Jump to content
Българският форум за музиканти

Fretboard Scallop


Recommended Posts

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Лютиерите по принцип правят такива неща - обърни се към някой от тях. Само ти препоръчвам, ако евентуално не си пробвал да свириш на такъв гриф, първо да пробваш - може да не ти допадне :)

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

много хора могат да направят скалоуп,но според мен посвири на някоя такава фабрична китара пьрво.

тука, в бг, тази манипулация се прави рьчно в общи линии и отнема определено време,при всички положения няма да е евтино.

аз лично кефя на такива грифове,но са малко ангажиращи от кьм свирене и в началото с акордите е голяма драма.иначе има доста лекота при свирене...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Питам как се прави а не какво е.

2. Въпросът ми е към хора които са го правили или искат да го направят срещу някакво заплащане. А не към хора които нямат никакъв опит и се чудят как да си уплътнят времето.

3. Имам нискобюджетна китара коиато мога да ископая и да я продам ако не ме кефи... затова съм я купил.

4. Свирил съм на такава китара.

5. Моля ви се мислете малко преди да пишете нови постове и не флудете темите с глупости. В този форум хората с най-много отговори дават едни от най-малоумните изказвания с някои изключения.

 

Ми като знаеш, що питаш?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
1. Питам как се прави а не какво е.

2. Въпросът ми е към хора които са го правили или искат да го направят срещу някакво заплащане. А не към хора които нямат никакъв опит и се чудят как да си уплътнят времето.

3. Имам нискобюджетна китара коиато мога да ископая и да я продам ако не ме кефи... затова съм я купил.

4. Свирил съм на такава китара.

5. Моля ви се мислете малко преди да пишете нови постове и не флудете темите с глупости. В този форум хората с най-много отговори дават едни от най-малоумните изказвания с някои изключения.

 

Ми като знаеш, що питаш?

Ми като си толкова отворенгяс, пояснявай к'во питаш. Ти едва ли не се скара на fluti, че ти отговори.

А и Диката ти отговори. К'во повече искаш.

В тона е проблема, не във въпроса... айде живо-здраво и дано намериш който/квото ти трябва. Успех и със скалопването! :godbless:

Редактирано от cRyStaL_gUiTaR
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

йето

Моя приятел "Дон Диего" Си го причини сам преди 10 години ...не е голяма философия...

Моето мнение - ефект -0 , ама е интересно...

Само да не пре..онодиш някоя хубава китара

А! И не секо дрво става ...това дето му викат "фигърбобд" не можеш да му опнеш онодията ако слезяеш под дебелината му ....ще страдаш...

трябва да е цял гриф или "пръсттовадъска " по дебела от 10 ммм

Редактирано от Басурендер
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се на fluti ако съм прозвучал грубо.. не беше това целта на поста. 'cRyStaL_gUiTaR', струва ми се че хората не се нуждаят от адвокати. Ако знаеш нещо по темата пиши по нея! Аз в този форум рядко пиша именно заради такива като теб и в момента в който ми потрябва нещо... съжалявам, че съм питал, а относно тона ми беше породен от твоето изказване:

 

cRyStaL_gUiTaR Posted Yesterday, 05:43 PM

Ми като знаеш, що питаш?

 

('cRyStaL_gUiTaR' не се обиждай). Отнасяй се с уважение към по-възрастните :)

 

Благодаря за отговора на Диката и бих искал ако може да ми пише или да прати някой материал за 'ръчното' скалопване. Евентуално може да предложи и човек който да го направи за съответната сума.

 

Ако никой не сподели до края на седмицата аз ще го направя самостоятелно през уикенда и ще се пробвам да направя и кача снимки и обяснения с 'моята' технология.

 

За копането имам някои идеи но и идея си нямам с какво е най-добре да се маже борда след като се изшлайфа...

 

Ми като знаеш, що питаш?

Ми като си толкова отворенгяс, пояснявай к'во питаш. Ти едва ли не се скара на fluti, че ти отговори.

А и Диката ти отговори. К'во повече искаш.

В тона е проблема, не във въпроса... айде живо-здраво и дано намериш който/квото ти трябва. Успех и със скалопването! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм виждал една китарка в София преминала тази процедура. Правена от pacman, обаче той хич го няма последните година-две, освен да потърсиш от някой координатите му. Изработката беше ПЪРФЕКТ!

 

П.П. Файдата от такъв гриф според мен е, че можеш да свириш с големи нокти... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с ноктите е доста голям фиичър. Packman и аз не съм го виждал по форума скоро. Незнам ако му пиша едно ЛС дали ще обади.

 

Аз съм виждал една китарка в София преминала тази процедура. Правена от pacman, обаче той хич го няма последните година-две, освен да потърсиш от някой координатите му. Изработката беше ПЪРФЕКТ!

