Jump to content
Българският форум за музиканти

Поредната изработка на китарка


Recommended Posts

Е колко по дебел?

Тези които съм правил до сега са били около 20-22мм дебелина

По добре тънък и удобен гриф.Има хитринки които се правят за тази цел ,а не дебел кат мотика ..........

:greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какви хитринки има, обаче повечето среден клас метли(а дори и много не чак толкова евтини) неслучайно нямат много състейн, а и рядко имат особено дълбок тон. Също така, твърде често им липсва платото на тона - при повечето има динамичен пик и тихичко отзвучаване.

 

Ако вземем за отправна точка страт тип китара със 20(нът)-22(сглобка)мм гриф това е ОК.

И все пак, при страта грифа не е твърде дълъг. При по-дълъг гриф, вероятността за глухи тонове малко или много нараства.

Не вярвам да ползваш някакъв зашеметяващо твърд и мега-качествен клен, затова мисля, че някакви 18-19мм грифове едва ли ще са много добро от звукова гледна точка решение.

Не знам и колко голяма ръка имаш. Ако си от хората с големите ръце, и 21-23мм няма да ти е много, а звуковия резултат ще ти хареса.

Ако помислиш и за малко по-тежки ключове или дори нещо стилно, което малко да тежи на главата, звука ще ти хареса още повече. Последната седмица пробвах ефекта от тези неща(тежестите) и бих казал че е много приятен, и то не само що се отнася до глухите тонове, а изобщо цялото звучене се подобрява.

 

Това са моите 5 стинки.

 

ПС: Сега видях,че експлорера е с флойд, което означава, че може и да си направиш и по-тънък гриф, понеже флойда така или иначе поизяжда малко от саунда.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е тези китари от среден клас едва ли имат по малки глави от тези висок клас и сигурно грифовете не са им по тънки от скъпарските.

Освен това от значение и то не малко е видовете дървесина които се комбинират грифа и тялото : клен-махагон,клен-орех, клен-ясен,орех-орех и т.н.

 

Като за мен от изброените 1-вия вариант е с най-къс тон :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, но не забравяй, че едни от китарите с най-добър състейн(Gibson LP) са с махагонов гриф.

Техните евтини копия(Примерно Vintage) имат, ако не същия, то поне също доста дълъг състейн, сравнени примерно с някои по-метълски модели на Ibanez, Jackson и т.н., които струват 3 пъти повече, а дори и сравнени да кажем с Fender Strat имат сигурно около двойно по-дълъг тон. Освен, че са сет-нек и са с тюн-о-матик бридж, въпросните китари са и с не чак толкова тънък гриф. Въпроса беше за махагона - често из сайтовете го определят като едно от най-състейнообразуващите дървета.

 

За главата ти споменах, понеже чрез опити достигнах до извода, че когато е малко по-тежичка, тона е по-плътен, по-приятен, с по-дълго плато, по-звънък и по-музикално звучащ, сравнено със същата глава, когато е по-лека. Но ти си правиш китара - ти решаваш какво искаш, как да го направиш, какъв звук целиш и какви компромиси си склонен да направиш.

 

Иначе, ще се радвам, ако ме опровергаеш за дебелината и направиш китара с много тънко грифче и малка глава, което прави по 6-8-секундни тонове на последните 8 позиции, но просто споделям с теб моите наблюдения.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Имам известно количество матрял и най-вече че ме сърбят ръцете.

Като завърша експлоръра ще правя още един който ще бъде или с флойд или с фиксиран бридж но нектру конструкция.

Все още се двуумя . Може и за дясна ръка да го направя.

 

Първо този да си намери нов собственик пък после ще му мисля :Piano:

 

Кач пара?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^рано е още да се каже цена

Иначе за адаптери съм взел на чичко дънкан TB6 за бридж и SH10 за нек, които доста вдигат цифрата на китарата :rocker:

Редактирано от pioneer 306c
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

малееееей ....

като гледам тук (изгубих около 3 часа да прегледам цялата тема) си мисля "мале колко много неща не знам все още"

уж съм човек дето малко прихвана от дърводелство, ама некви лакове тука ля-ля други работи ....

 

..........малко оф-топик

 

иначе БРАВО и за 2-те китари

 

....като имам предвид че и аз тръгнах да правя някакъв експеримент си мисля че доста по-малки шансове имам за да направя нещо добро .....

 

ама като задвижа отново нещата може би ще пусна нова тема .......

 

.................и тва може да се приеме за оф-* ама те така съм - казвам квото мисля и когато го измисля че иначе забравям

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Епизод 2358 от сериала "Грифове на ............." hysterical.gif

Прагчетата са вече поставени.Не направих снимки от процеса щото сметнах че ще ви е безинтересно

Не

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Епизод 2358 от сериала "Грифове на ............." hysterical.gif

Прагчетата са вече поставени.Направих левелинг и полирах прагчетата.

Облепих грифа с хартиено тиксо щото от полирането такава чернилка пада, че ако го няма тиксото фрета щеше да замяса на абанос ;)

 

 

Не направих снимки от процеса на поставяне на праговете щото сметнах че ще ви е безинтересно(не, че сега ще има голям интерес).

Ето и пикс-а

7334315791387905882.JPG

 

11343111801952563619.JPG

 

16403892271062932382.JPG

 

2415167911249196672.JPG

 

833948555647103629.JPG

 

.........to be continued ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, не.Моля те, сложи пикс как поставяш праговете!Плс!

Иначе темата е супер интересна!Още веднъж поздравления!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Няма кой да ме снима в процес на поставяне :slap: а прагчетата ги поставям с обикновенно малко чукче и трупче с профила на фингърборда.След това с пресичка ги довършвам. :thumbdown:

 

а ето и продължението на сериала.............

серия 2360

Грифа е вече оформен и отзад и почти готов за пръскане с оцветен в червено лак.Отворите за ключовете не са още направени понеже не съм закупил ключове но тези дни ще стане.

1061185051207279603.JPG

 

566916208936525952.JPG

 

4779376260402948.JPG

 

3005270471262104532.JPG

 

7305189731079672063.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Батка, единственото нещо което искам е експлорър за лява ръка. Душевен оргазъм на макс! Браво, продължавай да правиш инструменти, това ти е в кръвта!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.