Jump to content
Българският форум за музиканти

Имат ли специфичен звук отделните програми?


DJ SKRATCH

Recommended Posts

Въпросът ми е следния: ако имаме един набор от семпли, а използваме за композиране (редене) различни програми дали ще има разлика в крайния резултат? Или дали ако си направя парче във FL studio, Reason или ползвам секвенсъра на Cubase ще звучи различно при положение, че работим с една и съща база от семпли?

 

Предварително благодаря на всички отзовали се на питането ми!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересен въпрос. В чист вид - не би трябвало да има чуваема разлика. Друг е въпроса, че един инструмент в Reason например почти винаги използва в някаква степен филтъра, LFO-то, степените на динамика, модулациите - поне едно от тез неща. Там е специфичното и там ще са разликите, макар може би не съществени.

Това при условие, че под "семпли" разбираш програма със семпли, напр. ел. пиано etc. Всъщност почти същото важи и за лупове и неща от този род. Специфичното е в обработката след семплите - ефекти и т.н.

Ако обръщаш някакъв инструмент от един формат в друг, в общия случай се превежда само базовият семпъл, а всички други параметри освен може би динамиката - отиват по дяволите.

 

Въпросът ми е следния: ако имаме един набор от семпли, а използваме за композиране (редене) различни програми дали ще има разлика в крайния резултат? Или дали ако си направя парче във FL studio, Reason или ползвам секвенсъра на Cubase ще звучи различно при положение, че работим с една и съща база от семпли?

 

Предварително благодаря на всички отзовали се на питането ми!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързия отговор. То на всеки е ясно че при програмите (софт.) тип секвенсер Reason е може би най-доброто излизало до този момент, а и от др. страна има доста звуци под формата на refill които са великолепни. Аз питам основно заради факта,че ползвам reason през функцията на FL studio реуайър(секвенсъра на ФРУТИ ЛУПС комндва Рийзън), та в тази връзка дали тов води до промяна на звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не би трябвало и нямаше да е честно, ако звукът се променяше ;)

Иначе ме подведе думата "семпли" във въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз самият не мога да преценя, но съм чел по-запознатите да твърдят, че всеки DAW си има собствен "цвят" ли да го кажа... Песен направена със Самплитюд звучи по-различно от Кюбейс и т.н., въпреки че се ползват едни и същи файлове и методи за микс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе да подвеждащо съм го написал, а втория ми пост като се замисля е различно нещо от първия ми въпрос :cheers2: Та значи остава основния въпрос

може ли програмите да имат различни нюанси на звук ако ползваме една база от звуци. АКо някой има практически опит нека каже. Например ако наредим нещо и го експортнем в МИДИ и после използвайки едни и същи звуци го просвирвоме с различни секвенсъри?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правил съм ксперименти

как експортват Nuendo и Wavelab

 

Един същи материал го експортвам

веднъж през nuendo и втори път през wavelab.

 

И двата файла като ги проверя с

audio file comparer (wavelab) излиза, че

са абсолютно еднакви, което означава,

че поне тези две програми нямат разлика

:cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми те нали са и двете на Щайнберг... Може би при различни компании по има разлика. Я някой гений да каже! Плийс! :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм правил съпоставка с едни и същи неща между Cubase, Logic и Pro Tools и аз лично чувам разлики в звука, което по всяка вероятност се дължи на самите енджини на софтуерите.

 

Ако някой е по-светнат технически, може да се захване да го обясни, но аз лично съм се убедил в гореспоменатия факт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм правил съпоставка с едни и същи неща между Cubase, Logic и Pro Tools и аз лично чувам разлики в звука, което по всяка вероятност се дължи на самите енджини на софтуерите.

 

Ако някой е по-светнат технически, може да се захване да го обясни, но аз лично съм се убедил в гореспоменатия факт.

И аз чувам разлика...Най не ми харесва Cubase, но за жалост бях свикнал с него през годините, та още не мога да се откъсна...

В момента пробвам и се "мъча" с ПроТулс ЛЕ и Самплтитуд 10...

 

Коя ти харесва най-много?

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и аз съм дългогодишен Cubase юзър, обаче саунда от Pro Tools-a ми звучи най-добре...аз заради това основно се захванах с него...пък и защото смятам да си взимам една Digi 003-ойка и за вкъщи, че така или иначе трябва да си купувам нова саунд карта и софтуер, поне ще ги взема накуп и ще знам, че работя с качествени неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Ръчкам ги нещата от около 10 години вече, и мога да кажа убедено ,че ИМА разлика, дори и с един и същ хардуер...

Относно кубейса... нещо си е смачкано, колкото и да внимаваш с нивата... При самплитуда нещата са в пъти по-добри, но си признавам, учуден съм от качектвото на експорта при протуулс...един и същ материал, просто звучи почти "аналогово"

Редактирано от VSTi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

М ммм да разлика положително има, аз съм си правил експеримент като записвам едно и също със абсолютно еднакви настройки на предусилвателя и на всичко като сменям само програмата за запис. Пробвах със Samplitude, Cool Edit, Cubase и Sonar. Моята класация е следната.

 

1. Samplitude - най-близо до реалния звук, който влиза от предусилвателя към картата

2. Cool Edit - една идея по-зле

3. Cubase - незнам на мен ли ми се струва, но като, че ли вкарва повече шум отколкото Samplitude и една идея повече високи.

4. Sonar - звука седи някъкси изцъклен спрямо първата програма, направо си го оцветява

 

Жалко, че с ПРОТУЛС не съм пробвал, но нямам възможност. Решил съм скоро да си купя някакъв лецинзиран софтуер. И засега съм се насочил съм Samplitude, но изчаквам че от това зависи и изборът ми на саунд карта.

 

А има ли ранзлика между Pro tools и Pro tools М powered - за карти м-аудио (като интерфейс, качество на запис и т.н-чисто софтуерно естествено)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.