Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос към знаещите,за лампи


Recommended Posts

Здравейте!

Решил съм да сменям лампите на преампа в усилвателя ми(Ampeg SVT 3 PRO).Тези с които съм в момента са 3 бр. 12AX7WA SOVTEK на преампа и 1бр. 12AX7WA SOVTEK+1бр. 12AU7A ELECTROHARMONIX на тюбгейна.Дайте някава идея каква марка да сложа,защото четох ,че SOVTEK

не са от най-добрите (http://thetubestore.com/sovtek12ax7wa.html).Също не ми е много ясно тези букви след модела на лампите(...WA,...WB,...WC),които до колкото разбрах показват на колко % работят (http://www.tube-town.net/info/doc/tt-report-preamp-tubes-engl.pdf) по какъв начин ще повлиаят на звука ако сложа рзлични от от тези с които съм в момента 12AX7WA (например ...WB или ...WC).Искам да купя нещо качественно,и ще бъда благодарен,ако някой ме ориентира какво да търся.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен разликата в звука на различните марки ЕСС83 е минимална /или аз поне не я долавям осезателно / . Пробвал съм 4 модела на мойте усилватели . Виж за крайните лампи/ аз съм с ЕЛ34/ по я усещам .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

O.k. значи да сменям смело.За сега съм намерил 4 бр. 12AX7/ECC83 GROOVE TUBES .Остава да намеря 1 бр. 12AU7/ECC82.За съжаление намам крайни лампи,защото усилвателят ми е хибрид(mosfet стъпало),иначе бих сменил и тях.Дано да има някакъв положителен ефект(не,че сега звучи лошо).Имам чувството,че тези 450 вата на 4 ома(колоната ми също е 4 ома Ampeg SVT 410HLF),които ги дават за моят усилвател не са много реални.Ще видим дали смяната на лампите на предусилвателя ще окаже някакво влияние върху ватажа.Някъде бях чел,че тази 12AU7/ECC82 влияе по някакъв начин на mosfet стъпалото за мощността по някакъв начин.Не са ми много ясни тези неща,и очаквам всякакви мнения!

Благодаря,предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам един въпрос: От колко време си с тези лампи?

 

Питам те заради следното: предусилвателните лампи имат минимално натоварване. Това значи, че те реално са почти вечни. Можеш с едни лампи да свириш доста време и те да са окей ако се грижиш за нейния уюут спазвайки определени правила за работа с лампова апаратура.

Ако нямаш вяра на лампите ги заведи при някой с лампомер. Той ще покаже колко са читави и дали са за смяна. Освен това има едно инженерно правило: Ако нещо работи не го пипай! Мой съвет - не сменяй нищо.

 

Аз лично практикувам първо провека на лампите с лампомера ми и след това смяна ако наистина не стават. Вярно съм попадал на купища сдали багажа предусилвателни лампи, но те са по-стари от мен и са работили с години, или са се отнасяли с тях зле.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите!

До колкото разбирам искате да кажете да не се занимавам с глупости.

Иначе усилвателя го имам от 6 месеца,ползвам го почти всеки ден,но за секи случай щте проверя лампите с лампомер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз харесвам най-много JJ. За предусилвателни Thung-Sol също много ми харесаха!

Пробвал съм и не ми допаднаха Sovtek, GrooveTubes, Mesa. Но съм сигурен, че освен въпрос на вкус, много зависи и на каква апаратура се слагат...

 

Ники, зависи на АМР-а каква му е точно схемата (с/без Мастър волюм), къде и как се ползва усилвателя. Аз в нас свиря на 10% волюм и поради това крайните лампи почти хич не се товарят (въпреки, че те нямат друг режим освен "до дупка"). За сметка на това предусилвателните ми са почти винаги на МАХ и по-точно V2. Логично е тя да ми се "хаби" най-много. Нямам уред за измерване, но имам още един сет същите и през половин/една година си ги менкам да видя има ли някаква разлика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има разлика и от една и съща марка лампи. Въпрос на вкус е да прецениш коя ти допада. Ако не долавяш голяма разлика при смяна на лампите по-добре не се занимавай да сменяш много. Но ако търсиш специфична окраска може да си вземеш 5-6 лампи и да видиш коя най-много ще ти допадне. Освен това е трудно да се каже точно кои са най-добрите. На един му харесват едни на друг други. Аз лично по някога сменям лампите за различните неща които свиря, но внимавай - все пак не забравяй, че цоклите не са за всекидневна употреба.

 

Ако ти се ръчка пробвай да смениш местата на трите 12AX7 в преампа и виж дали ще доловиш разликата. Трябва да има рисърч дори и с риск за светлинни и звукови ефекти - там се ражда истината (а по някога и болката). Но в известна степен съм съгласен с Никифена - ако работи добре и ако не си много запознат гледай да си спестяваш газене в мътни за теб води.

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А за означенията:

 

12AX7: the original version of this tube. This can only be used in parallel filament circuits. This is not a big deal as virtually all audio equipment is of a parallel filament design. These often have large rectangular plates with several horizontal ribs. The older versions have blackplates, which are often preferred by audiophiles.

 

12AX7A: This version can be used in series or parallel filament circuits. These usually date to the 1960s and have greyplates. Vintage versions of these are about the most sought after tubes of any type today. Often RCA and GE made these for electronic organ manufacturers, and have the organ brand name on the label. These are usually specially selected tubes, and are a great buy---when available! Sometimes, 12AX7A tubes made for the US Military are labeled 12AX7WA, and I have seen WB and WC versions. The W is the military type code, A,B, and C are progressively later productions. These are nice military spec tubes. DO NOT confuse these with current production Russian or Chinese crap with the suffix WX, WB, or WC! These are not military tubes and are not NOS tubes at all!

 

Освен това се сещам какво ми каза един тип (старо куче, занимаваще се с кво ли не, освен това и със звукозапис, свири ...): "Изтръпвам, когато някой ме попита какво да си купи и аз му препоръчам нещо топ. Представям си как си купува скъпия, да речем микрофон, който аз съм му препоръчал, занася го в къщи и го пуска през кабела си за 1,2 лева, в саункартата на компа за 5 лева и казва - ама тоя микрофон не ми харесва нещо". В този смисъл нямай очакване, че няй-хвалените лампи на света ще ти качат качеството на звука драстично, само защото някой е казал, че тези на совтек не свирят.

 

ПП Между другото аналогично рустачите имат военна серия лампи (ЕВ серия), които са с повече часове живот и не са за пренебрегване. Жалко, че руските аналози на ECC са с малко по-различно отопление и не стават за директно заменяне иначе и те си имат своя характер, който вероятно пак няма да хареса на всички много ясно.

 

12ax7 - цъъък

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.