Jump to content
Българският форум за музиканти

Правени адаптери


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

някой има ли книжка за правене на адаптери, че ме заинтригувахте! Имам 2 счупени кремонски, мога да ги изкормя и да им ползвам пласмасовата обвивка, а другото сам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз имам една книжка за правене на китари. Мо га да ти я дам ако са засечем по срещи. Иначе търси в гоогле нещо за Guitar Pickup Building или нещо подобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9 волта напрежение от адаптер ми звучи страшно дори за пик на активен адаптер.

Не знам какво си сложил, нито как ги вади тези 9 волта, но това си е бела - може да изгори дори китарен усилвател.

Нещата при ел. китарите се движат между 200 и 400 миливолта.

Не съм имал проблеми и при джаране на Hi-Fi уредба - малко слабо се чува, но това е единственият зор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ти се струва много потърси в нета информация за макс. напрежение. Ще видиш че сингъл коил адаптерите имат пик около 1.2 -1.8(2.4 - 3.6 Vpp) В. При положение, че говорим за хъмбъкър, вързан не като хъмбъкър, а последователно двете намотки, това прави 9Vpp / 2 = 4.5 Vpp(-2.25V до 2.25V) за всяка от намотките, което е наистина доста, но е с 30-40% повече от нормален адаптер. Всеки така вързан хъмбъкър би дал поне 4 - 5Vpp напрежение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи на мен не ми трябва цяла книга а само няколко мънички пояснения за адаптерите. Не смятам да навивам нов, щото не ми се занимава да правя кутийки от дърво, че дупки, че.....

Идеята ми е следната:

Имам два неработещи адаптера от кремона, незнам точно какви са (освен че са сингъл койл ;) ). Четох преди малко, че се правели с 7800 до 8200 навивки, та се отказах да пренавивам, ама пишеше, че после за да се ограничи фиидбека се потапяли в парафин (или пчелен восък ;) ). Това ще го направя. Обаче мен ме притесняват постоянните магнити. Никъде не намерих инфо какво точно трябва да представляват и как да бъдат разположени. Тъпото е, че и двата ми адаптера са с отлепени магнити и не мога да видя как са били сложени преди. Визда ми се доста странно, че на адаптер има по 3 магнитчета, всяко от които влиза под две струни.предполагам са били залепени есин до друг север с север и юг с юг (щото иначе какъв е смисъла, те просто ще залепнат един за друг и ще се размагнитят) обаче не мога да ги залепя отново, защото се отблъскват. А и са бая поразмагнитени.

 

Интересува ме:

1. Мога ли да използвам цял магнит?

2. Ако не, по какъв начин трябва да се ориентират малките магнитчета едно спрямо друго и как се залепват за адапера сполучливо?

3. Къде може да продават каквито и да е магнити, щото и идея си нямам. Можеби по магазините за електроника или електротехника?

4. Ако си намеря магнит, който не отговаря по размери на адаптера, дали мога да го срежа, щото доколкото си спомням се размагнитваха при рязане, а и от вибрации :(

5. Ако си навия някакво магнитче и го захраня с една батерийка 9 волта примерно дали мога да си изгоря линеиния вход на компютъра :P

 

май се оуях ;)

дано някой може да даде малко инфо поне :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Evtim Djerekarov, просто внимавай с това напрежение.

Не съм убеден, че пасивен адаптер (пък бил той и последователно свързан хъмбъкер) може да извади такъв волтаж, но ако е така може да опушиш нещо, което после изисква левчета и главоболия за ремонт.

Аз лично, ако китарата ми вадеше 9 волта, не бих я включил на входа на картата.

Но има и добра страна - може да си захранваш камиончето директно от изхода на китарата и да не се харчиш за батерии. rotfl.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи на мен не ми трябва цяла книга а само няколко мънички пояснения за адаптерите. Не смятам да навивам нов, щото не ми се занимава да правя кутийки от дърво, че дупки, че.....

