Jump to content
Българският форум за музиканти

Нови звуци


Recommended Posts

Много ми е интересно - тези от форума, които композират, каква тенденция приемат.

Защото в BG се внушава напоследък, че трябва да се тръгне от фолклора ни, от там интуитивно се сещчме за гайди (даже не и за кавали) и ги подпъхваме тук таме. А гайдата има, според мен, доста студен тон, който не се вързва нито с балади, нито с рок, или поне досега никой не го прави убедително.

 

Сещам се, че още Бийтълз пробваха какви ли не инструменти, като започнаха от шотландски гайди и стигнаха до източни инструменти. Не се ограничиха с английския рог.

 

Та, като че ли някак формулата се измества. Ще се опитваме да правим BG музика или авторска музика с каквото ни трябва и както я усещаме.

 

Като начало толкова. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

за какво ти е смешка? иначе флейта, кавал такива неща да има...разни струнни принерно вилончело или цигулка, пиано може. това от гледна точка на псевдо-китарист <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ми е интересно - тези от форума, които композират, каква тенденция приемат.

Защото в BG се внушава напоследък, че трябва да се тръгне от фолклора ни, от там интуитивно се сещчме за гайди (даже не и за кавали) и ги подпъхваме тук таме. А гайдата има, според мен, доста студен тон, който не се вързва нито с балади, нито с рок, или поне досега никой не го прави убедително.

 

Сещам се, че още Бийтълз пробваха какви ли не инструменти, като започнаха от шотландски гайди и стигнаха до източни инструменти. Не се ограничиха с английския рог.

 

Та, като че ли някак формулата се измества. Ще се опитваме да правим BG музика или авторска музика с каквото ни трябва и както я усещаме.

 

Като начало толкова. <_<

Експериментирането с различни неща е много хубаво но не винаги значи по-добър резултат.

Колкото до гайдата - далече си от истината. Гайдата звучи много меко и се връзва много хубаво в много стилове музика. А в баладите 100% има хубаво приложение. Ако не вярваш чуй Low Man's Lyric на Metallica. Вярно е че инструмента там не е гайда, но има много подобно звучене, тъй като е прекаран през ефект и много лесно можеш да си го представиш как би звучало с гайда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да се тръгне, откъдето ти се тръгва.

Гайдата и кавалът, според мен, чудесно придръпват вниманието и добавят доза мистериозност. За мене музиката трябва да рисува. И подправката, която се придава така, е именно мистериозност. В зависимост от контекста и мотивите, бих могъл да го усетя примерно като висота и визуализирал като буйна във висините природа. <_>

А рокът, заедно с източните инструменти, би могъл пък прекрасно да се съвмести и с източни пентатоники. Тогава ще е много интересно... :pray:

Редактирано от Stone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аве гайди, цитри, кавали, зурни...

Кат го чуя в главата си, тогава ша дира да ги запиша...

Не си намирам виолончело, а ми трябва за едно парче от 1997-ма... всъщност първото ми самостоятелно изкомпозирано парче!?

И флейтички за едно друго, кавал също... ама айде да не досаждам!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аве гайди, цитри, кавали, зурни...

Кат го чуя в главата си, тогава ша дира да ги запиша...

Не си намирам виолончело, а ми трябва за едно парче от 1997-ма... всъщност първото ми самостоятелно изкомпозирано парче!?

И флейтички за едно друго, кавал също... ама айде да не досаждам!

Какво им има на инструментите че толкова да се подиграваш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В моята музика идват добре - хорове, струнни щрайхове, дървени и медни духови, понякога (рядко) орган. Трябва да си поекспериментирам и със синтзатори, ма са му доста надолу в листа с приоритетите :(

А за гореспоменатите - има сумати семпли, дето вършат перфектна работа. Пиша си мидито, и после го пращам на семплера. На живо - просто не ги свириме тия неща :blink: Затова гледам да им давам ограничена роля :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

То има много инструменти из фолклорната ни музика, които още никой не е ползвал в нещо модерно. Мене сега примерно ми попадна една триструнна гъдулка (някъде от по Добруджа ще да е) и си мисля колко добре ще се върже с електрическа китара, барабанки... Абе въобще метъл да е :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от музиката.

Моето (тесногръдо) мнение е, че в екстремния метъл няма много място за експерименти и гайди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля да постна едно авторско със семпли от замеряне на кокошки със СЛОНОВЕ?!? :idea:

Само слонове да намеря от някъде. Ще питам пакман - а да видим какво ще каже.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато почнат да липсват идеи за музика, започват големите експерименти за търсене на нови звуци. Не че е лошо, лесно е. Отваряш един виртуален синтезатор, и започваш да сменяш инструментите докато ти прозвучи измислената мелодия - това е. Това е и предимството днес. Направо не знам, в Средновековието как са писали такива велики неща. Гении... Е, досега семпли на гайда не са ми попадали... Но пък съм експериментирал най-вече със стрингове, духови (медни и дървени) и синтове. Много зависи какво искаш да направиш. За мен са по важни идеите. Търсенето на подходящия инструмент идва едва после.

Редактирано от mengel
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.