Jump to content
Българският форум за музиканти

Krank Maximus


Recommended Posts

Евентуално да си се сещал, че може да си вързал нещо грешно, като си го пуснал интегралката да се е споминала и оттам насетне в нея да се корени проблемата? :icon_shithappens:

 

Поздрави,

Влад

И аз така мисля,ще проверя интегралата.

Това беше единствения пост със смисъл

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 60
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Тийнейджър ли си?Палиш се като такъв, когато човек му казва нещо истинско, но неприятно за слушане от негова страна.

 

Сега по темата:

Замени Бц337 с Бц550 , прочети даташийта на бц-то и свържи правилно краката му!!!!!!!!Инфо кой крак как се казва и как се бележи има в нета - гугъл ит!

Смени Лм-а с нов и като го запояваш внимавай да не го прегряваш - примерно запояваш 1, 2 крачета и после почивка (про-та следящи сериала, знам че не е така хавата и аз не го правя така, но в конкретния случай мисля би било по-безопасно).Схемата която последно си ползвал съм я правил и върви :cheers:

Ха успех и не се ядосвай, хората просто искат да помогнат.Не винаги истината е лицеприятна.И може ли да те попитам още нещо - защо реши да я правиш сам, щом не си добър в електрониката?За по-евтино?Или?

 

А не се сдържам и относно един твой коментар, че си правил доста по-сложни работи..... е и!Това не е определящо, че ще можеш да се справиш.Примерно аз пък съм асистирал в операция за карцином на гърда, бял дроб, правил съм си сам мотор(спешъл мод обхващащ всяка част, дори и горивната камера),само си ремонтирам Скорпиото, само си правя ефекти, но правил ли съм си сам лампов усилвател - не, мога ли - не! Ей това е!Всяко нещо си има спецификите и ако искаш да се справиш добре първо трябва да се подплатиш добре теоритично!

Ако съм станал прекалено нравствен, извинявам се!

 

Успех и пиши, че и на мен ми е интересно сериалчето :rocker:

Поздрави,

Марин

 

Бту:Адаш, правилно си казал!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз така мисля,ще проверя интегралата.

Това беше единствения пост със смисъл

 

Знаеш ли как се проверява интегралата? Декапсулираш, проверяваш на ренген, оправяш повредата и капсулираш наново. :cheers:

Смисълът на твоите постове досега е само в забавлението което доставяш. Нямат никакъв друг смисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...който си разбира от работата щеше да проследи схемата за пет мин. а не само да бълва глупости и да се пише че разбира.

Както и да е ще се справя сам.

Мисля че с този откъс се изчерпа темата. Щом който си разбира от работата (а ти твърдиш, че не си толкова бос) значи можеш сам да си я проследиш!? Самия ти избълва достатъчно глупости (след като твърдиш че разбираш поне малко поне изводите на транзистора да си беше определил) не мислиш ли? И в крайна сметка щом можеш оправяй се сам :) Пиши от време на време да сме в течение ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще предпола следния вариант.

 

1. Взимаш си една проба от мултицет и една крокодилска щипка.

2. Пробката свързваш през 10К/47nF последователно към активния проводник на входа на усилвател.

Може да сложиш един ценеров диод от волт и нещо между сигнала(след RC веригата, която описах) и земя(гърба му към земя), за да предпазиш усилвателя от пренепрежение.

3. Крокодилската щипка връзваш за земята на входа на усилвателя и прищипваш за земята на ефектчето.

4. Пускаш музика на входа на ефекта.

5. Следейки схемата проследяваш какво става напред в схемата, докато се изгуби сигнала.

 

Опитай се да направиш(измислиш, начертаеш) няколко платки по прости принципни схеми, които видиш, като имаш предвид от datasheet-овете на компонентите, техните корпуси и правилните местана изводите им. Това ще е добро упражнение.

 

Държа да отбележа, че когато бях млад и зелен, още нямах компютър и си проектирах платките с лист хартия и химикалка. След това - тушовка и ецване. А не бях много навътре в електрониката. Затова - трябва да се посъсредоточиш малко и ще го направиш.

 

**************************************************************

 

Прочети за следните неща из нета в свободното си време:

1.Статията "cook your own distortion"(Цък)

2.Тази статия Цък

3.Закон на Oм и всичко свързано с него. Хубаво е и да изровиш аналогията между ел.схеми и тръби с вода и контейнери.

4. Резистори - типове, стойности, маркировки, цветни кодове

5. Кондензатори, капацитет, обозначения

6.Зaкони на Kирхов.

7.Диоди

-видове диоди - силициеви, германиеви, вакуумни

-пад на напрежение в права посока

-зависимост между тока в права посока и приложеното в права посока напрежение, което го поражда

-обратен ток

-време за регенерация на прехода

-максималнодопустими токове и напрежения в права и обратна посока

8.Биполярни транзистори

-видове, класификация

-начин на работа

-схеми на свързване, работна точка

-температурна стабилност на работната точка

-максималнодопустими работни параметри

9. Операционни усилватели

-какво са и как се ползват, типове

-схеми на свързване - инвертиращ усилвател, неинвертиращ усилвател, компаратор и т.н.

