Jump to content
Българският форум за музиканти

12-струнна китара


billymilano

Recommended Posts

Може да ви се стори чудно, но никога не съм виждал 12-струнна китара от близо... аз съм и лаик в областта "китара", но все пак... ако някои има време и нерви да ми обясни - как се свири на нея? Как се настройва? С какви струни?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струните се настройват две по две на интервал ОКТАВА. Така звукът става по - плътен. Иначе си е като 6 - струнна, поне доколкото знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Звукът става по-скоро дрънчащ и ...дрънкащ :) Съжалявам, никога не съм бил цар на определенията.

Бърдс и Бийтълс са записвали с 12-струнни китари.Можеш да си намериш техни песни, включващи този инструмент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също и моя любимец Ричи Самбора! Wanted Dead Or Alive, една от най - любимите ми песни на Джоуви, е точно на такава изсвирена. Даже на легендарния лайв, който е вдъхновил направата на MTV Unplugged, Ричи е с акустична китара с 2 грифа и единият е 12 струнен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За настройката бъркате - На октава се настройват само басовите струни и по избор Сол струната (трета основна). Високите Си и Ми се настройват в унисон. Просто няма физическа възможност да се сложи струна на 25,5" мензура, която да е с една октава по-висока от Си, да не говорим Ми.

 

Ето на тази картинка е показана настройката с октава и на Сол:

 

12-stringtuningnutSML.JPG

 

А иначе за автора на темата - ето как изглеждат струните около задния мост и резонаторната дупка:

 

v12String.jpg

 

12-струнни китари се използват главно за ритъм, защото сола е доста трудно да се свири на тях, точно повечето им струни ги правят желани за по-"обемен" звук - по-звънлив, поради по-тънките допълнителни струни, и по-богат.

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8/8 10/10 14/8 24/11 32/17 40/22 - това са дебелините на струните за 12-струнна китара на Ърни Бол.Естествено, и там има различни дебелини, това е просто пример.

Аз мисля, че се натискат по две струни...( за фрази, които би изсвирил като единични ноти на нормална китара ).Така съм виждал по разните му обяснителни клипчета.Аз ще спра тук, защото и аз не съм имал досег с 12-струнна китара и би било далеч по-добре, ако някой запознат сподели опит :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Принципно е доста трудно да натиснеш само едната от двете струни(много са близо), а и не виждам смисъл в това.

Иначе общо взето така звучиhttp://www.youtube.com/watch?v=B7SS0yezCU4

Настройва се, както колегата SomeoneElse обясни.

Едит:Само да вмъкна, че чарът на тази китара идва от две еднакво звучащи(на прима), или на октава, струни.Освен това може много да се експериментира с настройването(може да ги направиш на кварти и квинти), а може и малко(много малко) да поразстройш "подгласните", за лек детюн ефект.

Редактирано от SviStyle
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

12-струнна китара съм пробвал във xxxx преди 2-3 години. Хареса ми ;). И не бих я ползвал само за ритъм. :rolleyes:

 

Интересното идва когато решиш да ползваш струните не само по двойки, но и самостоятелно. Естествено - изисква доста повече концентрация, техника и умение ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам и НИКОГА не бих останал без такава.....

 

много готино(подходящо) за бг етно мотиви - тип тамбора :rolleyes:

 

други алтернативни настройки , срещал съм варианти някои предлагат дублирани всички струни(EEAADDGGbbee).... не съм чувал в подобна настройка, а и нът-а е издълбан така ,че да има по-тясни отвори за "дублиращите"/октавови струни

 

бих препоръчал/пожелал на всеки обичаш акустичните китари да си вземе, много готин не скъп вариант корт ърт7012(с масивна горна дъска)

 

и по- скоро не се натискат поотделно струните, а може да се "дръпне" само една от двете

 

примери :

,
,
..... бонДжови имат доста 12ки .. предимно акустични ;)

 

П.П сърце не ми даде да си "прееба" старата 12 да я направя на 7струнна акустична

 

.... не може да се обясни ТРЯБВА да се пипне !!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен всеки сериозен китарист би трябвало да разполага с 12-ка. Незаменим инструмент, но все пак не трябва и да се прекалява ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.