Jump to content
Българският форум за музиканти

Krank - Distortus Maximus


Recommended Posts

Ефекта е почти готов и се надявам да бъде завършен утре!Видях означенията на транзистора в дата шийта,както и каква е разликата между И1 и И2 версията на интегралната схема!Остават ми да закупя още:

R:

4.7M -тук какво да кажа мега ома ли? :punk_guitar:

C:

4.7 nF

22 nF

100 nF

Pot's:

25KA

50KA

250KA

1MA

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 80
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ти май не разбра, че потенциометрите са различни, не са логаритмични всичките. Гледай по картинките де!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Huk40, май не е зле да изясниш коя от двете схеми точно правиш :metalist: И аз гледам най-вече първата, но на втората наистина са посочени само логаритмични потенциометри в спецификацията :cheers2:

 

Едит: ако правиш втората схема, където ти обясниха, че червените квадратчета с точки в средата са прекъсванията на пистите, то според мен трябва да прекъснеш И между двете крачета на C1. Така като гледам не е означено, но не виждам смисъл да се запояват два извода от един елемент един за друг ;) може и да има означението, но надписа C1 отгоре да го скрива. Ако още не си разделил пътечката там - сега е момента.

Реших, че си струва да го обясня на човек, който се колебае дали се казва мегаом ( да, така се казва ;) ) Успех :punk_guitar:

 

Едит 2: горното се отнася и за R7 и C5. Не знам дали само аз не ги виждам тези означения :rockon:

Редактирано от MaPuHcKu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Има точки отдолу на точно тези елементи просто се виждат доста слабо!Благодаря ти за разяснението!

 

ПС:Ооо не се чуди че питам,аз тука на една от продавачките и викам искам един потенциометър 25килоома и тя ми носи резистор................. :punk_guitar::rockon:

ППС:Правя ВТОРАТА,ЦВЕТНАТА схема!

Редактирано от Huk40
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе ръгай квото има да свири - не го слушай Parni_Valjak :punk_guitar:

 

казвам това, понеже си личи че нямаш опит и с линейни и с логаритмични потенциометри това сигурно ти е първата схема и може би няма да е направена добре, ще има шум и тн, така че слагай каквото има докато ти мине мерака - ако по-нататък още имаш може да го направиш наново, вече както трябва и с 2n5088

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип схемата ще ти тръгне независимо дали позлваш логаритмични или линейни потове,но изменението на параметрите(дист,високи,ниски....) ще става рязко/неравномерно ако смениш единия тип с другия.Ако ненамериш точните стйности с точния закон на изменние на съпротивлението ползвай каквито има,защото понякога трудно се намира това което ти трябва,особено ако си от по-малък град пък след това ще натсройваш по-внимателно.

Също така ако не намериш точните стойности на елементите не се притеснявай да използваш близки стойности до реалните.Това ще води до малко по-различен звук от този който се очаква,но това не означава по-лош(въпрос на вкус казало кучето.....).

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не ми е това първата схема.Правил съм от тези китовете на Неомонтана и на Млад Конструктор и други схеми от нета.По принцип за заместването ми е ясно,аз съм свикнал почти никога да няма това което търся и да ми го заместват.Това наистина ми е първата схема с потенциометри,а и аудио въобще та се уча в движение.Утре като накупя нещата и като го сглобя и снимам ,ще ви се похваля,пък после се заемам с "Плачещото бебе" :punk_guitar:

 

ПС:Има ли значение ако кондензаторите са с по-голям капацитет или волтаж?По-точно на какво ще влияе?

Редактирано от Huk40
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми е това първата схема.Правил съм от тези китовете на Неомонтана и на Млад Конструктор и други схеми от нета.По принцип за заместването ми е ясно,аз съм свикнал почти никога да няма това което търся и да ми го заместват.Това наистина ми е първата схема с потенциометри,а и аудио въобще та се уча в движение.Утре като накупя нещата и като го сглобя и снимам ,ще ви се похваля,пък после се заемам с "Плачещото бебе" :punk_guitar:

 

ПС:Има ли значение ако кондензаторите са с по-голям капацитет или волтаж?По-точно на какво ще влияе?

 

Почваш да дразниш - написваш кондензатор в google и се образоваш - ето ти една тема от там-

http://korn666.my.contact.bg/u5.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да правиш уа уа педал е адски трудно,дори не се захващай.Първо че бобината ,която е сърцето на уа уа педала се намира адски трудно и е скъпа,второ че самия педал незнма как ще го направиш.

За кондензаторите,зависи кой кондензатор смениш и с какъв ще има различен ефект.

И един съвет- използвай хобито си за да научиш нещо,не само да лепиш елементи и да се молиш да тръгне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе ръгай квото има да свири

 

С тази логика едно време правиха всичките апаратури на ЛАТ.

Квото има това се слага.

 

 

Huk40, преди да тръгнеш да правиш такава проста схема най-напред ти препоръчвам да се научиш да четеш схемите, да разбираш кой елемент какво прави, какви параметри има, как се четат параметрите на един елемент и тн. 99% съм сигурен, че ефектчето, което правиш с такъв голям мерак няма да тръгне. Платката ще я забуташ в чекмеджето и ще почнеш да правиш друг ефект... Позната история. Не, че аз съм много наясно с електрониката, но поне имам минимални познания. Хубаво е и ти да придобиеш (поне от нета) някакви основни познания. Без да знаеш поне от малко какво се случва в този ефект и какво точно прави ще имаш голям проблем с евентуалното дебъгване и откриване на елементарни грешки, които ще си допуснал при правенето му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, че аз съм много наясно с електрониката, но поне имам минимални познания.

 

Кой го каза :) ...

 

Всъщност аз се сещам само за един човек тук, който наистина разбира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Напълно съм съгласен!Позната история :thumbs_up:

 

^Не си съвсем прав, аз лично се сещам за двама.

 

Към автора:Дерзай, но попрочети това онова, просто гуугъл ит!Схемите си работят(за да изпреваря момента с питането дали са читави).Потърси и една моя тема за тоя ефект и огледай и там какво има :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочел съм я твойта тема!Ефекта е почти готов остава само потенциометъра за високите и 4.7Моhm резистора!Стана малко зле като изработка,щото запоявам на една експериментална платка на поне 2 години върху която протече един бойлер :) .Да попитам нещо последно:Елементите трябва да се съединят по хоризонтала ли?(разбира се там където има точни не трябва да е свързано)

. . . . . . . . . . . <- трябва да стане -> ____________

. . . . . . . . . . . <- трябва да стане -> __ _________

. . . . . . . . . . . <- трябва да стане -> ______ __ ___

. . . . . . . . . . . <- трябва да стане -> ____________

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на жълтите хоризонтални лентички на картинката, която си дал е, че те са от медно фолио - тоест имаш 8 хоризонтални писти, които се прекъсват на местата, означени с червено квадратче с червена точка вътре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.