Jump to content
Българският форум за музиканти

Pitch Bend потенциометър.


Recommended Posts

Счупи се платката на потенциометъра на Pitch Bend-a. Някой има ли идея към кой сервиз мога да се обърна за такива чаркове? Потенциометъра е 10к, ама е малко стар модел. Ако някой разбира от такива неща мога да му пратя снимки на частта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки магазин за електроника. Само съпротивлението ще ти свърши работа като стойност. Ако не можеш да се оправиш с разпояване и запояване (макар, че можеш да се научиш бързо върху две-три стари платки за идеята да си го поправиш сам) може да се обърнеш към някой във въпросния магазин или в произволен ТВ сервиз.

Не мисля, че може да бъде стар модел (все пак говорим за синтезатори) така че не се притеснявай :thumbs_up: Ако ти се вижда много странен и това е проблем при търсенето, пусни снимка.

 

Успехи :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам никакви грижи със запояване. На 10к е потенциометъра. Въпросът е там, че се спуках да търся в интернет подобен на този, ама нейсе. Оста му е куса и е срязана наполовина, а тези, които откривам в нета са с ос със много зъбци.

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2341/17...pN0ga6Bnfe3.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1517/15...gtpuH6iONde.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2324/18...i2EmroJiFvm.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв е проблемът тогава? Намираш си потенциометър с пластмасова ос и с макетното ножче си готов за 5 минути. Няма да се вижда, стига да го напаснеш да влезе всичко е о`кей. Ако е метален - клещи. Нет проблема :greenangel: Не знам защо си се притеснил толкова, че няма да е съвсем същия :thumbs_up: Не забравяй, че Ямаха си произвеждат сами 90% от частите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си от София мога да ти препоръчам магазина на Поп Богомил.Там поне има доста голям избор на потенциометри.Иначе...Yamaha...би трябвало в Динакорд да имат части, защото те са вносители, но може и да ти излезе мега скъпо.Цената на този потенциометър трябва да е между 1 и 5лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си от София мога да ти препоръчам магазина на Поп Богомил.Там поне има доста голям избор на потенциометри.Иначе...Yamaha...би трябвало в Динакорд да имат части, защото те са вносители, но може и да ти излезе мега скъпо.Цената на този потенциометър трябва да е между 1 и 5лв.

 

Знам го магазина. Аз се обадих в един сервиз за синтезатори, но тоя потенциометър е много стар и човекът нямаше. Ще отскоча и до Поп Богомил тия дни. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз работя близо до магазин "Радимекс". Утре ще проверя дали имат потенциометър 10 к и ще ти пиша.

 

Много благодаря. Все пак им кажи, че ти трябва потенциометър със среден извод на резистивния слой. С 4 крачета е. № отдолу и едно отгоре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверих, имат само три вида потенциометри от най-разпространените - с по три извода - нищо общо с това което търсиш за съжаление :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проверих, имат само три вида потенциометри от най-разпространените - с по три извода - нищо общо с това което търсиш за съжаление :punk_guitar:

 

Така и очаквах. :-) Единственото решение е да намеря някоя счупена Яамаха от DX серията и да сваля оттам. Много ти благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
Нямам никакви грижи със запояване. На 10к е потенциометъра. Въпросът е там, че се спуках да търся в интернет подобен на този, ама нейсе. Оста му е куса и е срязана наполовина, а тези, които откривам в нета са с ос със много зъбци.

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2341/17...pN0ga6Bnfe3.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1517/15...gtpuH6iONde.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2324/18...i2EmroJiFvm.JPG

 

Момченце, потенциометъра на "пич-бендера" на YAMAHA е специално направен за тази цел и не може да бъде заменен с обикновен. Предполагам се досещаш и за силно изразения комерсиален момент в този случай, така че търси си оригиналния потенциометър, или опитай да поправиш повредения. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам никакви грижи със запояване. На 10к е потенциометъра. Въпросът е там, че се спуках да търся в интернет подобен на този, ама нейсе. Оста му е куса и е срязана наполовина, а тези, които откривам в нета са с ос със много зъбци.

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2341/17...pN0ga6Bnfe3.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1517/15...gtpuH6iONde.JPG

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2324/18...i2EmroJiFvm.JPG

 

Момченце, потенциометъра на "пич-бендера" на YAMAHA е специално направен за тази цел и не може да бъде заменен с обикновен. Предполагам се досещаш и за силно изразения комерсиален момент в този случай, така че търси си оригиналния потенциометър, или опитай да поправиш повредения. Успех!

