Jump to content
Българският форум за музиканти

Питанка


Ktulu

Recommended Posts

Привет на всички. Наскоро ми се случи да забележа, че като свиря на електрическата си китара, ако натисна струната на някое прагче малко по-силно то нотата която се чува е фалшива, а като отпусна малко натиска си е както трябва. Струните ми са доста старички и определено са за смяна и предполагам че е от това, но все пак реших да попитам по-разбиращите от мен защо става така. Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли е от струните.То си е от натискането и след много свирене разбираш колко да натискаш за да строи вярно китарата,тоест да не е фалшиво.Упражнявай се!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много са ти дебели праговете или ти е издълбан грифа. Или натискаш "мноо яко". Тренирай, упражнявай се, това е.

Ама ме уби с тоя въпрос, честно! Навремето през ум не ми е минавало да задам подобен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто като натискаш струната силно, тя се опъва повече и тона се повишава. Все едно я бендваш. По принцип струните не се натискат силно - само толкова, колкото е необходимо за чист тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто като натискаш струната силно, тя се опъва повече и тона се повишава. Все едно я бендваш. По принцип струните не се натискат силно - само толкова, колкото е необходимо за чист тон.

 

 

Да аз това го забелязах че като натискам по силно струната се опъва повече, явно е в мен проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така. Упражнявай повече, и всичко ще е ОК. Проблема обикновено е по-забележим с високи супер-джъмбо прагчета с височина 1.3 и повече милиметра. Дебелите струни ще оправят този проблем малко, но пък тогава ще имаш повече напрежение при опъването на струните с ръка. Там вкусовете са най-различни. Някои предпочитат по-дебели струни за по-стабилен тон и по-малк разстройване. Аз предпочитам тънки за по-малко болки в пръстите след дълго свирене с много украшения. Явно зависи и от пръстите. Моите са малко "пианистски" и може би затова така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много зависи докато натискаш струната, накъде я натискаш и дали не я дърпаш надолу например. Аз вчера случайно открих, че имам подобен проблем, докато пробвах един процесор в магазина. Забелязах обаче, че проблемът възниква главно ако си свикнал да свириш със струни леко по-отдалечени от грифа и хванеш китара с много доближени до него (поне при мен беше така). Иначе на моята китара подобен проблем нямам. Та ако ти се занимава (консултирай се и с другите от форума например, те са по-навътре от мен в нещата), можеш малко да си дигнеш струните нагоре :cheers2: Освен ако натискът ти не е насочен здраво и надолу. Тогава това няма да помогне определено. Най-добре обаче потренирвай повече, то се свиква и на натиск, и на всичко. Защото:

 

За да имаш ръка ловка, трябва мнооооого тренировка! :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто като натискаш струната силно, тя се опъва повече и тона се повишава. Все едно я бендваш. По принцип струните не се натискат силно - само толкова, колкото е необходимо за чист тон.

 

Съгласен, струната просто се упъва повече от нужното при този "натиск" и нотата звучи малко по висока, нооо може ли да те попитам ти какво и правиш на тази китара :thumbs_up: Не се натиска толкова, че ти още малко ще задълбаеш стрената в грифа :thumbs_up: Упражнявай се, ел. китарите са доста по "меки" и не е нужно да скачаш едва ли не върху нея за да извадиш звук :D Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина изобщо не е необходимо да натискаш силно, за да имаш чист тон. Трябва да се упражняваш, за да усетиш точно колко натиск се иска, за да няма зъзнене, но и да не се криви тона. Между другото, аз до преди няколко години имах подобен проблем и изведнъж, като почнах да свиря по повече, от само себе си осъзнах, че съм натискал прекалено силно и не само кривя, но и се изморявам значително по - бързо. Ами така е, който не е ходил на учител като е трябвало, накрая, след много ИЗЛИШНИ мъки, сам си оправя грешките...

Гледай да оправиш този проблем колкото е възможно по - рано, защото колкото повече свикваш така, после ще ти е по - трудно да отвикнеш и да се научиш правилно. Упражнения и много свирене и всичко ще се оправи :) Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Hand Of Dоom, височината на струните понякога може да е и проблем. На мен примерно сега ми е развалено тремолото и струните са много високо, което е доста неудобно. Не можеш нито да извиеш лесно някоя струна, нито даже и един hammer on/pull off да направиш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ми е напълно известно. Преди не много време един приятел ми беше поискал електричката на заем за 1-2 дни и ми даде своята класическа китара през това време. Струните и бяха толкова далече от грифа, че с мнооого мъка едва хващах F акорд с баре на 1-во прагче, да не говорим за акорди с баре от 5-6-то нататък :rolleyes: Говорех все пак в рамките на така известните от математиката допустими стойности. На който както му е удобно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.