Jump to content
Българският форум за музиканти

Wavelab


polly

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

здр-те , искам да попитам някои може ли да даде бърз савет как се работи с wavelab , и какво най-важно да наблюдаваме в параметрите която тя показва за да направим един приличен мастеринг на едно парче , с по прости думички ако е възможно...благодаря предварително ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам кой Wavelab имаш? Има олекотени версии (обикновено обозначени като Essential или LE), които се дават безплатно към някои хардуерни продукти, но знам, че в България много начинаещи имат "безплатни" версии и на най-скъпите професионални програми. Така или иначе, всички версии си имат Наръчник на Потребителя - чети! (Ето ти един такъв наръчник тук )

 

Иначе мастерингът е много проста работа, трябват ти само две неща:

 

1. Изчиташ няколко книги като тази тук ,

 

2. Трябват ти още само около 20 години опит - и си готов!

 

На слука!

 

 

П.с. За сериозно интересуващите се: очаква се в най-скоро време сериозна книга посветена на Мастеринга на български - повече не мога да кажа, следете по книжарниците

Редактирано от Бицев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

знам какво е мастер , и че и 20 години няма да ми стигнат то едва ли има някои по света които на 100 % знае да прави наи добрия мастер просто всичко е относително...а аз искъм да разцъкам програмата просто ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-важното, което според мен трябва да наглеждаш са:

 

1. Спектрален анализ: кое къде звучи (се намира в спектъра, акто забравяш правилата, че примерно касата звучи на 60 Hz и прочее... слагай я по време на микс в спектъра там където ти искаш с подходящи EQ врътки и обработка); наблюдавай и добрата пулсация в ниските честоти до около 200 Hz и най-вече, ако имаш наличие на много ниски под 30-40, просто ги изрязвай с low-cut EQ. Сам ще си прочетеш защо е така... натрупване на ниски от мирофони, адаптери и т.н. преобрзуватели на акустична в електро-магнитна, та чак сетне в елктрическа енергия.

 

2. Пикове на нивото - това са резките амплитуди на вълната на звука, основно налични при ударните инструменти (барабани, чинели, перкусии, чуквания, пляскания, гръмотевици... последните имат също и адски много ниски); следи си пиковете на ниските, защото обикновено те имат много енергия и макар че ги чуваш като ниски и плътни, те всъщност предизвикват и най-големите дигитални изкривявания, съответно пикове; когато са "успокоени" за останалия спектър имаш по широк мегдан за амплитудно вариране

 

3. RMS ниво - това ти е така нареченото средно квадратично ниво, което можеш да считаш като общо ниво на сигнала, миска или каквото ти е там (песен, говор, звуци). Много грубо си го представяй като лицето на вълната, както е по синусоидни разлагания на Фурие (това можеше и да ти го поспестя). В нета си прочети повече информация за него. То е общото възприятие за "силата" на сигнала. Обикновено се вдига в мастеринг процеса след умерена игра с EQ и компресия на Пиковете на нивото.

 

4. Хубави слушалки (или студийни монитори, ако си имаш стая-студио), чисти уши и да си слушал доста музика по принцип. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да добавя кьм точка 2 следното:

Ефикасен начин за манипулиране на ниски е, като се раздели спектьра с multi-band компресор. По този начин освен ниски, можеш да регулираш например "с"-тата на вокалите, ако са в повече (което се прави с deesser още в микса).

Последното е само вариант при не добьр микс.

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря за обстойният отговор повечето думи ми се струват на друк език но ще ги разуча нещата , аз попринцип работя с кул едит про там си изчисватм и си смесвам всичко знам как става запознат съм , исках на тази лавлабе да го изчистя и напомпя самия мих които е направен на кулл , може ли да стане това и как по точно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Използвай ако искаш Adobe Audition 3 (наследника на Cool Edit, след като Adobe го купиха). Там ще може да си заредиш проектите и прочее. Заема обаче доста RAM, ащто в Audition всичко се зарежда в RAM-та.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да знам имам я....но на куул сякаш ми е по добре , по сигорен се чуствам в нещатата които правя , те са почети еднакви но имат малки разлики....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Може ли да ми каже някой, когато си инсталирам нови VST плъгини в компютъра, откъде мога да рефрешна списъка с ефекти в WaveLab, за да се появят там и новите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.