Jump to content
Българският форум за музиканти

Fretboard Scallop


Recommended Posts

Технически въпрос: след като са издълбани позициите, това означава, че при по-силен натиск ще дава по-висок тон => получаваме бендинг само с натиск без реален бенд. Рискът да изкараш с половин-един тон по-висок тон не е ли съществен :thumbs_up: Теоретично питам само, вероятно свикването играе голяма роля ;)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^ Аз като басист с дебели пръсти не мога да вдигна тона с натиск. Простоо като не ти се допира пръста до грифа може да се прави по бързо вибрато (ако можеш)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз съм свирил на китара с издълбан гриф и мога да кажа, че усещането на екстра джъмбо прагчетата наподобява това на издълбания гриф. Не съвсем същото, разбира се, но аз понеже не натискам силно и не удрям силно струните при мен проблем нямаше. Но определено е яко и за по-бързо свирене си има значение.

 

Реално погледнато, при свирене струната никога не докосва дървото между прагчетата, загледайте се в ръцете си докато свирите и ще видите. Само връхчетата на пръстите съвсем леко докосват дървото, което може би изисква съвсе малко повече прецизност. Голяма част от несигурността е на психическа основа ;)

 

Затова всичко е въпрос на свикване. :thumbs_up:

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз съм свирил на китара с издълбан гриф

Фукаш ли се?! ;):thumbs_up:;)(бъзик)

 

По темата...

Грифа е станал супер като за първи опит и експеримент. Браво!

На мен лично ще ми е много дълбочко, а и не съм фен на скалопд бордове...

Браво отново! Похвална е работата!

 

Поздрави, Даниел!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и силно да натискаш струната надолу не можеш да стигнеш до половин тон бенд никога. Идеята е да не се натиска много при този гриф. Проблема е че все още натискам по-силно отколкото е необходимо и като го няма дървото да ме спре това се изразява в болка в пръстите, но тона неможе да изфалшивее поне с 9-46 струни. Намислил съм да пробвам с 8-46 както е при Ингви, но когато свикна на 9-тки.

 

Предимствата са:

1. Легатото е по лесно и тона е по силен (за дабъл хенди също важи)

2. Когато бендваш можеш да качиш първа струна при 5-та и без грам усилие да направиш вибрато така както е качена горе (което прави Ингви).

3. При бендване пръста ти влиза в скалопа и печелиш един вид дължина на пръста

4. Състейна се увеличи значително

5. От 15-то прагче нагоре се свиризначително по лесно (според мен всички китари трябва да са леко изкопани от 15-то нагоре :) )

 

Недостатъците са:

1. Поне една седмица свирене на технически упражнения

2. Пръста може да ти влезе между струните ако не уцелиш, но това рядко се случва при по опитните свирачи

3. Слайдва се по-трудно на първа струна заради "рогчетата" които се получават (въпрос на свикване)

4. Предполагам че прагчетата се износват по бързо

5. Необходимо е време за да се свикне с външния вид на грифа (има много сенки :) )

 

 

 

Технически въпрос: след като са издълбани позициите, това означава, че при по-силен натиск ще дава по-висок тон => получаваме бендинг само с натиск без реален бенд. Рискът да изкараш с половин-един тон по-висок тон не е ли съществен :headbang: Теоретично питам само, вероятно свикването играе голяма роля :cheers2:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първа при пета!??! :hysterical:

Абсолютно!

Аз не съм със fretboard scallop но сега 1-ва отива малко след 4-та (с 8-ца струни)

Обаче трябваше да го питаш колегата дали има тремоло или флоид.

Без флоид или тремоло е почти непостижимо ако си настроен в МИ и нагоре

Редактирано от pioneer 306c
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ имам тремоло и съм в Еb. Със скалоп е възможно защото пръста ти застава почти успоредно на грифа при бендване. Да не говорим че потъва в "канала" между прагчетата и се печели дължина на пръста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.