Jump to content
Българският форум за музиканти

Певчески възел на гласните струни...


i810

Recommended Posts

Здравейте... Днес бях на УНГ и ми поставиха диагноза певчески възел на гласните струни. По принцип и преди три години си го имах, но се надявах, че с времето ще изчезне, но не се получи. Предлагат ми операция и ужасно ме е страх. Някой да има подобен проблем, за да сподели с мен какво ме очаква? Ако сте запознати с проблема, също ще ми бъде от полза, защото имам нужда да поговоря с някой. По професия съм радиоводеща и от това ми се образува. Ако знаете колко рев изревах...И в момента ми е толкова тежко... Незнам дали темата е точно за този подраздел, но ви моля за разбиране...Знам, че тук сте все музиканти хора и няма начин да не сте се сблъсквали с този ужас...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей.Мисля,че няма място за притеснение.На всеки се случва.Аз съм музикант и може би ще се сблъскам скоро с този проблем.Операцията не е сложна,стига да е добър хирурга.Гласа се възстановява напълно в последствие.Успех.Дори Диос

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте... Днес бях на УНГ и ми поставиха диагноза певчески възел на гласните струни. По принцип и преди три години си го имах, но се надявах, че с времето ще изчезне, но не се получи. Предлагат ми операция и ужасно ме е страх. Някой да има подобен проблем, за да сподели с мен какво ме очаква? Ако сте запознати с проблема, също ще ми бъде от полза, защото имам нужда да поговоря с някой. По професия съм радиоводеща и от това ми се образува. Ако знаете колко рев изревах...И в момента ми е толкова тежко... Незнам дали темата е точно за този подраздел, но ви моля за разбиране...Знам, че тук сте все музиканти хора и няма начин да не те се сблъсквали с този ужас...

 

Здравей!

На първо място е добре да се консултираш с повече от един човек има изписани доста неща из форума. По принцип в Исул има добри специалисти.Доктор Фурнаджиев също може да ти помогне. При положение че не пееш а само говориш трябва да имаш непоносимо дращене за да ти кажат че операцията е единственият изход. Веднага помисли какво правиш за да създадеш такова напрежение в гърлото си от което да ги получиш и вземи незабавни мерки за това, ако не можеш сама мога да ти помогна.

Трябва с възможно най-малко напрежение да произвеждаш нормален говор. След операция има период за възстановяване през който може да се наложи да не говориш или да ограничиш говоренето до минимум. Някои хора се възстановяват на 100% други имат проблем с височините. Но ти с говоренето няма да имаш проблем. Със или без операция трябва да изкорениш вредния навик който е предизвикал този възел.

Ако имаш нужда от съвет пиши

 

УСПЕХ!

Редактирано от Caruso
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е вЯрно - този възел се нарича фибром, доктора, който е тесен специалист за това се казва фониатър, операцита е без болки, около седмица не говорисх (не си напрягаш гласните връзки, фиброма е всъщност леко удебеление (като брадавичка) на един от двата хрущяла, но, после гледай да не пушиш и да не пиеш горещо или студено. А ако искаш дрезгав глас (Армстронг и надолу куп певци с по-малко дрезгав глас, можеш да не се оперираш. Важно е да го нямаш ако се занимаваш с оперно пеене например. Почни от докторите в ИСУЛ, питай оперните певци, те ще ти кажат в момента кой е добър..

 

Успех

 

;):):girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пропуснах да добавя, щом си получил възелче, сигурно имаш някакъв проблем с гласообразуването. За да нямаш неприятни изненади някоя сутрин преди изява, добре е да се консултираш с вокален педагог - да ти посочи къде ти е грешката при гласообразуване, или в НАТФИЗ - при преподавателите по техника на говора. Ще ти е от полза, а и ще ти кажат доста за хигиената на гласа, за загряването му преди изява и куп други полезни неща, с които да си запазиш гласа.

 

И не се бой, нищо лошо не се е случило.