Идеята ми е следната:

Имам два неработещи адаптера от кремона, незнам точно какви са (освен че са сингъл койл wink.gif ). Четох преди малко, че се правели с 7800 до 8200 навивки, та се отказах да пренавивам, ама пишеше, че после за да се ограничи фиидбека се потапяли в парафин (или пчелен восък blink.gif ).

 

Тия навивки се правят с машинка с електромотор, която върти адаптера и жицата се навива по него, не на ръка :godbless:

 

Това ще го направя. Обаче мен ме притесняват постоянните магнити. Никъде не намерих инфо какво точно трябва да представляват и как да бъдат разположени. Тъпото е, че и двата ми адаптера са с отлепени магнити и не мога да видя как са били сложени преди. Визда ми се доста странно, че на адаптер има по 3 магнитчета, всяко от които влиза под две струни.предполагам са били залепени есин до друг север с север и юг с юг (щото иначе какъв е смисъла, те просто ще залепнат един за друг и ще се размагнитят) обаче не мога да ги залепя отново, защото се отблъскват. А и са бая поразмагнитени.

 

магнитите трябва да са подредени един до друг, като полюсите им са перпендикулярно на равнината на китарата и всичките са ориентирани по един и същи начин. Нещо от рода:

 

. . . . . . - струни

N N N магнити

S S S

======== тяло

 

Вече накъде да е север и накъде - юг за сингъл койл няма значение. При хъмбъкерите магнитите на двете половини от адаптера са ориентирани обратно един на друг.

 

Освен това няма да се размагнитят като залепнат един за друг.

 

Ако искаш, може да ги намагнитиш допълнително. За целта трябва да се загреят, мисля че към 60-80 градуса някъде, и след това да се навие около тях дебел проводник, по който се пуска голям ток :godbless: колкото по-голям е тока, толкова по силно е магнитното поле и по силен ще стане магнита.

 

 

Интересува ме:

1. Мога ли да използвам цял магнит?

 

Да

 

2. Ако не, по какъв начин трябва да се ориентират малките магнитчета едно спрямо друго и как се залепват за адапера сполучливо?

 

Писах вече как се ориентират, а може да ги залепиш с каноконлит примерно.

 

3. Къде може да продават каквито и да е магнити, щото и идея си нямам. Можеби по магазините за електроника или електротехника?

 

Вероятно там и аз не съм сигурен. Навремето си бях направил адаптер за акустичната китара от магнити за гардероб, тъй че може да проявиш изобретателност :happy:

 

4. Ако си намеря магнит, който не отговаря по размери на адаптера, дали мога да го срежа, щото доколкото си спомням се размагнитваха при рязане, а и от вибрации sad.gif

 

Всъщност се размагнитва от загряването, което се получава при рязане, освен това, ако режеш по оста на полюсите също ще намалее магнитното му поле. Ако срежеш в средата, перпендикулярно на оста ще получиш два еднакво силни магнита.

5. Ако си навия някакво магнитче и го захраня с една батерийка 9 волта примерно дали мога да си изгоря линеиния вход на компютъра tongue.gif

 

Не, батерийката ще захранва само електромагнита ти, няма да влиза в изходящия сигнал. Само че ще стане твърде сложно за направа и поддръжка и по-лесно ще се поврежда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@fluti 10x много

 

аз като гледам сега как са били залепени магнитите, изглеждат ето така

 

. . . . . . струни

NSSNNS магнити

---------корпус

 

или пък така

 

. . . . . . струни

NSNSNS магнити

---------корпус

 

т.е. полюсите са успоредно на плоскостта на китарата, а няма как да ги сложа перпендикулярно, защото няма да влезе адаптера вътре. Незнам тея от кремона какво са правили. То не е прашка, не е лък......... B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами те като са наредени така, пак ще се чува някакъв звук, обаче силата на сигнала ще бъде малка, защото струните ще пресичат по-малък брой магнитни силови линии. По принцип големината на изходното напрежение е пропорционална на броя силови линии, които струната пресича за единица време. При магнита силовите линии излизат от северния полюс и влизат в южния, като обикалят магнита (така да се каже B) ), нещо такова:

                __-------------__
            /                   \ -- една силова линия, другите са около нея
           '_   ______________  _'
      N       -|              |-     S
               
        (от тази страна е същото)

Така че, около полюсите силовите линии са по-нагъсто и когато струната трепти там пресича повече от тях. А когато струната трепти над самото тяло на магнита (както при твойте адаптери) пресичат по-малко линии.

