбите. Сега като се поразрових из нета - " Мятай в контейнера..." - Напиши един и-мейл на VOX И Dr. Z (Тва по повод на EF86). От друга страна пък, може и един и-мейл на Gibson, ако имат жив служител от 60-те, да го питам защо са слагали 6AQ5 в комботата си... :punk_guitar:

 

Не казвам, че са върха, но една голяма част от хората знат 12AX7, El34, 6V6, 6L6, евентуално KT88.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом ще поръчваш трансформатори,предполагам разполагаш с не малък бюджет.На твое място бих поръчал трансформатор за някои от по-комерсиалните лампи.Дори сега ако направиш усилвателя след време когато искаш да смениш лампите може да видиш зор с намирането на същите.

 

Предусилвател с EF86 съм правил и несъм много впечетлен.За чист канал е окей,но не ми харесва никак как криви.Освен това до колкото ми е известно са склонни към осцилации.Моят съвет е да се придържаш към нещо изпитано,понеже резултата от тези експерименти може да е незадоволителен и само ще си дадеш парите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@bratmito, нямам под ръка лампово радио. Нито пък мога да намеря, освен ако не прекарам една-две седмици в засилено търсене, звънене на тоя и на оня и пр.
Имам едно,ако си в СФ.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^

В Разград съм..., иначе бихме пили бира и междудругото да вртънем една сделка.

 

@bratmito, изходния траф няма да струва 200лв. я. Иначе и аз четох, че EF86 не са върха на сладоледа. Много бързо заминавали, имали склонност към микрофонии, освен ако не са качествена марка - Tesla, Valvo...

Иначе, тия лампи са от болницата. 80% от тях даже не са влизали в употреба. Има още два кашoна, обаче бащата решил да не се прави на луд и да изнесе всички 3, а лека по-лека. :hooray:

 

@tednet - изходния трансформатор не съм го поръчал. По спецификации в проекта на AX84 е даден 125ese или, ако няма такъв, са дадени стойностите, с какъв може да бъде заменен. Колкото до това, от кого съм го поръчал, няма смисъл, мисля, да казвам, защото е от Разград, но за протокола - евентуално Васил Дечев, даскал по електротехника в гимназията, която завърших. От години навива трансформатори. Не съм се уточнявал с него, защото излезе малка промяна в плана.

Колега на баща ми, инжинер пред пенсия, ламБов маниак (ония всичките лампи, които показах във "Фукня" отидоха при него, с изключение на 12-на броя, които си запазих за мен). Пича иска да си прави Home Cinema от ламБи и чул от бащата за моите проекти, та предложил да си купя говорител, да си изкова сандъка (много ме влекат тия дъски, кабинети и кутии) и да ми направи един ламБов усилвател, като трафовете ще ги навива той. (Задължително, за тази му инициатива, чичката заслужава поне една каса бира, при положение, че не иска пари).

 

Чичето даже иска да ми прави пружинен ревербератор. :beer: Ама да не навлизаме във сферата на научната фантастика.

Едно време, га бил млад и слушал Бийтълс скришом, си правел разни усилватели... Хубаво е, че има още такива хора. :greenangel:

 

Та ще видим. Аз ще го почна най-вероятно тоя проект, пък паралелно ще чакам другия "подарък".

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако чичкото не разполага с качествена сърцевина - ще си сглобиш един посредствен лампов усилвател и хората с качествени транзисторни ще ти се подиграват ....

 

То не , че е сигурно ,че и с качествени сърцевини ще направи добър траф ,а от там ти добър амп.

 

Дерзай!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Напиши един и-мейл на VOX И Dr. Z (Тва по повод на EF86). От друга страна пък, може и един и-мейл на Gibson, ако имат жив служител от 60-те, да го питам защо са слагали 6AQ5 в комботата си...

 

Факт е, че споменатите лампи не се ползват масово и сигурно има защо.

Иначе и с телевизионни лампи може да се направи китарен усилвател, но въпросът е какво ще се получи накрая и дали си е струвало времето и труда.

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.