Jump to content
Българският форум за музиканти

захранващи адаптери


Recommended Posts

Здравейте, реших да направя малко тестове на захранващи адаптери. Темата е свързана и с това, че от скоро пускам в обръщение такива адаптерчета.

Заподозрените са 4 адаптера:

1. Преправян адаптер от захранване за нинтендо. Този адаптер съм го правил преди 10тина години

2. Китайски адаптер от магазин за електроника

3. N-audio PSA-1 адаптерче

4. BOSS PSA-230P

 

Ето как изглеждат адаптерчетата:

psu.jpg

psuinside.jpg

 

Тестовите ги правих са с мутицет Fluke 287 и осцилоскоп Tektronix 2215A и за това измерванията ми не са много пълни. Те дават само частична представа. За по-сериозни измервания трябва доста по-скъпа измервателна апаратура! Мислих да дам снимки на картинката на осцилоскопа, но се отказах, защото картинката е за различни обхвати на мерене и няма да даде много ясна представа.

Направих 2 вида тестове: с товар и без товар. За товар ползвах мощен резистор от 33 ома.

 

Започваме с първото адаптерче:

1. Преправяно адаптерче от Nintendo.

Схемата е: грец, кондензатор и стар български стабилизатор серия 7809

На празен ход дава 9.031V

пулсации мерени с осцилоскоп без товар: 0.04Vpp

пулсации мерени с осцилоскоп с товар: 0.8Vpp

 

Мои размишления: Доста нескопосано и несигурно решение с тези жици. Оказва се обаче, че това адаптерче работи вече 10тина години без да е дало фира. Пласмасите и кабелите са много здрави. Няма радиатор за охлаждане. Има защита от късо и прегряване.

Крайно мнение: Адаптерчето върши много добра работа за захранване на ефектчета

Цена: няма

 

1. Китайско адаптерче

Схемата е: грец и кондензатор

На празен ход дава 12.553V

пулсации мерени с осцилоскоп без товар: 0.2Vpp

пулсации мерени с осцилоскоп с товар: 1Vpp

 

Мои размишления: Адаптерчето има платка, но няма никаква стабилизация. Дава по-високи напрежения и трафчето му е леко несигурно. Има високи пулсации гарантиращи хубав брум в системата.

Крайно мнение: Това адаптерче не става за китарни ефекти поради високите пулсации.

Цена 12 лева

 

3. N-audio PSA-1

Схемата е: грец, 10 кондензатора, стабилизатор LM317

На празен ход дава 9,135V

пулсации мерени с осцилоскоп без товар: 0.01Vpp

пулсации мерени с осцилоскоп с товар: 0,7Vpp

 

Мои размишления: Адаптерчето има платка, защита от късо и прегряване. Има радиатор на стабилизатора. Има ниски пулсации

Крайно мнение: Адаптерчето върши много добра работа за захранване на ефектчета

Цена: 25 лева

 

4. BOSS PSA-230P

Схемата е: грец, кондензатор и стабилизатор 7809

На празен ход дава 9,135V

пулсации мерени с осцилоскоп без товар: 0.02Vpp

пулсации мерени с осцилоскоп с товар: 0,8Vpp

 

Мои размишления: Адаптерчето има платка, защита от късо и прегряване. Има радиатор на стабилизатора. Има ниски пулсации

Крайно мнение: Адаптерчето върши много добра работа за захранване на ефектчета

Цена: 45 лева

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха, направил си я най-накрая таз тема :) Аз лично съм много доволен от резултата, адаптерите са железни! Макар и без осцилоскоп и мултицет, практически сравних китайски адаптер тип "8 лева", преправен български звънчев адаптер и въпросното Науидо, като нивото на шум намалява в същата последователност. Браво на Ники, тези 25 лв влизат на челно място в топ класацията "Най-добре изхарчени 25 лв" :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е добра, защото захраванията имат значение.

 

Прехвалването не е най-доброто, по-добре давайте реалистични оценки.

Говоря, когато хвалите DIY постиженията на съфорумниците ( всички до един).

 

Конкретно - имам BOSS PSA-то. За бос ефектчета работи ОК.

Например за други, вкл и TS-9DX -tube screamer правен от Ники, вкарва ДиСи шум.

Примерно адаптер Vanson RC48 модел не го прави.

Трябва да имате под ръка няколко захранвания и да ползвате с което не шуми.

Или с батерия.

 

Така, ако Ники иска, ще направя "ревю" на TS-9DX -tube screamer правен от Ники,

в което, хем ще посоча добрите страни, но ще има и критика.

 

Ей досега, един не взе да каже нещо критично за кое да е DIY у-во и от кой да е съфорумник, правено то.

 

Предложение 2

включи и Vanson RC48 модел .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Изглежда никое DIY изделие не е имало нужда от кой знае каква критика. :thumbs_up:

 

С темата си, TONY, не искам да напиша, че моето адаптерче е най-добро. Напротив, изказвам мнение като страничен наблюдател подплътено с някакви измервания, които мога да направя вкъщи. Освен това съм ползвал адаптерите, които имах под ръка. Дори съм кихнал 12 кинта за китайски боклук само и само, за да напиша ревю и то да не нещо от рода: "адаптер на бос vs мой адаптер". Ако някой ми предостави това захранване за което ти говориш, ще го включа и него. Лично аз за пръв път го чувам това захранване.

