Jump to content
Българският форум за музиканти

Раждането на хищника от Русе


Recommended Posts

Интересно, има ли значение в каква посока са нишките на дървото? Повечето китари, които съм виждал са с нишки по посока на грифа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струва ми се, че сте изрязали тялотонапречно на жилките на талпата.

Тоест жилките трябва да са по дължина.

Иначе следя темата с интерес и очаквам повече снимков матрял с подроби детаили от процеса :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен трябва да са по дължина, защото иначе има опасност от счупване, най-вече около джоба за грифа :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би става въпрос не толкова за счупване, колкото за това, че дървесината е по-устойчива на измятане по дължината на жилките. Просто очакваният резултат след 5 години носене на струни е лък. Виж при ЛП се ползва дървесина с напречна посока на жилките, но само при фурнира. Не знам някой да си е правил китара с така рапзоложени жилки и да е имал особен успех, но нека видим какъв ще е резултата от този проект.

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

Това,че никой не прави с напречен разрез,не означава,че не е възможно!Току виж българският материал ставал и за напречно.

Проект на RDG-JR.Относно измятането имаме съмнение,че е невъзможно впредвид изключителната твърдост и 18г му възраст.Възможни са отклонения.

 

 

2aile34.jpg2dgjkfq.jpgi3hvts.jpg14e8h09.jpg

 

muauc.jpgakzvhz.jpgv78rv6.jpg339rg9j.jpg

 

 

Дървото за грифа е клен

 

С уважение RDG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Готино е.

Но за посоката на жилките наистина сте допуснали сериозна грешка.

 

На пръв поглед всяко дърво изглежда много здраво, кораво и невъзможно за измятане, но с течение на времето китара, с тяло като вашето, ще започне да прави проблеми от всякакво естество - може да е просто напукване на боята, а може и да е сериозно измятане на тялото и откъртване на нек покета.

Възможно е да предизвика и фалшивеене на китарата и лесно променяне на тона при най-лекото напрежение с ръка върху грифа.

 

С други думи - не е случайно това, че телата на китарите се правят с жилки по посока на струните.

 

Във вашия случай тялото може да се подсили с вкарването на надлъжни кръпки - правят се канали с оберфрезата и в тях се набиват с лепило летви, чиято посока на жилите е по дължина.

Това донякъде ще заздрави тялото, но ще стане грозно.

 

Друг вариант е да се пробият дълги дупки странично на тялото, в които да се набият с PVA лепило дървени дибли арматура вътре - това е мой патент подсилване и работи добре при Кремона.

 

Най-малкото трябва да се измисли някакво подсилване на нек покета - той нерядко се спрасква и прави проблеми дори при китари с правилна посока на жилките.

 

А най-добре ще е да изрежете ново тяло - виждам, че иамте още много материал и от това по-добро решение няма.

 

Грифът се получава много добре, успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така като гледам, май новия ви проект има нещо общо с кортовете (m600 да речем)? :)

 

П.П. Няма нищо лошо в това, просто констатирам ;).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина дървесината поддава, когато е срязана напречно на жилата. Като знам, как се огъва при нормален срез...голяма е вероятността от проблеми в последствие. В случая проблема е, че има и слепки (тялото е от 3 или 4 части. Не ги преброих точно). Колкото и да е гарантирана слепката, при това постоянно усилие от струните, дъската (тялото) поддава.

 

Позволявам си да дам съвет!

Докато не сте напреднали със работата по китарката, можете да направите следното:

- намерете прецизен банциг (който да има свободен обхват на среза около 400мм, за да можете да срежете тялото на веднъж) или циркуляр и срежете тялото така, че да изкарате 2 тънки филийки (около 10-12мм), които да използвате за Top и Back.

- разликата от дебелината, която сте планирали да бъде дъската компенсирайте с друг материал (орех е добре) само, че със нормална посока на жилките. Например ако тялото е планирано да е 45мм дебелина, то сметката е следната:

Top 10mm (със напречен),

Back 10mm (със напречен),

Остава сърцевина 25мм (Core), (със нормална посока на жилата)

Така ще се получи една основа (Core, сърцевина), която ще е достатъчно здрава и Top + Back със напречните филийки от тази настоящата дъска. Загуба на материал почти няма да има и ще се запази оригиналната вид и идеята на китарата.

 

Дано съм успял да обясня разбираемо, какво имам предвид. Все пак това си е ваш оригинален и нидивидуален проект, така че.......ваша воля :girl_cray2:

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изработваме си тръсрод,полагаме го на мястото му и лепваме фретборд от круша/няма инфо дали е дива или облагородена/.

 

2ujo1p2.jpgz5tuv.jpg35hjrx2.jpg

 

 

8zllie.jpg15o8860.jpg29l1g9i.jpg

 

 

С уважение RDG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми се струва, че на последната снимка леко фборда се е изплъзнал и е оставил по логически десния ръб на грифа един улей. Възможно е и да е за байндинг, ама байндинг 3-4-5мм ме съмнява УЖАСНО много да тръгнете да правите... :icon_shithappens:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Екстра ще стане, май се гони някакъв ПРС стайлинг :thumbs_up:

Само, дано да не е сериозен проблем наистина, това със сечението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.