 

Между другото, случая когато са NSSNNS също не е лош, защото в местата меду магнитите също се получава струпване на силови линии.

 

Проба му е майката ;)

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Квадратните магнити, за които говориш са намагнитени напречно(едната широка плоска част е S, другата е N). Те лежат на дуното на адаптера, като всеки магнит се опира до 2 от металните пръчки. Всички магнити са били в една посока. Тези магнити са доста слаби керамични. Най - добре е да се използва един продълговат alnico5, който се опира до шестте пръчки.

Ако използваш например 2 магнита, които се опират до 3 пръчки, можеш да обърнеш единия наопаки , така, че 3 пръчки да са N, 3 да са S, и се получава

сингъл коил хъмбъкър.

За магнити пиатй в магазините по електроника, най - добре си намериш alnico5 магнити. Ако са голени, трябва да ти ги срежат със шмиргел.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ее мерси отново за разясненията.

то проби мога да правя и с магнит отгоре над струните, за да видя как ще е най-добре да го ориентирам :greenangel:

 

между другото снощи четох за някакъв експеримент, при който върху тялото на китарата на мястото на адаптера се поставя магнит, а струните се свързват в двата края си края към сигнал и маса към усилвателя. Само дето сигнала бил по слаб и не равномерен за разичните струни поради различната им дебелина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересен експеримент. Дай ми адреса на сайта.

А колкото до алнико5, благодаря на Burton, че ме светна за тях. :greenangel:

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ТУК е, някаде по средата на страницата доколкото си спомням :)

 

Мислех си дали не е възможно всяка струна поотделно да се свърже и да се усили сигнала и, като по този начин се изравнят нивата. От към бриджа няма да стане, поне на мойта струните са електрически свързани помежду си. Откъм ключовете става, просто трябва да се направят 6 предусилвателя и да се нагласят на различна степен на усилване, ама си представям каква глава ше има китарата ми :P или как 6 жици ще вървят под грифа към тялото. Във всеки случай този експеримент е добър до толкова, доколкото може да се изкара някакъв по-интересен звук. Иначе сигурно ще има доста повече шумове, пък и по някое време може да хванете радио свободна европа ;)

Хубавото е, че не изисква нищо да се прави по китарата (да се разваля).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако използваш например 2 магнита, които се опират до 3 пръчки, можеш да обърнеш единия наопаки , така, че 3 пръчки да са N, 3 да са S, и се получава

сингъл коил хъмбъкър.

Не, няма да се получи сингъл койл хъмбъкър.

1-во: защото трябва на обърнатия магнит и намотките да са обърнати и

2-ро: дори да направиш отделни намотки нн двете части, те ще хващат различни трептения - едната от първите 3 струни, а другата от останалите 3 и звукът, който ще излезе накрая няма да е истинския, а вероятно ще прилича малко на phaser...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да бе, извинявайте, не се замислих в първия момент. Значи трябва поне да има 2 отделни намотки около двете секции по 3 пръчки. Иначе малките адаптери за бас(тези, които са по два) обикновено се връзват противофазно и се получава хъмбъкер. Има сингъл коил (така де, с 2 бобинки)хъмбъкъри за китара, но никога не съм пробвал и не мога да изкажа мнение относно фейзинг ефекта им, а и не забравяй, че този ефект се получава и при обикновени хъмбъкъри.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.