 

Освен това, Бос имат 2 модела адаптери. Този, който съм разгледал аз е от новите. Той е доста по-добре направен от старите. Те бяха направени със стабилизация посредством транзистор, имаха метални втулки на които се завиват болтовете и бушон- напълно ненужен според мен. Мерил съм точно такова адаптерче преди години и не беше първа хубост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Хваля нещата на Ники, защото съм доволен, и специално за този адаптер - ако някой ми покаже нещо друго на това качество за толкова пари - евалата му правим. Аз не успях да намеря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че си доволен от изделието е много добре, но недей да правиш такива генерални заключения на тема пари/качество, защото е твърде вероятно да останеш изненадан.Защо ли-защото 25лв не са кой-знае колко малко за захранване, било то и стабилизирано.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

First - Австрия - намираха се лесно и бяха под 10 лв.( сравнително голяма кутия). Може още да се предлат.

Не казвам да са кой знае какво, но спрямо китайските са екстра.

Ако му изпадне на Ники такъв, също не е лошо да го сложи сред заподозряните.

 

Бос захранването ми е от старите - както казах за бос си работи ок. За по капризни ефекти -

например фултон - не. Същата е хавата и с з.а. на Зум ( тези които си вървят с процесорите им - 505, 606, 707).

(много малка кутия)

 

Както казах Vanson е много гот, цената не я знам. Дава от 1,5 - 12 волта.

Е, такъв бих си взел още един, който да стига до 18 волта заради фултон - оцд-то. Кутийката е бая голяма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз имам преки впечатления от камиончета на Ники, не мога да кажа нищо лошо. Ако 25 лева ти се струват много, отиди до магазина, земи едно трафче, няколко кондера, грец, кутииика, проводници и конектори. После виж за колко време ще я налепиш, замери резултата и постни. На мене ми е интересно дали, че можеш да слезеш под 12-3 лева., като за тея пари няма да получиш защитите :D

Ники един въпрос, с какъв товар го тества? Щото искам и мойто да го пробвам и да постна...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ме разбирай неправилно, никой не казва нещо лошо за камиончетата на Ники!

Гарантирам ти, че при една серия от 50-на броя ще ти докарам доста ниска себестойност, като не виждам причина поради която да ги няма защитите.

Все пак човека си ги произвежда, той си определя цената, и в това няма нищо лошо, но коментари от типа "на тази цена толкова хубаво няма никъде...", хайде моля ...

 

Ако не се лъжа Ники беше написал още в началото, че е ползвал за товар мощен резистор 33ом.

 

 

 

Виждал съм захранвания First, но си бяха чисто китайски и наподобяваха останалите китайски.Тези австрийските стабилизирани ли бяха или само филтрирани като китайските?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вижте, по принцип този тип захранвания не са върха на технологията и не може да се очакват някакви размазващи резултати при зададен размер и ценова категория. Можем да ги разделим на стабилизирани и нестабилизирани.

 

Затова аз ще се въздържа да коментирам конкретните качества, но понеже виждам, че се развива типичния дебат "купено vs. произведено от българи", затова само ще кажа, че захранването на Ники:

 

1. Предлага характеристики, не по-лоши от захранванията на големите фирми.

2. Е на цена, която е под големите фирми, без да отстъпва по качество.

3. Е направено в БГ и печалбата отива в джоба на Ники, който е българин, а не на в джоба на Пешо Катаяма от Япония, примерно.

4. Е направено с прекупени части. На практика Ники е на осезаемо по-малка печалба от големите фирми, а прави сравнително евтини, но качествени ефекти, което не е никак зле за потребителите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като не особено разбиращ искам да благодаря на автора за полезнаото ревю. Със сигурност го има някъде във форум-а, но то така или иначе няма да е лошо и в тази тема да го има, та да попитам от къде и по какъв начин може да се купят въпростните адаптери?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям на 99% Евтим. Не съм съгласен само с втората част на точка 3 от мнението му. Тая печалба отива в много повече джобове от тоя на Катаяма в Япония. Първия е този на местните прекупвачи.

 

F*** the corporate world! Изберете бутиковото, а не серийното производство!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че си доволен от изделието е много добре, но недей да правиш такива генерални заключения на тема пари/качество, защото е твърде вероятно да останеш изненадан.Защо ли-защото 25лв не са кой-знае колко малко за захранване, било то и стабилизирано.

 

Да наистина - 25 лв. спокойно човек харчи с гаждето си в кръчмата поне един път седмично. Наистина това са много пари! Интересно е как сме навити да дадем 5 лева за шопска салата от 1/4 домат и полвин краставица, а за нещо което ще ползваме поне 10 години, а при правилна експлоатация и сервиз вероятно и повече, 25 лева някак идват много. Nikifena не продава части, а продава готово устройство и със сигурност не произвежда 15000 бройки за да му падне кой знае колко себестойността. Едно такова захранване трябва да се сглоби - ръчно. А времето както знаем е ценно. Не знам повечето хора как си представят, че става това, но се забелязва, че дори хора с опит в бранша викат "еее то там един траф, един стабилизатор, кутийка, кабелче, пет кондензатора цъка цъка и си готов за 15 минути".

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.