Jump to content
Българският форум за музиканти

"Приключение" в търсене на Т О Н А


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Курте, това което казваш съм сигурен, че е така, но за няколкото минути подрънкване не успях да регистрирам

влиянието му, имайки предвид процентното съдържание на клен и ясен, мисля че махагона ще е по-скоро като отенък, отколкото като цвят.Все пак не съм про музикант, да не казвам никакъв, за да преценявам бързо, така че ще ми трябва мъничко време.Хубаво е да се чуе от професионалист, който да изкаже мнение.

Ебахти китарата, ебахти тона, :dance: ... още ходя и си говоря сам! :)

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 231
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Като продължение на темата (малко дори офтопик) реших да онагледя и последният (надявам се да е последният, защото иначе Кирчо ще трябва да обира банка) стадий от работата по SandWitch-а.

Доста хора са се чудили (предполагам има и такива, които още се чудят), какво представлява рефрета (фрета), който аз правя. Понеже набрах скорост със снимането и по инерция ще представя малко снимков материал на рефрета, на SandWitch-а.

 

Праговете на китарата си бяха оригиналните и нямаха почти никакво износване. Преди да я изпратя на Кирето, те бяха леко изравнени и полирани. Иглеждаха ето така:

pic0364.jpg

 

...без струни, като на 13 и 14 позиция ясно се виждат наранявания на фингърборда:

pic0366.jpg

pic0368.jpg

pic0369.jpg

 

Измерва се височината на прага. Шублера показва височина от 1,0мм.

pic0370.jpg

pic0372.jpg

 

Старите прагове са вече извадени. Фингърборда е изравнен и подготвен за набиване на новите.

pic0377.jpg

pic0379w.jpg

 

Новите прагове нарязани на размер.

pic0380f.jpg

pic0382j.jpg

 

Изрязване засечките (има термин за тази засечка) на прага.

pic0386.jpg

 

Набити прагове:

pic0388.jpg

pic0389.jpg

pic0390.jpg

 

Изпилени на широчина, с наклон и в равнина прагове:

pic0392.jpg

pic0393.jpg

 

Запълване на страничните канали на прага:

pic0396.jpg

 

...продължението следва!

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А има ли разлика в размера, материала и формата на новите позиции? Тоест каква е главната причина за операцията, тъй като износване почти няма в случая...аз съм доста невеж по отношение на възможностите за фретване...бих си сменил позициите ако това ще напасне китарата към моите пръсти и начин на свирене, но не знам как да преценя това - винаги съм свирил с каквото ми попадне в ръцете и съм се напасвал към инструмента, което може би е грешно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

някой по-горе беше споменал думата "чирак"

е с ръка на сърцето казвам че ако живееше малко по-близо щях да ти досаждам ежедневно докато не лепна малко скил и аз :D

това наричам професионалист и майстор! :huh:

 

 

^по моето скромно и некомпетентно мнение да се напасваш към инструмента е много полезно защото изгражда в теб усещане за китарата. така след време ще си наясно кое ти пасва по-добре и кое не.

Редактирано от noflip
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
каква е главната причина за операцията, тъй като износване почти няма в случая..
Многу ясну,че ша сменя праговете, ся реших чи съ ми неудобни и ми запират пръстити фъф фингър борда...!

Тва е проблем и то голям проблем за мен.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А има ли разлика в размера, материала и формата на новите позиции? Тоест каква е главната причина за операцията, тъй като износване почти няма в случая...аз съм доста невеж по отношение на възможностите за фретване...бих си сменил позициите ако това ще напасне китарата към моите пръсти и начин на свирене, но не знам как да преценя това - винаги съм свирил с каквото ми попадне в ръцете и съм се напасвал към инструмента, което може би е грешно...

 

Дали има разлика в материала м/у старите и новите прагчета не мога да кажа с категоричност. По скоро не. Разликата е в рамера. Старите прагове бяха с размер 2,5мм широчина и 1,0мм височна, а новите са 2,9мм широчина на 1,35мм височина. За Виолет (Краси) височината на прага е решаваща. Наистина много се поти при бендовете на ниски прагове.

Всъщност това е и причината да има толково много различни размери прагове - за да може се постигне удобство при някои техники на свирене (някой даже ще добавят и за извличане на по-специфични обертонове и звучене) имайки предвид, че всеки музикант си има свои харктерни анатомични особености, дължина, дебелина на пъстите, постановка и т. н.

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Продължението на рефрета в снимки:

 

Праговете са изолирани с тиксо с цел да се прадпази фингърборда от изцапване и поразяване.

pic0398.jpg

pic0397.jpg

 

Праговете са изравнени, заоблени и са готови за полиране:

pic0398j.jpg

pic0400.jpg

 

Праговете след полиране.

pic0403.jpg

pic0401.jpg

 

Пoчистен и обработен с TungOil фретборд.

pic0404.jpg

pic0406.jpg

pic0407.jpg

pic0410.jpg

 

Измерване височината на новите прагове. Височина 1,30мм

pic0411.jpg

pic0414.jpg

 

Сглобен SandWitch :Piano:

pic0416a.jpg

pic0418.jpg

pic0420.jpg

 

Та това е то! Считам с този рефрет работата по сандвича за приключена в следващите 25 годинки. Сега остава Никод(Т)им да почерпи от онези вкусните бисквитени тортички....мммммм!

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Досега по- готина работа и по- интересна тема във форума не съм виждал, нито чел! Поздравления на двамата главни герои!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено поучителна тема, изпълнена с много чувство за хумор.

С вас скука няма, сега само семплите си чакаме и всичко ще е на 6.

:):girl_witch::rocker::girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Забелязах, че 1-ва и 3-та снимка се дублират. Малко съм ги оакал при уплоуда :) .

Снимката по-долу е 3-тата и ако е възможно модераторите да направят заменка ще им бъда благодарен, ако пък не става работата :girl_witch:

 

pic0399.jpg

 

П.П. Радвам се, че темата Ви харесва! А като се сетя Гарабет (Краси) колко много мозъчни клетки уби от собственият си мозък, опитвайки се да ме убеди да правя по някоя друга снимка докато работя върху китарката му ... :girl_witch: ...

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

опитвайки се да ме убеди да правя по някоя друга снимка докато работя върху китарката му ... :curse: ...

...май нама да ми стигнат парите да купувам бисквитени тортички. :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коце, нали знаеш, че кръстникът купува ризка на кръстения :hysterical: Дотук нареди Краси с един гардероб от двукрилите и скоро ще изскочи наравно с temerut, ама с колекция ризи от къстъм вид ;) Китарата изглежда приказно! Браво и на двамата за добрата работа.

Краси, ако става с пасти, кажи какви харесва Коцето, че може да вкарам един ТИР с надпис Сладкарска Промишленост към него след време и аз :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Райчо, к'во напрай бе брат?! Ти тези семли ги проточи повече отколкото аз СандВич-а. Да не би да се покриваш опитвайки се да скатаеш почерпката с бисквитената торта, а?

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Браво!И честито и на двамата!Супер приятно е да знаеш че около теб съществуват такива Хора..(а не само другите).

 

 

П.П. За едно подобно начинание ще ме оправи ли селския клон или направо да се отправя към централата? :hysterical:

Редактирано от rockozaurus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.