Jump to content
Българският форум за музиканти

Правени адаптери


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

Pacman-e тези алнико5 са с много неподходящ размер. Знаеш ли откъде могат да се намерят такива магнити, че северния им полюс да допира 6 - те винта на едната бобина на хъмбъкъра, а южния - другите 6 на другата?

 

нещо такова:

 

 

S

O O O O O O

____________

 

____________

O O O O O O

 

N

 

О-тата са винчетата под струните

Поглед отгоре.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Започнах да си правя адаптери. Изрязах и пробих пластмасовите части(в резултат на което имам 4 шева на крака :godbless: )(ще постна снимки тия дни), и си намерих 5мм шпилки за железца. Някой знае ли откъде могат да се намерят гореспоменатите магнити(от предишното ми мнение).

Един приятел казва, че имало някакви на половина дълги в някакви шкафове да придържат вратите. Ако имате такива, или знаете къде има, моля ви кажете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Значи навих си няколко адаптера, но проблема е 4е не мога да намеря проводник по- тънък от 0.07мм (по точно 0.06)и мога да навия 4000-4100 навивки макс.

4000 навивков адаптер има с 0.07мм съпротивление 2 килоома, и поради тази причина има много ярък и ясен звук. Идеално става за свирене с дисторшън(тук трябва да вметна, че напълно си промених отношението към хъмбъкърите - те шумят по - малко, но само без или с много лек драйв. С дистер и те и единичните адаптери си бучат еднакво много когато са близо до монитора на компа, например, и като се има предвид доста по-грозния звук на хъмбъкърите, май един добре екраниран сингъл - коил си е доста добро решение :happy: ).

Още нещо което установих:

Звука на адаптерите изобщо не зависи от типа на магнитите и вида на винтчетата. Има значение силата на магнита(най - добре е да е от средно силен до силничък, но НЕ прекалено силен)При по - силни магнити се получава по - висок изход и по - добро съотношение Сигнал/Шум.

Най голямо значение за звука има дебелината на проводника и броя навивки.

При тънък проводник и много навивки се получава плутен, тъмен среднист или басов звук, подходящ за чисто свирене в лампови усилватели на нек позиция.

За мощен остър и ръмжащ ритъм и соло дисторшън, както и за леки ясни разложени рифчета става доста добре с по-малко навивки от по-дебел прободник. Средно положение ще се получи с 5500-6500 навивки от 0.06мм проводник.

 

Послепис: С това средното положение и вграден в китарата предусилвател с параметричен филтър с ппевключване на резонансната честота може с един адаптер да се постигне звук на много различни адаптери.

Нормално сингъл коил има съпротивление 7-9К, а хъмбъкър - 3-6К(на половинка).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Две неща:

1. Според теб ако взема един леко почупен сингъл и му махна 2-3 хиляди навивки, ще стане ли добре, при положение, 4е е с тънък проводник.

2. Тази схемичка на предусилвател може ли да я споделиш с нас? Или е тайна :happy:

 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, тази тема съм я пропуснал

...много интересТно! :cheers:

 

бтв едно приятно линкче така... http://mywebpages.comcast.net/skgs/sk/pickup_factors.htm

 

Тези кремон-ски адаптери ги знам с многото магнити, подозирам, че само с такива са разполагали, и затова са с 3. Разфасовал съм такъв адаптер, само че от Кремонски 'джаз бас'. и той беше така, с 4 магнита под всеки 2 polepieces, които са разположени така:

 

.O....O....o....o - струни

 

I I...I I...I I...I I - pole pieces

.N....N....N....N -магнити

.S....S....S....S

Редактирано от pacman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От мен, един линк, за симулиране действието на адаптера, можете да променяте стойностите по ваше усмотрение:

http://www.till.com/articles/PickupResponseDemo/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 идея и от мен

Има много силни магнити в стъпковите двигатели или из харддисковете (ама там са с криви форми и е трудно да се режат.. ;(

но в стъпковите двигатели са малки правоъгълни магнитите, така, че като разбиеш 1 двигател можеш спокойно да му използваш магнитите :P

 

Още нещо. Сетих се, че в нас имам 1 макара с тънък проводник. Честно казано не знам колко е тънък но е тънък, Ако на някой му трябва мога да го позамеря с шублера и да кажа.

 

Това което знам аз за всички адаптери е, че след като се навият задължително трябва да се потопят в разтопен парафин за да няма после пищене на адаптерите при високи нива. Трябва и да се стреми който навива адаптери да навива намотките стегнато (това ми го каза 1 пич който разправяше, че навивал адаптери)

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам една книжка за правене на китари.

Давам 2 литра бира за да се докосне ксерокс до тая книжка.

Не се шегувам.

 

Иначе Никифена е прав за хардовете ма там магнитите са къси ми се струва. Може би не съм отворил верния диск.

Редактирано от cecomeco
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, схемичката ни най - малко не е тайна. Потърси в нет-а за "parametric equalizer schematics", "active audio bandpass filter schematics" или нещо подобно

като

http://www.daycounter.com/Filters/StateVar...Equations.phtml

http://filters.muziq.be/diy/danielson/statevarfilter

и подобни. Може например вместо потенциометри да се използват превключватели за честотата например.

Колкото до магнитите има едни кафяви малки държачи за вратички в железариите по 40 стотинки. В тях има доста силни керамични магнити. С 6 такива може да се направи хъмбъкер. Ако развиеш навивки от адаптера ще му стане по-светъл тона и ще му намалее нивото на изходния сигнал. Може да пробваш да развиеш малко и да смениш магнитите с по - силни за компенсация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[Скоро един пич си купи Ibanez JS100 беше май,а бе Джо Сатриани.

Оказа се ,че бриджа му бруми като истински сингъл адаптер.Отворихме китарата и замерихме 300 ома разлика между 2те намотки !!!Страшно е паднало качеството ! Замерихме и Dimarzio в съшия магазин-още по-зле!

Една Yamaha със Сеймор дънкан....хванах се за главата...Единствено Fender

Noiseless беше безшумен.Да живеят саморъчно изработените адаптери !

Да добавя нещо за намотките на хъмбъкърите-те трябва да бъдат напълно еднакви и свързани последователно и противофазно.Има значение

как е разположена намотката .Моят бридж е с 4700 намотки всеки-около 11 к

съпротивление.Ако добавя намотки-губя атаката.Neck-а ми е с по 5300 намотки всеки-дебел тон ,но не и замазан.

Редактирано от benedict
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това което знам аз за всички адаптери е, че след като се навият задължително трябва да се потопят в разтопен парафин за да няма после пищене на адаптерите при високи нива. Трябва и да се стреми който навива адаптери да навива намотките стегнато (това ми го каза 1 пич който разправяше, че навивал адаптери)

Това се прави ръчно- фабрично не знам производител който да го прави- на английски се казва waxing и наистина подобрява много звука на адаптера, особено пищенето и резонанса на дървото. Аз съм го правил на един адаптер и наистина звучи мн по-добре ама след това е играчка да го изчистиш, за да добие и външен вид :bravo:

 

За справки- Meshuggah са си топнали адаптерите в парафинец

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.