 

;):):girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре дее, на мен обикновен лекар Уши, Нос и Гърло ще ми прави операцията...Фатално ли е това? Той казва, че прави такива операции и един вид не му е естествено за пръв път...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре дее, на мен обикновен лекар Уши, Нос и Гърло ще ми прави операцията...Фатално ли е това? Той казва, че прави такива операции и един вид не му е естествено за пръв път...

 

Консултирай се с повече хора и обикновени и необикновени с тези две миниатюрни гънки работиш така че премисли добре всичко!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И въпреки всичко не се знае на какъв ще попаднеш...Те всички на думи са велики, а на дела никакви ги няма...Страх ме е от некадърдни и корумпирани лекари... :punk_guitar: Всичко е до късмет вече...Ако имаш такъв, ще попаднеш на свестен лекар и всичко ще е ок...Иначе съм се консултирала с 2-3 от преди година и казват, че имам певчески възел...Ама аз съм си виновна, защото като отивах им казвах какво е казвал предишният специалист...Това не е правилно, защото им давах от паниката си напътствие къде да гледат и едва ли не какво да ми кажат...

Редактирано от i810
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се прави така

Отиваш казваш имам някакъв проблем не знам как се е получил

Преглеждат те и слушаш кой какво ти казва

Така ще можеш да прецениш кой е твоят човек ако не можеш да имаш доверие на никой дори и за препоръки

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еееее, от цял форум никой ли няма опериран от такова чудо, за да го разпитам? Това означава, че всички сте постигнали най-важното - да умеете да си пазите гласовете и да имате правилно гласоподаване...Как го постигате, бе хораа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еееее, от цял форум никой ли няма опериран от такова чудо, за да го разпитам? Това означава, че всички сте постигнали най-важното - да умеете да си пазите гласовете и да имате правилно гласоподаване...Как го постигате, бе хораа?

 

 

 

Аз съм се оперирал от такова нещо, питай каквото ти трябва...

 

:thumbs_up::crying::hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лелеее, благодаря ти, Джани, че ще ми кажеш какво ме очаква...Първо искам да знам правиха ли ти специални изследвания, или с просто око и огледалце ти видяха този възел? При УНГ ли ти беше операцията и колко време трае всичко? Болезнена ли е самата процедура по премахване на възлите - в смисъл след упойката имаш ли болки в гърлото? Колко време след това се мълчи? Разкажи ми за най-важните неща, които трябва да знам, защото ще ми бъде от полза...При кой лекар беше и в коя болница?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И още нещо се сетих да питам...Гласът ми ще си остане ли същият, или ще се промени след тази операция? И има ли опасност отново да се появят певчески възли? :crying: Кажи ми честно, без да ме лъжеш, страшно ли е? :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди всичко не се доверявай на обикновен УНГ лекар. Специалистът по гласните връзки се нарича фониатър - само с такива контактувай. Операцията става в отделение УНГ. Понеже е много деликатна, прави се под специални увеличения - нещо като микроскоп, за да не те повредят и да бъде идеално изгладено ръбчето на хрущяла на гласната връзка, и нищо чудно да ти я направят с пълна упойка, за да не мърдаш по време на операцията. Не боли- това е хрущял без нервни възли, малко ти е издуто гърлото после, все едно че си насинал и кашляш - леко дразни. Мълчи се няколко дни, идеята е да не опъваш връзките докато зарастнат добре. Аз съм бил в ИСУЛ, но беше доста отдавна, тогава фониатъра, който се занимаваше само с певци и артисти беше Трошан Трошанов, сега не знам кой е.. Още нещо - след това, а и от време на време по принцип, е добре да ходиш при този лекар на инхалации - преглед + впръскване на разни работи в гърлото - не боли!! - даже е приятно, за да ти стяга и поддържа връзките - превантивно за тези професии.

 

Най-добре, както вече ти писах, обади се на вокален педагог - примерно от консерваторията - питай за имена, поискай тел, обади се и питай - кой фониатър биха ти препоръчали като добър за премахване на фибром. Предполагам, че с удоволствие ще ти отговорят на кого да се довериш.

 

И успех!

 

:crying::blink::girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.