 

Момченце, същият тип потенциометри ги има във всички клавири. С малко напасване и става. Друг е въпросът, че отдавна си поръчах оригинален от Ямаха и го смених. Дори имам един в резерв, щото поръчах 2.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Yamahadrums и Kolyo-b, нарочно няма да редактирам вашите предни два поста, за да видите за какво говоря! Нарушавате правилата, като цитирате предходни мнения! Когато искате да отговорите на последния, който е писал по темата, просто му отговаряте, няма нужда да цитирате! Иначе става много непрегледно. Специално на Kolyo мисля, че съм му правил вече забележка. Така, считайте, че от тук нататък при следващи такива нарушения няма да си играя да ви редактирам мненията и да изтривам ненужните цитати, а просто ще изтривам целите мнения, а ако прекалявате, ще имате и наказания с почивка за известно време. Правилата в този форум са създадени, за да се спазват и почти всички потребители това и правят. След като те могат да се справят с това да следват тези правила, които с измислени не за да се правим на важни, а за да ни е удобно, значи ще трябва да се научите и вие да го правите, компромиси няма да има. Кольо, също така бих те помолил да премахнеш като обръщение от речта си в този форум "момченце". Може би си по-възрастен, но както виждаш не се възприема с охота такова отношение - нека да се отнасяме като равни!

 

P.S. За Кольо - в тази тема не е цитирал предходно мнение, но в друга - да.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Yamahadrums и Kolyo-b, нарочно няма да редактирам вашите предни два поста, за да видите за какво говоря! Нарушавате правилата, като цитирате предходни мнения! Когато искате да отговорите на последния, който е писал по темата, просто му отговаряте, няма нужда да цитирате! Иначе става много непрегледно. Специално на Kolyo мисля, че съм му правил вече забележка. Така, считайте, че от тук нататък при следващи такива нарушения няма да си играя да ви редактирам мненията и да изтривам ненужните цитати, а просто ще изтривам целите мнения, а ако прекалявате, ще имате и наказания с почивка за известно време. Правилата в този форум са създадени, за да се спазват и почти всички потребители това и правят. След като те могат да се справят с това да следват тези правила, които с измислени не за да се правим на важни, а за да ни е удобно, значи ще трябва да се научите и вие да го правите, компромиси няма да има. Кольо, също така бих те помолил да премахнеш като обръщение от речта си в този форум "момченце". Може би си по-възрастен, но както виждаш не се възприема с охота такова отношение - нека да се отнасяме като равни!

 

P.S. За Кольо - в тази тема не е цитирал предходно мнение, но в друга - да.

 

Съжалявам, ако съм засегнал някого и разбира се се извинявам, самоче има нещо, което може би не сте схванали, а то е, че аз вероятно съм на годините на родителите ви и не се срамувам да си призная, че съм пълен лаик в компютрите, но ми се налага да ги ползувам, най-малкото за да мога да се свързвам с вас и разбира се добронамерено да помагам когато мога. Най-искрено, дори не рабрах какво съм нарушил и за какво побързахте да ме "осъдите" без да ми дадете право на последна дума. Ако прецените провинението ми като много сериозно, моля изтрийте регистрацията ми в този форум, или ми обяснете на чист български език, (без модерната английска терминология) как да ползувам форума без да нарушавам правилата? Колкото до обръщението "момченце", то е съвсен приятелско и далеч не е израз на високомерие в каквото ме обвинявате, но щом не ви "звучи" добре - забравям го, макар да не смятам колегите си музиканти за разглезени госпожички, с които трябва да внимавам как говоря - поне до сега не познавах такива. И така, чакам присъда или помощ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чичо Кольо,

 

Пиша ти това писмо с надеждата да ме разбереш както мен, така и останалите е. Едно от правилата, което и аз по невнимание нарушавам е, че цитирам в отговорите си предходното мнение. Това е така, защото при натискане на бутона за отговор системата автоматично включва предходния коментар като цитат, което ми се вижда малко безсмислено, след като е в разрез с правилата.

Относно обръщението "момченце"-еквивалент на това обръщение при вас е нещо от типа на "дядка". Аз съм на почти 35 години и обръщението "момченце" някакси не се вписва. А относно потенциометрите-не си прав, чичо Кольо! Но аз това вече го написах в предишен мой отговор.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.