Jump to content
Българският форум за музиканти

Певчески възел на гласните струни...


i810

Recommended Posts

И още нещо се сетих да питам...Гласът ми ще си остане ли същият, или ще се промени след тази операция? И има ли опасност отново да се появят певчески възли? :crying: Кажи ми честно, без да ме лъжеш, страшно ли е? :blink:

 

 

Ще си остане същият, но повече трябва да го пазиш, има опасност пак да се появи нещо.. Провери си постановката на гласа - там правиш нещо неправилно и го претоварваш лошо - от там е и фиброма, който си получила.

 

:crying::blink::girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен трябва преди всичко психически да си помогнеш. Аз бих препоръчал да прочетеш нещо на Норбеков, много добър автор, може да помогне много. Няма заболяване, което да не можеш да си излекуваш сам, просто трябва да знаеш на къде и как да си насочваш мислите. Та дори и да сте решили да си правите операция окончателно все пак ви препоръчвам този автор, за да предотвратите поне занапред подобни заболявания. Аз лично имах подобни проблеми или даже още имам, но постепенно вече отшумяват :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

Прочетох цялата тема. Мен не са ме оперирали от нищо такова.

Имах един период от живота си, когато гласът ми падаше само от говорене. С хроничен фарингит съм по рождение (всички настинки "ме удрят" в гърлото). Освен че попявам, съм преводач съм по професия - от кабината знам какво значи да оригуряваш покритие... за цял работен ден (та и повече), цяла седмица.

А сега по темата. За да не страдаш повече СЛЕД ОПЕРАЦИЯТА (защото ми изглеждаш припряна да решиш проблема "от раз"), трябва да разбереш КАКВО ПРАВИШ, та гласът ти се напряга.

Ето какво стана при мен.

Някога си, като се опитвах да пропявам, един приятел, който хем е певец, хем е лекар (и в двете неща - много добър) ми каза:

- Виж, ти нямаш правилна тиситура на говорене.

- Какво е тиситура? - попитах го.

- Това е характеристика на тембъра ти - в целия му регистър, с всички обертонове. Ти слушаш други певици и се опитваш да имитираш техния тембър, и като говориш - правиш същото.

След което застана с гръб към мен, наведе се напред и издаде един тон, който задържа. Каза ми:

- Сложи си ръката на гърба ми, отзад, между плешките. Какво усещаш?

Усещах едно "бъздене" на костта под ръката ми.

- Същото - каза той - се усеща и отпред, като сложиш ръката си на гръдната кост.

Това било така нареченият "гръден резонанс". И то показвало, че гласът ти си е ТВОЯТ.

При мен такова нещо нямаше. Не знам колко време "си говорих сама", докато излезе този гръден резонанс.

Но разликата е КАЧЕСТВЕНА, уверявам те.

 

Другото - проблемът не е чисто технически. За да се намести целият ти глас и тембър, и интонация, и гласът ти да има тонус, пъргавина и здравина, трябва ... ДА СЕ НАУЧИШ ДА КАЗВАШ ТОВА, КОЕТО МИСЛИШ. В живота. Изобщо.

Така говоренето ИМА ЦЕЛ и смисъл. Така си убедителна (и за себе си, не само "за околните").

Научи се да не се притесняваш, когато изтърсиш някоя глупост.

Научи се да говориш истината.

Ако говоренето в работата ти има сценарий или ти досажда, търси малки, интересни детайли, с които да се ИДЕНТИФИЦИРАШ, вменявай си роли, които ти харесват.

Не имитирай "стила" на други водещи (и изобщо, пази се от "огледални образи").

Не се притеснявай да имаш собствено мнение.

 

Ето, готово.

Създадох ти работа до края на дните ти... :metalist:

Моят глас се държи добре, благодарение на всичко, което ти казвам.

Дори имам цял диск, качен из мрежата, който записах с много болен глас (бях го загубила напълно дни преди запазената дата за студио).

Събеседниците ти преди мен са ти дали много хубави съвети, ще си избереш как да постъпиш.

Кураж и сърцатост ти желая!

(И да кажеш кои предавания водиш, да те чуем - вече здрава!)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте!Аз съм писала по тази тема!Днес станаха 5 месеца от операциата ми!Шопска народна певица съм и гласа ми трябва!Аз се възстановявам много бавно!Много ме беше страх първите месеци след операциата,тогава незнаеш какво става много съм страдала много това беше най-тежкия момент в живота ми до сега!Иначе операцията не е болезнена и продължителна но много важно е да си избереш специалист който да те оперира не лягай под ножа при всеки!В ИСУЛ най добър е проф.Досков!Ако те интересува друго питай!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В ИСУЛ най добър е проф.Досков!Ако те интересува друго питай!

 

 

:girl_cray2::no:-_-

 

 

Бях забравил за Доско Досков.. Той е добър вариант и добър приятен човек.

 

:) :) :girl_witch: :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

i810, горе главата! :yes:

 

както казва и tzvetyyy по-горе - хич не е приятен този период (и аз минах през това преди 6 години, така че знам). най-важното е възстановяването. 6 месеца минимум пазене. както казвам, пазене, това включва много неща и то все свързани с промяната на постановката, дишането и начина на живот. и по-рано сме писали тук по тези въпроси и не искам да се повтарям, но може да поразровиш във вокалския раздел и ако все пак имаш конкретни питанки - поискай и ще ти се даде :)

 

истината е, че изпитанието е голямо - особено за човек с твоята професия - но ако преминеш както си трябва през възстановителния период, гласът ти след това ще звучи още по-добре. честно.

