Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

^Ама, разбира се - на мен любима "изродщина" в момента ми е 9/8, на което барабаните си свирят прав такт - "туп-тап" (четвъртини, независими от "тройката") и на всеки нечетен такт се "наместват".

 

По-смешно ми беше навремето, когато един колега-басист ми обясняваше, че бил измислил парче със смяна на неравноделени размери на всеки такт - 7/8 и 9/8 и свиреше само осмини и аз като му обясних, че всъщност свири в 4/4 (7/8 + 9/8 = 16/8 = 4/4 :recourse: ) много ме намрази и ме обяви за пълен некадърник :hysterical:

 

Относно тактовите черти - винаги ми е било чудно къде точно да ги слагам при особените случаи - в крайна сметка, би трябвало да улесняват нещата, а не да вкарват перверзии и но ми се е случвало да преписвам ноти от някой "генилен" автор само за да ги направя адекватни за четене...

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
  • Отговори 175
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено

7/8

 

Да виждаш някой да се спъва тука? Абсолютно натурални ,елегантни плавни движения. Ако човек не го научат че ръченицата е неравноделна, никога няма да се замисли че нещо не е "равно" или спънато.

Отговорено
По-смешно ми беше навремето, когато един колега-басист ми обясняваше, че бил измислил парче със смяна на неравноделени размери на всеки такт - 7/8 и 9/8 и свиреше само осмини и аз като му обясних, че всъщност свири в 4/4 (7/8 + 9/8 = 16/8 = 4/4 :recourse: ) много ме намрази и ме обяви за пълен некадърник :hysterical:

Предполагам колегата ти е бил прав. Корекция: 7/8+9/8=16/8=8/4

Важна в случая е пулсацията и фразирането в композицията. Това че върху 7/8+9/8 може да се свири два такта 4/4 не означава че размера е 4/4.

Отговорено (Редактирано)
9/8, на което барабаните си свирят прав такт - (четвъртини, независими от "тройката") и на всеки нечетен такт се "наместват".

Да, ама това е малко лейм - за това дадох пример, в който кръгЪ се затваря на 4 такта. ;)

 

@Tozi, 7/8 се състои от три плавни движения, от които 3-то е по-плавно... :lol::D:greenball: (тия глави са в 7/8 :P )

А защо учат хората, че ръченицата е неравноделна тогава? В бързо темпо и 73/64 ще звучи плавно...

Редактирано от Ивелин
Отговорено (Редактирано)
7/8 и 9/8 и свиреше само осмини

То си е написано каква е (била) пулсацията. А фразата...това е друга бира - наздраве! :greenball:

Редактирано от Ивелин
Отговорено

Кой е напред и кой е назад не искам да коментирам,

а колкото до западняците, доста от тях с титли и себеуважение са наминавали покрай мен за консултация-и имам "някаква" идея дали наистина това, което свирят знаят какво означава, или само са си научили добре урока.

От добре научен урок до гореспоментата философия в музиката-има голяма разлика.

Естествено професионалните музиканти винаги застават на едната страна, а лаиците на другата-може би истината е някъде по средата.

 

Не мога да давам математически примери, нито и искам, но мога да направя разлика между петрунино и еленино, и между няколкото варианта да изсвириш уж един и същия размер 7/8 с първо удължено.

Колкото до размерите характерни за автентичните (не школованите) хора в района-

знам кое, как и защо-не ми трябва да ви кажа повече.

Не знам защо някой е решил, че музиката и изкуството (на Балканите) като цяло може да се побере само в нотни трайности и математически схеми на петолинието и покрай него?

Хайде да сметнете колко години преди западните ноти да влязат в днешния си вид съществува Балканския фолклор?

А после да си говорим дали въобще има смисъл да напъхвате ритмите и мелодиите от Пиринския край в размери, тактове и нотни трайности, при условие, че никой до преди 50 години не се е сетил да го направи-а музиката тук се е развила до изключително високи нива.

И сега следва своя упадък-след нотирането, уеднаквяването и обезличаването-от неразбиране.

 

Останалото-здраве да е :greenball:

Отговорено

Уважаеми Elenka.

 

Ще си позволя фриволноста да коментирам малко OFF TOPIC.

