Jump to content
Българският форум за музиканти

Раждането на хищника от Русе


Recommended Posts

Всъшност "М" е midle "H" e high иначе всичко останало е едно и също "D" e плътност а "F" e плоскост

 

За съкращенията в имената си прав. Но това съвсем не са единствените разлики.

Двата амтериала са коренно различни.

HDF се прави по различна технология - от твърдо дърво (а не от чам, както е при MDF) и влакната не са просто натъпкани дървен прах и стърготини, а са извличени от дървесината по специален начин.

Най-важната разлика е, че при ХДФ не се употребяват огромно количество восъци и смоли за свързване, а само влага и много голямо налягане, което "споява" фибрите.

Накратко казано: ХДФ е максимално близко до истинско дърво, но не се цепи и не се чупи като него.

 

Това можеш да го усетиш дори като подържиш ХДФ и МДФ в ръка: ХДФ е кораво и тежко на пипане, при почукване кънти като твърдо дърво, докато МДФ оставя по-скоро усещането за добре смачкана хартия, която при почукване вади глъхнещ звук - нещо нежелано при материалите за китари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-после материала бе готов,ето го:липа,орех,ясен,череша и чам

 

:(

E това е друга бира ! Даже и чама, който аз принципно не харесвам, е доста чист, с малки съкове и малко смола. То всъщност това е, което му влошава звука - получават се някакви "виения" в тона. Имах като ученик една чамова Кремона- какво ли не сменях на нея - удариш един тон и той се клати и вие ! Като и свалихме боята, да я правим "метъл китара", и се оказа че е сък до сък и много смола ! :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не е проблем, да ми кажеш откъде си си взел дървото? И на каква цена за тея талпи. Навсякъде в интернет търсих и никъде не намирам да продават орех/череша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не е проблем, да ми кажеш откъде си си взел дървото? И на каква цена за тея талпи. Навсякъде в интернет търсих и никъде не намирам да продават орех/череша.

 

 

Непосредствено преди РАЗГРАД село ОСЕНЕЦ,една малка дърводелна.Всичко излезе 250лв.

 

С уважение RDG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

HDF се прави по различна технология - от твърдо дърво (а не от чам, както е при MDF) и влакната не са просто натъпкани дървен прах и стърготини, а са извличени от дървесината по специален начин.

Най-важната разлика е, че при ХДФ не се употребяват огромно количество восъци и смоли за свързване, а само влага и много голямо налягане, което "споява" фибрите.

Накратко казано: ХДФ е максимално близко до истинско дърво, но не се цепи и не се чупи като него.

 

Хм, понеже ме заинтригува с тоя HDF, се поинтересувах малко. Попрочетох това онова - и да на теория е такова, каквото си го синтезирал в пет изречения.

 

Да ама не! Както казваше доайена Петко Бочаров. На практика се оказва, че това, което повечето фирми в БГ предлагат като HDF е по-зле от ПДЧ-то. Ламинирания паркет за който ставаше дума се правел от такова. А едва ли има нужда да ти казвам как се реже с макетен нож и се троши като филия сух хляб. Очевидно за проект китара от HDF, пак ще трябва да се пазарува от чуждоземско. Ебем ти държавата!

 

Непосредствено преди РАЗГРАД село ОСЕНЕЦ,една малка дърводелна.Всичко излезе 250лв.

 

Или да пазаруваме от на RDG хората :cheers2:

Редактирано от patient
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ами не, пич.

Ламинираният паркет се прави от МДФ и си адски прав, че можеш да го режеш с джобно ножче.

Различни видове HDF се продават в Практикер (поне в Търновския има над 10 вида), а там също се предлагат и няколко вида MDF, OSB и някои други плоскости на дървесна основа, които са в рамките на лудостта да се ползват за китари, но гледам в нета, че някои хора са ползвали и такива неща при това с нелоши резултати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте българи,както казваше един мой съименник,темата относно използването на ламинатни плоскости е породила,бих казал ожесточен спор.Запазете спокойствие и да си мръдне лявото ухо този,който е свирил на такава китара.Ако няма,ще намеря някой,който да качи очакваните от Вас семпли.В начало ми беше трудно и със снимките,но се надявам да усвоя и тази техника.Тази е с преден и заден панел от ламинат.Някъде в "ю туб" има запис.Щом го открия веднага го пращам.

 

mlkxsy.jpg

 

С уважение RDG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След това си харесваме някакъв мотив,реализираме го в някоя рекламна агенция на самозалепящо фолио.Правим проба за разтворимост на фолиото и цветовете и го залепяме на предната част на подготвеното тяло.

 

14lij3s.jpgsykwo5.jpgoiyzdf.jpg

 

следва:

 

С уважение RDG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С удоволствие изчетох темата.На хората които творят и умеят да създават красота пожелавам още по-големи творчески успехи.Аз също си падам по занаятите освен че съм свирил на китара :) До преди 10 г се занимавах с изработка на приклади за ловни пушки и копия на старинни пушки и пищови кремъклийки и евзалийки. Още имам около 1.5 - 2 м3 изсъхнал 16-17 годишен орех.Не съм мислел да го продавам ама може и това да стане ако някой е много на зор :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога ли да запитам това самолепещо фолио някакво специално ли е или е обикновен прозрачен винил? Как точно поставяте фолиото и с какво се обработва после?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога ли да запитам това самолепещо фолио някакво специално ли е или е обикновен прозрачен винил? Как точно поставяте фолиото и с какво се обработва после?

 

Здравей,фолиото е обикновенно,обаче имаха няколко вида.Дадоха ми за проба.Всичките мостри издържаха теста и предпочетохме най-евтиното.Цената на това е 6лв.За залепянето трябват двама души/поне сам първият път не можах да го залепя/Започваме от задната част към основата на грифа.Единият придържа фолиото,другият разлепя по малко и с кърпа притиска към тялото.Веднъж залепнало никакъв шанс за разлепване и корекции.След това около 5-10 мин. с пистолета за горещ въздух и това е.Следва финно шприцване на краищата,минаване с водна шкурка 800-1000.Заличава се мястото на снаждане м/у фолиото и тялото и е готово за нанасяне на лак.

 

С уважение RDG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С удоволствие изчетох темата.На хората които творят и умеят да създават красота пожелавам още по-големи творчески успехи.Аз също си падам по занаятите освен че съм свирил на китара :drummer: До преди 10 г се занимавах с изработка на приклади за ловни пушки и копия на старинни пушки и пищови кремъклийки и евзалийки. Още имам около 1.5 - 2 м3 изсъхнал 16-17 годишен орех.Не съм мислел да го продавам ама може и това да стане ако някой е много на зор :)

 

Зравей,имал съм запитвания за дървен материал от форума.Когато решиш да го продаваш,просто си пусни офертата във форума.

 

Поздрави RDG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.