 

П.П. Файдата от такъв гриф според мен е, че можеш да свириш с големи нокти... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Брато, изключително много се кефя като някой, който досега не е въобще, или почти, писал в тая част от форума и идва с тежките думи и самочувствие и почне да вряка наред... Не е само към теб, ами и към доста други, които, слава Богу, напоследък пооредяха... Евала поне, че накрая се извини - има индивиди, които и тва не правят :)

 

Басурендер ти е дал туториъл как се прави. Можеш ако искаш и с лъжица да го дълбаеш, но в общия случай по-рационално дълбане на фретборд от обла пила и шкурка за заглаждане няма да измислиш, ако ще и ракетен инжинер да си. Имаш възможност да си опростиш живота като направиш шаблони за всеки, или ако не за всеки, то по един за всеки 3-4 прага, които да са със сходен радиус на скълпване. Всъщност при по-предните позиции, може би се използва по-скоро елипсоидна дъга, отколкото прававилна, но това е вече въпрос на вкус. Шаблоните може да си изработиш от някое по-твърдо дърво като орех или череша и да ги изгладиш с права пила по предварително начертан радиус ( аз репоръчвам по-скоро лентов шлайф, за да запазиш профила и да не го усукваш, но надали имаш достъп до всички уреди, които ще ти трябват без да трябва да правиш компромиси) Кажи откъде си, за да може евентуално хора от твоя регион да се обадят. Трябва да имаш предвид обаче няколко неща: Първо има значение каква дебелина има фретборда ти - ако е прекалено тънък има опасност да излезеш на грифа, че даже и да се срещнеш очи в шпилка с тръсрод-а на китарата. Също така обикновено седефените/пласмасовите инлеи на по-бюджетните китари, че и не само са относително тънки, което ще каже, че изкопаване от около милиметър води до опасността да ти замине инлея. Демек ще ти трябват най-вероятно и нови инлеи. Демек ще ти трябва човек, който може освен да може да дълбае дърво с пилчка за нокти и да може после с нокторезачка да ти изреже от седефа на пръстите на краката си и нови инлеи ;) Една от малкото основателни причини защо скълптингът не се практикува в домашни условия.

 

Поздрави,

Влад

 

едит: днеска нещо ям букви на едро... :)

 

Пако напоследък не влиза във форума, тъй че и да му пишеш кел файда :) Иначе да, pacman е един от малкото хора в софия, които правят качествени и точни грифове и манипулации по тях.

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявах се да има такава тема но не открих. Интересувам се някой да прави такива неща?

 

Явно аз не разбирам добре български език, но все пак - "1. Питам как се прави" и "Интересувам се някой да прави такива неща?" за мен съвсем не означават едно и също.

Вместо да ми се извиняваш, по-добре се научи да задаваш правилните въпроси - така изобщо няма да се стига до подобни ситуации. Нека да дадем малко и от себе си, преди да искаме от другите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предварително се извинявам за тона (ако някой не го устройва), но той е предаден наследствено...

Започнах темата с кратък пост не за да я осерем а защото нямах време да пиша вчера а все пак се нуждая от информация преди наближаващия уикенд.

 

"Брато, изключително много се кефя като някой, който досега не е въобще, или почти, писал в тая част от форума и идва с тежките думи и самочувствие и почне да вряка наред... Не е само към теб, ами и към доста други, които, слава Богу, напоследък пооредяха... Евала поне, че накрая се извини - има индивиди, които и тва не правят ;)"

- Може да обърнеш внимание откога ми е регистрацията във форума както и да потърсиш темите в които съм писал, ако те интересуват. Самочувствие имам както и покритие за него. Не съм и врякал. Извиних се защото явно хората не са ме разбрали... като гледам и ти донякъде.

 

"Басурендер ти е дал туториъл как се прави."

- Туториала го видях преди 1 седмица, но включва употребата на една "интересна" машинка така че... затова реших да пиша във форума за да срещна някой велик "капацитет" който да сподели своя опит. Досега писаха хора които видимо не са правили скалоп.

 

"Можеш ако искаш и с лъжица да го дълбаеш, но в общия случай по-рационално дълбане на фретборд от обла пила и шкурка за заглаждане няма да измислиш, ако ще и ракетен инжинер да си. "

- Догодина ще карам докторат ако не ме мързи.

- Дяклал съм достатъчно какви ли не боклуци за да мога да измисля по-рационално решение. Имам идея, но търся някой който е по-умен от мен и е измислил нещо по-добро в случая.

- Облата пила не е оптимално решение. Обикновено нанася необратими поражения.

 

"ако е прекалено тънък има опасност да излезеш на грифа, че даже и да се срещнеш очи в шпилка с тръсрод-а на китарата."

- Като крак на маса е :). Ако се срещна с шпилката има много хубав контейнер за боклук до нас...

 

Уфф писна ми да пиша... :) Вместо да критикувате кажете с какво да мацам след като изшлайфам борда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сори за малоумната тема, но чаках тъй наречения "лютиер" да се свърже с мен, но явно такива не се срещат или поне не се обаждат и явно ще си го правя сам... Не че немога и си нямам вяра, но не ми се занимава.

 

Надявах се да има такава тема но не открих. Интересувам се някой да прави такива неща?

 

Явно аз не разбирам добре български език, но все пак - "1. Питам как се прави" и "Интересувам се някой да прави такива неща?" за мен съвсем не означават едно и също.

Вместо да ми се извиняваш, по-добре се научи да задаваш правилните въпроси - така изобщо няма да се стига до подобни ситуации. Нека да дадем малко и от себе си, преди да искаме от другите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.