Jump to content
Българският форум за музиканти

Loudness War, За или против?


Loudness War  

75 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Мастеринга не е звукозапис, но е стъпка от завършването на крайния продукт от звукозаписа. Тук и е мястото, докато няма отделен подфорум за мастеринг, от какъвто засега няма необходимост.

 

Темата сама по себе си е дъвкана доста и в международен мащаб, което не пречи RMS анализът на ЦД-тата последните 5 години да изглежда по един и същи начин (поне в метъл/рок музиката). Аз лично мисля, че ако музикалните компании можеха да изстискат още някой децибел щяха да го направят, въпреки че видимо няма накъде вече. Но пък иновациите във всички технологии вървят бързо напред, така че никога не се знае :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютни глупости.

Има такава война защото могат да си я позволят. Всичко на макс, в случая - на нулата. И после - кънтрито звучи напомпано

като техно-транса. Някакси е смешно. Я си представете класическа музика със side-chain компресори. Тъпо.

Въпрос на концепция. То това нещо с ефектите е като с микса. Не е хубаво на народна песен да сложиш каса като на

транс-тупалка. Е, може, но тогава отиваме в кича на Евровизия или подобните, където стилове биват смесвани безуогледно.

 

Докога е е тая война? Докато всичко завучина 0 dB и изглежда като правоъгълник.

Важен е баланса и аранжимента, а не толкова компресията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера реших най-накрая да го дръпна тоз албум и да чуя за какво аджеба става дума и се вдига толкова шум (металика не съм ги слушал от години, от време на време си припускам старите касетки на джъстиса или килл ем като се прибера в Сливен).

 

И О! чудо!

 

Свиренето - бива, идеи повече от колкото в последните им 4 албуми взети заедно (макар че пак не ми хареса албумът) ииии....

 

Звукът, като от Zoom.

 

Само се зачудих зашо са им разни Mesa, китари за по няколко хиляди долара и всички тия крушки, като звукът е толкова компресиран че на места си докарва на Squier с MetalZone пъхнат директно в компютъра.

 

Както казах по-горе, компресията, особено за бруталните стилове може да е полезна, обаче това не е звук според мен... За наказание следващия албум трябва да го запишат с един микрофон по средата на стаята както се е правило едно време преди многопистовия запис. Да се научат на динамика.

 

За финал мога да покажа само това :thumbup:

 

1220939085729rw4.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ :hysterical::girl_cray2:

Bargains обаче в Армани - трудно е струва ми се :thumbs_up:

 

Иначе по темата- много е зле, наистина. Но тва не е нещо ново.. бе заебете ги тия радиа и телевизии- имаме си нет и вече ми е през оная работа кво правят Мейдън или Металика или други 'легенди' - гореизложеното всъщност отговаря доста добре на тоя въпрос

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

MASTERED BY MUPPETS

 

End of session day, Rubin works away:

I'm your source of song-destruction

Tunes that hurt you ear, poor sound engineer

Leaving spikes on my instruction

Trust me you will see

Volume´s all you need

Dedicated to

How I'll limit you

 

Compressing faster

Limit your Master

Your albums sell faster

With a loud Master

Master

 

Mastered by muppets, brickwalling your dreams

Clipping, distorting and smashing extremes

Ruined by me, you can't hear a thing...

Just spiking snares, and auto-tuned screams

Mastered

Mastered

Rubin´s my name, and I'll hear you scream

Bastard

Bastard

 

Need to mix this way, never you dismay

"Loud" makes death magnetic clearer

Gain monopoly, ritual Waves L3

Squash your tracks til it´s severe

Gate and you will see

More and more dB

Dedicated to

How I´m killing you

 

Compressing faster

Limit your Master

Your albums sell faster

With a loud Master

Master

 

Mastered by muppets, brickwalling your dreams

Clipping, distorting and smashing extremes

Ruined by me, you can't hear a thing...

Just spiking snares, and auto-tuned screams

Mastered

Mastered

Rubin´s my name, and I'll hear you scream

Bastard

Bastard

 

Master, Master, where's the version I've been after?

Bearded, Bastard, you promised only lies

Blaster, Blaster, recorded on a ghetto blaster?

