Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпроси за китари


vipo

Recommended Posts

Искам да си купя акустична китара,препоръчайте ми от къде мога да си закупя такава за 100-200 лева в София,и дали ще си струва за толкова пари или само ще си профукам парите?

Също така се питам каква е разликата между испанска,weastern,класическа и акустична китара?

Мерси предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Акустична китара е най-общо и събирателно, Western е с метални струни, класическа=испанска (с найлонови струни), най-общо казано. Има Honher, Walden, Stagg, Yamaha (в Динакорд), Washburn във фактор, Ibanez в Камертон, новите Кремони не са лоши, както чувам - но такава можеш да си вземеш само от Казанлък. Трябва да решиш и каква искаш - western или класическа.

 

Ето как звучат двата вида нагледно:

western

класическа

 

Виж и тази тема. Както и се разтърси из форума - писано е по твоята тема доста, мисля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

каква е разликата между испанска,weastern,класическа и акустична китара?

 

Предполагам че не си учил класическа китара щом задаваш този въпрос.

Най общо акустичните китари се разграничават по типа използвани струни - метални или найлонови, което от своя страна определя/спомага за естеството на изпълняваната музика.На найлоновите струни се свири с пръсти, докато при металните предимно с перо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На найлоновите струни се свири с пръсти, докато при металните предимно с перо.

 

Не бих казал. Свири си се и с пръсти на метални стрнуни. С перо на класическа китарка се свири рядко, обаче там много се използват нокти, което води до подобен звук.

 

Понеже има дори джаз китаристи, използващи класическа китара, бих изтъкнал следните разлики между класическата и уестърн(фолк) китарата.

 

- Звука - найлоновите и металните струни звучат коренно различно.

- Фирмата - класическата китара има доста стандартна форма на тялото и главата.

- Достъпа до високите позиции - при повечето класически китари тялото започва от 12-то прагче, докато при уестърн китарите тялото започва от 14-то прагче. Освен това, много повече уестърн китари са изрязани отдолу(кътауей), за да може да се достигне лесно 17-19 прагче.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Да, но при правилна класическа постановка (вижте видеото на Едгар Круз) на класическата също се достигат лесно високите позиции.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Идеята е, че на класическа китара е малко зор след 14-та позиция някъде за каквото и да било, особено с класическа постановка :punk_guitar: Разбира се, фламенко китарите (които пак са си класически) си имат cutaway, и там този проблем е по-малък.

 

vipo, ако тепърва ще започваш да се учиш (както предполагам от въпроса ти), повечето хора биха те насочили към класическа китара с найлонови струни. По принцип на нея е нужно да натискаш по-лекичко струните, докато на метални струни си е повечко зор (особено за несвикнали пръсти), ама моят съвет е да си вземеш това, което повече ти харесва като звук, понеже в началото така или иначе ще ти е трудно да натискаш позициите на каквато и да било китара. Т'ва е лично мое мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз, като човек бая подрънкал на найлонови струни, без да го е искал, също бих посъветвал всеки да си вземе такава китара, на каквато иска да свири. Тези истории "ще посвиря еди-колко си време на найлонови струни, а като свикна ще мина на метални" за мен са просто спирачка за бъдещото развитие на музиканта. И, между другото, на мен някои неща са ми по-трудни на найлонови струни... и дори и пръстите повече са ме болели понякога.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Притежавам класическа, уестърн и отскоро електрическа.

Много се кефя и на трите:

-уестърна има звънък остър звук

-класическата звучи меко и има хубави ниски честоти. Освен това ми допадат нещата, които могат да се правят с пръсти

-на електрическата пък стържа моркови

 

Всичките ме кефят, макар че най-много време съм дрънкал на уестърна.

И продължавам да се упражнявам на него, защото електрическата ми разглезва ръката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....продължавам да се упражнявам на него, защото електрическата ми разглезва ръката.

 

ми купи си Орфей със екшън 1см и служи струни 13ки за да не ти се глези ръката :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.....продължавам да се упражнявам на него, защото електрическата ми разглезва ръката.

 

ми купи си Орфей със екшън 1см и служи струни 13ки за да не ти се глези ръката :hysterical:

Ами 13-ки ... обмислям директно бодлива тел различни диаметри да ковна на една талпа за кофраж и така ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.