Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвет за пикгарда и малко пластмаси


Recommended Posts

Колеги интересувам се дали някой може да ми каже технология на избелване или полиране на пикгарди и пластмаси.С металите и дървесината съм запознат доста добре ,но с пластмаса не съм се занимавал.Искам някой който има познания да ме напътства как да избеля и полирам пластмаса на състарени адаптери ,копчета и пикгард.Благодаря предварително !!!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали това ще ти е полза, но все пак...

Значи аз работя в завод за производство на козметични продукти и в практиката ни често се е налагало да полираме различни метали и пластмаси. Постигали сме отлични резултати като за целта най - напред сме ги обработвали с фина шкурка (400, 600, 1000) и след това полираме с вълнен парцал и паста за зъби. Доста е трудоемко, защото за разлика от полир пастите изисква повече търкане, но резултата е един и същ, а излиза по - евтино.

Естествено ако решиш да използваш този метод, и той си има една малка уловка. Пастите за зъби са два типа - на карбонатна и на силикатна основа. За полиране са по - подходящи първите, тъй като са по - абразивни (в крайна сметка калциевият карбонат си е най - обикновена гасена вар ), ако използваш силикатна паста търкането се утроява. За да разбереш каква е пастата - погледни съставките, ако сред тях има калциев карбонат (calcium carbonate, CaCO3) давай смело, това е твоята паста. Само пак напомням, че търкането е страшно много, сто процента съм сигурен, че има много по - бързи методи, но това е изпитано и работи, самият аз съм полирал няколко пъти плексигласови протектори, ключодържатели, както и месингови ръкохватки на мебели.

За метала може да се поулесниш малко и да използвашдрелка или шлайф машинка с кече за полиране, но не и за пластмасата.Има най - различни типове пластмаси, но като цяло препоръчвам полирането да се извърши на ръка, тъй като от триенето пластмасата загрява и рискуваш да я деформираш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съвета приятелю.Това е ценна информация.За метал и дърво цели трудове мога да напиша понеже съм полирал много,но с пластмаса не бях се занимавал.Аз имам цял набор от полъровъчни машинки абразиви и кечета с полир пасти,но се интересувах от опит на човек който се е занимавал с това.Предполагам че на бавни обороти с кече и паста ще се получи по бързо ефекта на гланца и ще има огледален ефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано зависи колко бавни са бавните обороти, но наистина си струва да се опита, защото иначе качествено полиране може да отнеме дни. Също е много важно каква точно е пластмасата, пак казвам, че с плексиглас сме постигали удивителни резултати, някои колеги твърдят, че с достатъчно търкане (и малко по - гадна паста) може да се полира и органично стъкло.

Между другото отваряйки тази тема си струва човек да се замисли какво се случва със зъбите му докато ги мие :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пикгарда е фендерски.Не знам точно каква е пластмасата,но е огледално гладка от двете страни.Не знам как се качват снимки тук иначе бих го пейстнал да видиш до къде съм го изкарал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм много сигурен в това, което ще кажа, тъй като всички китари, на които съм свирил са били без пикгард. Мисля обаче, че пикгардовете се правят от пластмаси, които са доста по - здрави от плексигласа, следователно посочената от мен технология може и да помогне.

Днес приказвахме с един колега по твоя проблем и той даде идеята ако имаш парче от същата пластмаса най - напред да пробваш да третираш него с цел да не съсипеш крайното изделие.

Успех и дано съм успял да ти помогна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси много за помоща.За сега успях да сваля повърхностния слой на пикгарда който беше пожълтял от светлината.Не знам как се качват снимки за да го пейстна тук да го видите.Тези дни ще продължа с шкурките до огледална гладкост а след това с пастите за полирване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъкмо сега се сблъсквам с такъв проблем. Купих едни гъзарски светещи копчета които още като нови са надраскани и естествено това ме дразни. Най-доброто решение (Тук искам да благодаря на Диката) е да се минат с фина шкурка, тя трябва да се намокри предварително, нещо от рода на 1500-2000, и да се търка само в една посока. После на парцал сложен на равна повърхност се слага полир паста и се търка пак в същата посока. Ефектът е доста задоволителен, но съм го прилагал само на гладки повърхности. На разни кривини и чупки ще трябва повече старание :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полир пастата на 3М е много добра,има и мн. фина с която можеш да лъснеш до гланц прецакан със спирт лак,продава се и на грамаж.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полир пастата на 3М е много добра,има и мн. фина с която можеш да лъснеш до гланц прецакан със спирт лак,продава се и на грамаж.

 

 

Тази паста не беше ли за полиране на автоемайл лакове.Знам че май се използваше за полиране на лак след аерография.Лакът трябва да е няколко слоя нанесен след което се минава с водна шкурка после с полир пасти като тази и накрая се получава страхотен гланц и дълбочина на картината. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази снимка е на пикгард който е пожълтял с времето не толкова от старост а от неправилно съхраняване.Бил е изложен повече време на светлина и е пожълтял.Започнал съм да го полирам и на снимката се вижда първия етап на обработката.Заради качеството на снимката за еталон на бялото вземете белотата на местата където са били копчетата за потенциометрите.Голямо търкане ще падне но пробите показват че ще стане като нов с идеален гланц.Вече съм доуточнил технологията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полир пастата на 3М е много добра,има и мн. фина с която можеш да лъснеш до гланц прецакан със спирт лак,продава се и на грамаж.

 

Правилно!

 

Работил съм в автобяджийница и ползвахме точно 3М.

 

За водната шкурка, ползвай 800-1000. Не натискай много, защото първата грешка, която прави човек, е да натиска шкурката с върха на пръстите си и макар незабележимо на момента, остават следи, като от вади, когато се полира и лакира крайния продукт и се погледне под ъгъл на светлина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.