Laughter, laughter, laughing at those highs

Spike to me!

 

Lars ain´t worth all that - "natural" kick and hats

Kirk adds wah without a reason

Never ending phrase, Jaymz goes on for days

Rob, your shirt is out of season...

I´ll record til 5 (then)

I will help you buy

Sandals that suit you

Now you look cool too

 

 

 

 

.............:huh::mellow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно, че дискусията се върти изключително около примери от метъл -музика. (Явно доминиращия жанр/вкус сред членовете на форума). Там явлението с безобразното лимитиране и надуване носи специфични щети, но не чак толкова трагични. Та самият стил си е такъв: минимална динамика, фортисими отначало докрай. До едно време имаше под-жанр метъл балади (сега няма май), там се допускаше по някое мецо-форте от време на време като 'тих пасаж'. Без никакви лоши чувства: метъл-бандите и феновете им сами си докараха нежеланото положение - ако то беше само в техния раздел.

 

За огромно съжаление, епидемията не е ограничена само до гръмките жанрове и стилове (успоредно с метъла, лидери в това бяха всички данс- и текно- разновидности). Днес болестта е поразила целия музикален спектър - до акустични жанрове като фолк, джаз и етнически (world) записи. Появяват се дори светотатсвени опити да се надува.. класическа музика!!! (Засега само в 'поп' вариантите и като оперни компилации и 'фонови' преиздавания на оркестрови изпълнения за кошовете от дискове по 1 Евро; но както е тръгнало...)

 

И отдавна работата не е само в радиостанциите (те си имаха 'заслугата' в началото на порцеса). Сега става все повече въпрос на масова култура на слушане, на очакванията на широката публика,чиито уши са вече безвъзвратно (де)формирани. Появата на някой качествен запис с истинска динамика и дълбочина се посреща с недоумение: някак си 'не звучи' на тези масови слушатели.. (Чух такива споменавания и в тази дискусия).

 

Малък тест (особено за метъл-музикантите и фенове):

 

1. Намерете (назаем, ако не можете да си купите) оригиналните албуми "Led Zeppelin I" и "In Rock" на Deep Purple. (някои даже твърдят че те били бащите на метъла) НЕ на МП3-йки!!! По възможност на винил, но поне оригинален компакт диск.

 

2. Намерете (у приятел, ако си нямате в къщи) качествена апаратура, на която да ги пуснете.

 

3. Изберете ден и час, когато можете да си пуснете Volume-а на вкус, както ви се иска да ви звучи рок музика.

 

4. Как намирате звука? (Звука, не музиката, тя може да е старомодничка за вашето поколение; слушайте саунд-а!)

 

Ако ви харесва - сега идете да погледнете на компютъра визуалната форма и децибелите.

 

Ако нещо 'не ви звучи' съвсем - явно ушите ви (по-точно, мозъкът ви) са безвъзратно повредени (не се обиждайте, и аз не съм имунизиран против тая зараза). Е, не безвъзвратно: но лечението е трудно и дълго. То изисква пълен и категоричен отказ от каквито и да е компресирани файлове (не говорим за музикалната компресия, а компютърното смаляване размера на файла,както напр. в MP3 и WMA). Отказ, също така, от слушане на каквато и да е поп-музика издавана след 1985 година, и от повечето съвременни жанрове. Слушане - с месеци - само на динамични жанрове (джаз, класика, акустичен рок, фолк- и блуз; етническа музика с автентични инструменти). По възможност меломански издания от специализираните грамофонни къщи като MA Recordings (някои от албумите на Милчо Левиев са правени от тях - чуйте звук!). Само на качествена апаратура (никакви преносими устройства, никога на домашен компютър - освен ако е конфигуриран като студио и окомплектован с качествени монитори, не РС-колонки захранени от бакалска саунд-карта)...

 

Не сте готови на такава терапия? И на мене ми е трудно, но се старая, гърча се, не искам да се приема като средностатистически идиот.

 

Ако пък мислите "К'во толко' ?!" (страхотен 'нов' български израз) - за какво говориме тука?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хахаха, тва MASTERED BY MUPPETS е Велико!