....

 

**********************************************

На твоя ефект първо си провери захранващите напрежения във всички важни точки.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

rezil.jpg

 

Погледнах ти "платката" само за малко... Предполагам, жиците които отиват отдолу на снимката (черни и жълти) са към маса, горните към +9V.

Започваме от ограденото 1 - там ти е входа и не става ясно бялата жица и края на кондензатора в една точка ли са вързани? Бялата (ако е маса) трябва да отиде на външното на жака, края на кондензатора към върха му (виж къде отиват на конектора) - надявам се разбираш. Отиваме натам.. до интегралата изглежда правилно като монтаж поне - стойностите и разположението на транзистора си ги виж. Обаче стигаме до интегралата - според схемата, която си дал плъзгача на потенциометъра GAIN е свързан с неинвертиращия вход на ОУ (демек интегралата) през кондензатор 22n. Виж сега дейташийта на LM386: datasheet и ми кажи ако това, което съм означил с 2 на снимката е края на 22n кондензатора - къде на интегралата влиза? Като гледам на снимката си я вързал точно наобратно :) Слагай нова, тоя път правилно. Сигурно има и още неща, но аз спирам до тук.

 

И помни - никой не ти е длъжен;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Death, за упражнение, опитай се от платката, която имаш(картинката от нета) да извадиш и начертаеш електрическата схема, след което я публикувай, да видим дали е ОК. Това ще ти е добро упражнение, което много ще ти помогне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Death, защо трябва да се сещам? Ти помощ ли искаш в тази тема или си играем на логически задачки?

 

По схемата - погледнах снимката и стигнах до извода, че си обърнал интегралната схема при поставянето в цокъла (похвално че ползваш цокъл, така поне елиминираш опасността да повредиш интегралната схема чрез пренагряване). Ето тук е описано как се номерират крачетата на различни видове ИС. Твоята е DIP. В схемата, която си постнал сигнала постъпва на 3 извод на интегралната схема, на твоята снимка постъпва на 7. 6 и 8 си свързал към маса, а трябва да са 2 и 4. По-нататък не съм проверявал. Вече седи под въпрос изправността на ИС след такова свързване, а вероятно си подал захранване за да пробваш :)

 

Успех!

Марин

 

П.С.: Аз пък мога да компилирам линукс ядро, но това няма никакво приложение в подобен проект ;) Пиши да видим докъде ще я докараш!

 

едит: а докато писах това, колегата Петьо Бояджиев е открил същата грешка...

Редактирано от MaPuHcKu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само транзистора съм заменил с БЦ337-4 и потенциометрите съм сложил каквито имам....

За какво изобщо си говорим...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешката на човека е, че просто си е надценил нивото за момента и се е захванал да прави нещо, което още не му е във възможностите :). Това разбира се не значи, че трябва да се откаже веднъж завинаги от това... или, че трябва да бъде подиграван. Всеки греши. Би трябвало вече да е осъзнал, че не толкова лесно и трябва да се почете малко :) . Аз се занимавам с електроника от около 12 години, въпреки това до ден днешен когато експериментирам нещо в което не съм сигурен или незнам дали ще ми хареса също употребявам обемен монтаж. Ето например сега правя първият си лампов преамп който в момента в в такова състояние :hysterical: :

 

http://pungent.hit.bg/IMAGE_002.jpg

 

@Death, послушай съветите на Евтим. Потърси и прочети някои базови неща. Знам, че няма да тръгнеш да си купуваш книги, но поне в интернет можеш да намериш доста. Ето тук например има някои полезни неща:

 

http://www.kn34pc.com/books/index_main_books.html

 

Макар и старички издания от тях можеш да научиш доста. Успех :thumbs_up: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Спокойно ;) . Не се занимавам от вчера с тези неща, а и освен любител "електрончик" съм и дипломиран електротехник... Подкрепям обаче мнението, че в конкретният пример трябва да се внимава :hysterical: . Работата с високи напрежения крие рискове... също като карането с превишена скорост... пушенето... :) статистически погледнато доста по-малко хора са загинали от токов удар при изработката на лампови устройства :D . Иначе сериозно - Умната с високите напрежения :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хаха, абе на тая "схема" защо и двата крака на Ц1 са запоени на късо? какво е приложението на кондензатор, свързан по подобен начин? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече имам работещ ефект :hysterical:,но нещо ми се струва че му липсва GAIN,в сравнение с на Liquid Death моят звучи като на АC DC,а като обърна транзистора кривенето още повече намалява(транзистора е Бц550)

Имам обече малък проблем,като свържа първият елемент от схемата(4.7М) и всичко спира,най-вероятно е изгорял.

Ако направя схемата с двата транзистора БЦ550 ще получа ли повечко GAIN или да търсяа проблема другаде,само да спомена че потиниометрите ми не одговарят на схемата,само GAIN-a ми е 50к,другите са каквито имам поради причината че няма от каде да си купя и това имали някаква връска с GAIN-a

Като махна захранването не трябва ли да мина на чиста китаря?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.