Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за вибрато без човешка намеса


Muteriac

Recommended Posts

Здравейте. На наяколко пъти ми се случи нещо странно, но яко, та реших да питам. Когато китарата е поразстроена и я оправям идва един момент, в който като изсвиря примерно 2-ро прагче на 4-та струна и 3-та свободна се получава едно ясно вибрато, все едно си мърдам пръста, а той си стои закован. Ако свиря струните поотделно или пък на някое друго прагче - не се получава. И всеки път е на различни струни и прагчета. След като я настроя напълно това се губи. Предполагам, че се получава от странна смесица от двете амплитуди, не зна. И така ми стана интересно как се получава този ефект и има ли начин да го докарам волево, а не на късмет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да е "fret buzz", жужене защото струната опира в някое друго прагче.

След като настроиш китарата, ти опъваш струната и тя се качва по-високо и престава да жужи.

Редактирано от DILETANT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Получава се, когато не е настроена китарата. Този "ефект" е в основата на добре познатата техника за настройване с флажолети. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това се нарича "биене" и се получава, когато звучат два звука с близки честоти - в резултат те интерферират и амплитудата на резултатния звук се изменя с честота, равна на разликата между двете - това е "биенето". Много е полезно при настройване на инструменти - целта е да изчезне напълно.

Начинът да го докараш нарочно е да хванеш един и същ тон на различни струни и да бенднеш едната струна. По подобен начин се получава т.нар. ефект "слон" - примерно 1-ва струна на 13-то прагче и 2-ра струна на 16-то или 17-то прагче и бендваш 2-ра струна.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това се нарича "биене" и се получава, когато звучат два звука с близки честоти - в резултат те интерферират и амплитудата на резултатния звук се изменя с честота, равна на разликата между двете - това е "биенето". Много е полезно при настройване на инструменти - целта е да изчезне напълно.

Начинът да го докараш нарочно е да хванеш един и същ тон на различни струни и да бенднеш едната струна. По подобен начин се получава т.нар. ефект "слон" - примерно 1-ва струна на 13-то прагче и 2-ра струна на 16-то или 17-то прагче и бендваш 2-ра струна.

 

:girl_cray2:

Аз като бях малък така си настройвах кухарката.

 

Сега, щот съм голям и имам голяяяяяма електрическа китара си я настройвам на компютъра. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 за казаното от Флути, баш това е, но вече го беше написал. Аз още настройвам китарата си така, щото ме мързи да ползвам пустия тунер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе пичове, мисля, че става дума за някакъв вид резонанс, при което амплитудата на трептенето многократно се усилва и затова се усеща като "тремоло" или к'вото казахте там. При достатъчно разминаване на двете честоти няма резонанс и затова няма "вибрато" :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....

 

Прочети мнението на РокоБГ по-нагоре и ти :hysterical: .

Баш за биене и интерференця става въпрос, когато чуваме две синусоидални звукови вълни с близки честоти, освен останалите съставки се чува и тази, с честота, равна на разликата от честотите им.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер, пак големи благодарности за обяснението! Все си мислех, че е заради разликата на амплитудата, но реших да питам, все пак. В училище не правим лабораторни упражнения, поради липса на база, а аз по принцип съм скиптично настроен към теорията, преди да я видя в действие. Иначе сега се сещам друго да питам - каква е разликата между вибрато и тремоло? Все си мислех, че е едно и също и ме мъчеше защо, аджеба, има 2 имена в такъв случай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е заради разлика в амплитудата (интензитета), а заради разлика в честотата (височината на тона).

Тремоло е периодично изменение на амплитудата, т.е. периодично усилване и затихване.

Вибрато е периодично изменение на честотата - това, което правиш с лявата ръка, като правиш вибрато - опъваш и отпускаш струната - или това, което се прави с ръчката на тремолото или флойд роуза. Тремоло бриджа на китарата по принцип прави вибрато, но Лео Фендер го е патентовал под името synchronized tremolo и така си е останало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.