Няма нищо лошо в това да знаете. Не е добре обаче когато не знаете а си мислите че знаете. България е една много малка и далече не най - старата част от света. Пиринския край е една малка и далече не най-комплексната ритмически част от България. Нотите са начин за писмено комуникиране (и кореспондиране) между музикантите. Както речта се записва с букви така звука се записва с ноти. Една реч дори и написана не губи силата,смисъла и целта си. Същото е с нотописа. Музиката която вие наричате автентичен фолклор, надали е на повече от 150 години. Поради предполагам известни на всички ни исторически причини, у нас музиката не е била записвана и развивана до преди да речем 100 години. Фолклора се е "развил" до изключително високи нива именно за последните 50 години. Българският фолклор продължава да се развива и до днес и ще продължава да се развива до още по-високи нива. Музиката отразява живота на хората във времето в което живеят. Музиката (и фолклора) се прави от хора - за хора. Човека е на първо място, след това музиката.

Пожелавам ви следващия път, когато някой западняк "с титли и себеуважение" мине покрай вас, да се поучите от толерантността, желанието за знание и уважението което той има към Българския фолклор.

 

 

Останалото-здраве да е :)

Отговорено

Да разбира се,

всеки има право на мнение и отношение-нали?

Всеки опит е различен, както и всеки човек.

Аз имам един опит, и знанията са продиктувани от него,

друг човек има друг опит-и няма как

да имаме еднакво менние.

 

Моето си е такова, и се радвам, че има различно-може би затова света се развива ;)

Поздрави от мен и успех в изкуството.

Отговорено

Относно някои коментари на Еленка:

1. "Не мога да ти пратя записи, по простата причина, че след няколко годишно търсене открих, че официален запис в България на Петруниното НЕ съществува".

След като не съществува "официален" запис ти чувала ли си го някога тогава, за да говориш за разликата между петрунино и еленино?! Или съдиш от написаното в теорията!

2. " Искаш да ми кажеш, че петрунино и еленино са едно и също като тактов рамер???"

Да разбира се!

3. "На теория виждам гореспоменатите абсурди, че еленино и 7/8 е едно и тоже,....ама дайте да посвирим да видим дали е така?"

Ами забави 2-пъти темпото, хем ще ти е по лесно и за тактуване. Ами хайде посвири го и преброй всяко просто (метрично) време! Най-лесно ще го разбереш при метронома на синтезатор. На мен ми се струва, че само си го играеш без да го свириш! В този случай не може да се усети едната шеснадесетина нота повече (14/16) вместо популярния за хорото 13/16.

4. "Петрунино и Еленино мога на сън да ти ги различа-защото има разлика."

Да, само в акцентите, но не метрическите! Не си наясно с метроритмичната страна на проблема! Излез от теорията и прослушай и анализирай мелодиите!

Браво на колегите по-горе за разсъжденията относно принципите в равноделността и неравноделността.

Отговорено (Редактирано)

Към Marian

 

1. Имам "неофициални" записи, както и доста слушани неща по селата, затова казах, че няма как да си израсъл покрай Дунав (само пример давам) и да разбираш от музиката покрай Струма примерно. Няма къде да си чул дадените оригинали.

2. На какво свириш? И би ли написал според теб как би трябвало да се тактуват двете хора (размерите)?

3. Ако ще си говорим за метроном на синтезатор-аз спирам разговора още сега...тъй като това няма нищо общо с фолклора, по-скоро с кръчмите-а там вече може наистина петруниното да е 7/8.

4. Би ли задал метрически двете хора, но не според синтезатора моля те. За да проверим кой каквото мисли.

 

Поздрави.

Редактирано от Elenka
Отговорено (Редактирано)

Ще е интересно и двамата да пуснете "неофициални" записи на петрунино и еленино. След това ще броим всички различно, ще спорим, но ще е ясно върху какво. Най-малкото не всички знаем тези хора и ще ни е любопитно да чуем.

Редактирано от yotzzo
Отговорено (Редактирано)
Имам "неофициални" записи, както и доста слушани неща по селата, затова казах, че няма как да си израсъл покрай Дунав (само пример давам) и да разбираш от музиката покрай Струма примерно. Няма къде да си чул дадените оригинали.

Може би преди 50 години е било така.

Моята учителка по народна музика в музикалното (в Русе) може да те зарине със записи на автентичен фолклор от цяла България.

Редактирано от Ивелин

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.