Jump to content
Българският форум за музиканти

Искам да знам-дайте знание имам нужда


assdgd

Recommended Posts

Зарибих се по източната музика от скоро,обаче до сега никога не сам свирл такув тип музика.Даите некви ладове,гами,

или поне основни насоки

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе гледаь там ма не6то не намерих тва дет ми требваше.Така че,ако некой иска може да даде неква по подробна информацика.Ште сам мноооо благодарен :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушай записи на музиката, която те кефи. Опитвай се да си извадиш ладовете в които се свири, характерни фрази и тн. по слух.

Знам, че много хора няма да съгласни с мен, но аз съм твърдо на мнението, че няма особен смисъл да се опитваме да свирим музика ,която не чуваме и не разбираме.

 

Аз не съм някакъв специалист по източната музика така или иначе, но искането ти е много общо (всичката музика на изток е източна) и поради това на някой,който евентуално разбира от тези неща, би му било трудно да ти отговори. Най общо същата е базирана на пентатоники

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зарибих се по източната музика от скоро,обаче до сега никога не сам свирл такув тип музика.Даите некви ладове,гами,

или поне основни насоки

 

 

виж ми темата в раздела "теория и композиране" и не гледай, че пише за дет метъл, повечето скали, или както ти им викаш ладове и гами, които съм дал в тая тема са ориенталски... ако това си имал предвид под "източна" музика

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:drummer: Абе аз доколкото съм запознат точно гами си се наричат, а защо някои хора ги наричат "скали", не ми е ясно. Отвори който и да е речник, напиши Scale да видиш, че НЕ излиза "скала", а ГАМА...

Иначе аз не съм по дет матъла, но темичката си струва да бъде прегледана ;)

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, той учебника по елементарна теория на музиката май не е написан съвсем безцелно... :drummer:

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Побългарен термин, както много други ...

 

EDIT: ... но все пак ->

Terminological note: scale versus mode

 

Musicians use the term "scale" in several incompatible senses. Sometimes the term refers to an ordered collection in which no element has been chosen as primary. Thus musicians will talk about the "white-note diatonic scale" or the "whole tone scale with three black notes." However, the term is sometimes used to mean "mode," indicating that an element of the scale has been chosen as most important ("the major scale starting on D"). The term "scale" is also used to refer to types of scales related by transposition. In this sense, musicians will talk about the diatonic scale, considering the C diatonic scale and G diatonic scale to be instances of a single, larger category. Consistency suggests distinguishing a "scale" (such as C or G diatonic) from "scale type" (the diatonic scale-type"). To avoid neologisms, however, we will follow traditional musical practice, using the term "scale" in both senses. Context should allow readers to distinguish between particular scales and the larger types to which they belong.

 

In addition, the term "scale" is used in psychoacoustics to refer to various ways of measuring distances between pitches. See bark scale and mel scale.

 

http://www.google.bg/search?hl=bg&q=mu...D0%B5&meta=

Редактирано от prayer4eto
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:drummer: Абе аз доколкото съм запознат точно гами си се наричат, а защо някои хора ги наричат "скали", не ми е ясно. Отвори който и да е речник, напиши Scale да видиш, че НЕ излиза "скала", а ГАМА...

Иначе аз не съм по дет матъла, но темичката си струва да бъде прегледана ;)

Поздрави!

 

 

не врат ми шия...

 

а думата scale има един тон значения преди "гама" така или инъче, и чесно казано не ми е ясно защо дума, която е написана "скала" трябва да и викам по някакъв друг начин - думата така или инъче е чуждица, може би едно време, когато пра пра дядовците ни са превеждали музикалната терминология са нямали още чуждици, но това че преди нам си колко години хората са мислили едно, не значи че нещата трябва да останат такива до края на вселената ;) думата скала отговаря доста точно на това за което става въпрос, гама спрямо моите технически (немузикални) познания, се изразява в нещо доста по различно

 

в скалите няма тонове, има само интервали, скалите са разстояния между определени точки (буквалното значение на думата "скала")

определено не виждам къде е логиката да им викам гами на скалите, логически скала е много по правилно наименование, поне според моята логика

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора без работа.... :drummer:

Защо винаги се стига до такива спорове?

Който иска да научи, нека прочете. Има множество напечатани учебници, които не са и никак скъпи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се спори с тебе, това ми е последния пост по темата. Явно си по - напред от "дядовците" дето са писали учебника по теория на музиката,който съм чел. Странно, мислех си, че интервали има само между тонове, явно има "СКАЛИ" без тонове, само с интервали вътре, ама нали "нещата не трябва да са си такива до края на вселената", можем да намислим набързо направо една нова теория на музиката и да скалъпим нова терминология :drummer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега, ти си прав, от гледна точка, че се оповаваш на нещо, измислено от някой преди много много години...

 

Аз лично гледам да стоя колкото се може по далече от нашата родна терминология, защото в моя професионален опит (немузикален :drummer:) съм станал свидетел, че колкото повече задълбаваш в родните термини, толкова по трудно намираш връзката с останалата част от света

 

Скала и гама - и двете думи не са български, и двете думи са с чужд произход и са влезли в езика ни като чуждици. За думата скала може да се каже, че е запазила известна част от оригиналното си значение, но думата гама е взета доста криво.. нещо от типа на "нека вземем тази чужда дума, но да и дадем съвсем друго значение"

 

Няма нужда от скалъпване на нова терминология, както вече казах доста по-удобно и удачно е да се ползват международно отвърдени термини, вече не сме под руско робство, което да цензурира западно европейските и американските приливи на информация. И аз самия нямам проблеми, и разбирам за какво иде реч, когато някой каже гама. Просто за мен скала е много по-удачна дума, и ако не греша ти си този който поде този спор. В края на краищата важното е всеки да си формулира нещата така, че да си ги разбира максимално лесно и добре сам. Няма значение какво казвам аз, или какво казват разни музикални професори от преди въздаждането, думите сами по себе си не са важни, важно е значението, което седи зад тях.

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм на мнение, че трябва да сме запоснати и и с нашите и с англоезичните термини.

Всъщност не знам, дали в други страни си нямат и свои термини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Vasil Pavlov

 

Най приятелски те съветвам да хвърлиш едно око на някои по нови и разпространени вън от БГ учебни помагала. Учебниците в България са ориентирани към класическата музикална теория и са супер остаряли като концепция. В цял свят думата Scales се използва.

 

 

п.п. Между другото в тзи линк http://en.wikipedia.org/wiki/Musical_scale скалите са обяснени просто и достъпно

 

п.п2 Доколкото разбрах, LOE има предвид че при скалите имаме дефинирани интервали между степените, без значение върху кой основен тон се строи скалата.

Например При полутон-тон Между 1ва и 2ра степен имаме малка секунда, между 2ра и 3та - голяма секунда, между 3та и 4та - малка и тн. Ако правилно съм разбрал, то съм и напълно съгласен с него

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

точно така

 

просто не мисля че е супер удачно човек да се кълне в база от термини, които са морално остарели, мислени от хора които буквално са правили каквото им скимне без да отговарят пред никой (защото са били пионери), на фона на изключително закърнялата по това време култура, тежко цензурирана от русия

 

дето има един лаф, така нареченото "побългаряване" което в 99.999% от случаите значи влошаване :drummer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.