Редактирано от ronia
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

i810, горе главата! :icon_shithappens:

 

както казва и tzvetyyy по-горе - хич не е приятен този период (и аз минах през това преди 6 години, така че знам). най-важното е възстановяването. 6 месеца минимум пазене. както казвам, пазене, това включва много неща и то все свързани с промяната на постановката, дишането и начина на живот. и по-рано сме писали тук по тези въпроси и не искам да се повтарям, но може да поразровиш във вокалския раздел и ако все пак имаш конкретни питанки - поискай и ще ти се даде :greenangel:

 

истината е, че изпитанието е голямо - особено за човек с твоята професия - но ако преминеш както си трябва през възстановителния период, гласът ти след това ще звучи още по-добре. честно.

Не подценявай проблема...операцията не е някаква съдбовна и тежка, но е доста отговорна. Не искам да те притеснявам допълнително, виждам, че достатъчно си, но гласните връзки са много деликатна област в човешкото тяло и не трябва да пестиш време и пари, за да намериш най-доброто за теб. Задължително(според мен) е консултацията с повече от един лекар и не прави грешката да споделяш какво ти е казал предишният лекар. Първо, защото лекарите се повлияват(в една или друга посока) и второ-лекарите са честолюбиви и не обичат един вид да бъдат преценявани от теб...не обичат да се чувстват като на изложба и някой да ги преценява, обичат да знаят, че те са ти единствената любов :). Доста лекари е имало в живота ми около мен - мои познати, сестра ми също, та имам идея....за съжаление никой не е УНГ :).

 

И най-добрият лекар да е, няма гаранция, че ще се справи перфектно точно в твоя случай. Затова ще ти споделя лично мнение, без да настоявам да ти влияя за кардиналното решение...както вече споменах, няма гаранция къде ще е най-добре за теб. Просто съм ходил при различни лекари, имам хроничен фарингит и моята УНГ сага си е голямо ходене по мъките от 7-8 години..... Много съм доволен от проф. Досков от ИСУЛ. Загубил съм му телефона някъде, но приемаше в един кабинет на 4-ия етаж, просто отиди някоя сутрин, няма нужда от предварително записване, до скоро вземаше 30 лв на преглед. Има доста клиенти, но е внимателен и няма да те изцежда с пари самоцелно. Ще ти обясни как стоят нещата, какво може да се прегледа, какви процедури има за това или онова, ако проявяваш интерес го питай за цени. НАсила няма да те убеждава това или онова, внимателно обяснява какво може да се прави в твоя случай. Проблем е само, че често пътува извън България, заради някакви медицински симпозиуми. Моят проблем не се лекува, но той се отнесе най-професионално към него и смея да твърдя ме посъветва най-адекватни неща от всички предишни лекари. Освен хроничнич фарингит, това лято имах киста на едната сливица...извади кистата с местна упойка-супер премерено действаше, освен това е приятен човек. Разбира се, кистата и махането й не е толквоа сериозен проблем като интервенция.Ако имаш време, мини и през п-ф Досков, преценката ще си е твоя. Не мога да твърдя, че е най-доброто за теб, това ти ще прецениш. Аз не съм лекар, просто пациент съм и е възможно мнението ми да не е достатъчно обективно.

 

По-горе някой, мисля че Caruzo, те беше посъветвал нещо, към което се присъединявам. За да се е стигнало до образуване на певчески възел, значи вероятно бъркаш някъде, има някакъв проблем с гласовата ти постановка. Трябва да разбереш къде бъркаш, за да си останеш само с един певчески възел, трябва да разбереш къде е причината, понеже решаването на проблема с певческия възел няма да отстрани причината за образуването му и може да се появят нови.

 

Успех! И не се притеснявай толкова, довери се на някой лекар, но само след като си посъбрала повече професионални мнения от специалисти...а не от такива като мен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Здравейте и то мен..

Какво да ви кажа много болна тема..

Преди 2 години се оперирах от възли -бяха 2 на двете гласни струни...Оперирах се в една частна клиника а лекарят ми беше проф.Кунев.

Възстановявах се 3 месеца,след което заминах за Норвегия(работя там от 8 години).Минала година имах само един месец почивка-което е пълен кошмар.Случайно попаднах на темата и реших да пиша..

Днес бях на преглед отново защото от месец не се чувствам добре..Диагнозата беше ендом на Райнке или нещо подобно не можах да намеря нищо в нета..Както и да е не ми звучи добре,няма образувани нови възли но самите ми гласни струни са оттекли и има негативни изменения,за съжаления твърде рано след операцията-както ми обясни доктора поне 3-4 години не би трябвало да имам проблем.За съжаление репертоара и продължителността на работа не е мой избор,все пак работим по определен договор.

В момента съм в паника защото ми предстои рок концерт след 20-ина дни...а и очаквам и ново заминаване...

Много хубави неща прочетох в темата,и се радвам че се пише по този проблем,защото сред певците това си е направо ад.

успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.