 

Аз съм единственият в анкетата, който е гласувал за максимално набузване на нивата до горе.

Но любовта ми към силното и директно звучене може и да е резултат на факта, че слушам само метъл и още повече - прогресивно оглушавам и затова искам да ми е силно и отчетливо.

 

Не обичам "динамично" звучащи песни, в които на определени тактове трябва да се напъваш, за да чуеш какво става.

При живо пеене силно ме дразни когато поп вокалисти преиграват с динамиката на гласа си и понякога цели фрази остават погребани поради прекалено тихо изпяване, с цел "динамика". :wallbash:

 

Абе фен съм на Loudness War-а и от край време търся начини да засиля звука на моите неща още повече.

 

 

PS:

Пише се прАщене, а не прЪщене. Така както си го изписал ми навява асоциации с пръч.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Iron Maiden и албумът Dance Of Death... още един типичен пример за отвратителна компресия...
в някакво DVD Стив Харис страдаше нещо за този албум...в смисъл че микса бил страхотен, но после мастеринг инжинера осрал положението, ама по някаква причина не пазили копие на оригиналния микс...и затова следващия албум (A matter of life and death), не е мастериран-това което е издадено (имам оригинален диск и съм доволен от звука) е само микс, без мастеринг.

 

Loudness War, За или против? ......що за глупав вапрос????? или просто да си чешем езиците? ....една от основните части на музиката е динаМИКАТА!! / ако ваобще тук става вапрос за музика/ ..... интересно ми е защо няма Loudness War в джазовата , симфоничната и тнт .....музика ..... всичко трагна от скапаните радиостанции които намериха ефтин начин да си оправат грижите с девиацията ..... да звучат по силно от другите .. в един момент стана така че всичко : музика новини сериали шоу програми започнаха да звучат като реклама за прах за пране...... оказа се че това е заразно и тоя ужас се пренесе и в музиката ....още повече че техниката се разви и всеки има достап до тулове за динамично третиране които може да ползва дори в тоалетната с лаптопа си ..... ееее ......от тук идва вапроса тази така наречена Loudness War какво общо има с музиката ....правенето на музика е вапрос на познания и естетика....правенето на звук-сащо ...... от там нататак всичко е вапрос на стандарти /технически/ а такива има колкото и каквито поискаш.....само дето некои не ги спазват, каде защото не ги знаят , каде защото не искат да ги научат........по темата се сещам че в щатите преди 2-3 месеца приеха закон с който рекламите по телевизията трябва да звучат с сащата сила както филмите, .....за жалост нашето НеСеРеТе не mu пука по вапроса.......

...сажалявам ако сьм прозвучал крайно.....

къде да се подпиша?

 

Преди 10-на години с Лот Лориен бяхме записали едно демо с доста приличен звук, което пускахме по радио интервюта и тонрежисьорите страдаха че било много ниско нивото...всъщност нивото си стигаше до 0дб, но пък имаше много голяма динамика и съответно доста тихи части...усетихме че парчетата звучат някак доста по слабо от повечето музика пускана по радиото и разбрали-недоразбрали изтеглихме някакъв компресор на waves и напомпахме яко музиката без изобщо да разбираме защо и как...сега ми е смешно като ги слушам...разбира се трябва да има компресия, но не чак толкова. Някакси по-голямо удоволствие изпитвам като слушам стари албуми на любими банди, вместо по-нови. Вярно че за старите трябва да усилиш малко, но пък динамиката си е динамика, а от друга страна ако реша да подивея малко и си поусиля някоя метъл банда, от новите "смачкани" албуми бързо ме заболява главата, което не се случва със старите.

 

p.s. наскоро ми се наложи да запиша и смеся една поп-фолк песен за някакъв конкурс. Музиката разбира се дойде в готов смесен вариант, програмиран изцяло (тоест никакви живи инструменти) и звучеше леко изкуствено но все пак имаше някаква динамика...опитах се да запазя тази динамика и във финалния микс с вокалите, защото ми звучеше добре, но след дълги спорове ми писна и просто направих това което клиента искаше - яко и безобразно напомпване, "за да звучи яко и мощно".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.