Jump to content
Българският форум за музиканти

Шестограми !?


Gpick

Recommended Posts

Купих си първата електрическа китара в живота ми и с нея ми дадоха един куп шестограми и ми казаха да си я настроя ? Единственото място където пасват и то само единия е на долното мостче ... Кво трябва да си настроя от там , струните ли се опъват ... Каква настройка се прави от тоя bridge , че шестограми чак ми дадоха...?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

YAMAHA RGX 121z , ам с тремоло е .И грифа ми е като дъга , в смисъл не е напулно плоск ами има извивка и струните ми почти се допират до прагчетата и бражди яко.... И незнам на каква височина тряа да е всяка струна и въобще кво тряа да правя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

а според теб дали производитела не се е сетил, че много хора са като теб и не е публикувал ръководства на сайта си???

 

големия шестограм е за оправяне на дъгата на грифа - вътре има механизъм, който противодейства на напъна на струните, пъха се или отгоре при ключовете или отдолу - при нек адаптера - може да се наложи да го вадиш май като гледам е там на тази китара :rocker:

 

като се натяга средата на грифа отива към струните, като се отпуска дървото от напъна на струните се изметва на обратно (и средните прагчета се отдалечават от струните)

мисля че като е натисната струната на 1во и 17то или 19то прагче (не помня) трябва да има на 6то-7мо съвсем малко от прагчето до струната - колкото дебел лист хартия

 

а струните се правят от тремолото на толкова високо, колкото да не звънтят прагчетат и да ти е удобно

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

JESUS ! Схванах :rocker: , ей тука намерих някакви обяснителни материали за височината на струните ама , не му разбирам много като говори ... Ако някой му разбира може ли да ми каже на каква височина мери струните

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купих си първата електрическа китара в живота ми и с нея ми дадоха един куп шестограми и ми казаха да си я настроя ? Единственото място където пасват и то само единия е на долното мостче ... Кво трябва да си настроя от там , струните ли се опъват ... Каква настройка се прави от тоя bridge , че шестограми чак ми дадоха...?

Я си я откарай на разбирач-демек лютиер или някой с опит та да не си купуваш нова китара другата седмица :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И какво може да и направи според теб??

Всички мислят, че сетъпването е супер сложно и трябва "специалист" да го прави

Щом са публикували ръководства, къето обясняват като за малоумници, значи не е нещо кой знае какво

Трябва да си ужасно прост и неграмотен за да прецакаш нещо :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Overdrive, според теб човека щом пита за какво служат тия шестограми, мислиш ли че може да си сетъпне китарата адекватно???

Пич, не дей въртя там дето не ти е работата, ако китарата си е наред. Обикновено новите китари са сетъпнати криво ляво и може да се свири на тях, ако нещо не е наред тогава помоли някой приятел с повече опит да ти я погледне.

 

Действително сетъпването не е нищо кой знае какво, но на човека като това му е първа китара...ако тръгне да бара може само да я ънсетъпне

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Кой ти продаде китарата и защо ти я продава в такъв вид?

Кажи магазина, да знаем.

 

Потърси във форума за изработка и ремонт теми с ключови думи тръсрод или trussrod.

Бях писал цяла тема за това.

 

Струните трябва да са около x.y милиметра над 12-то прагче(над самото прагче, не над дървото).

Ако е нормално фендерско тремоло, височината на струните се регулира с oнези две миниатюрни винтчета на всяко седло на всяка струна.

 

x.y e

За шредърски сола с много дисторшън - около 1.1-1.5мм

За по-динамично свирене - около 1.6-2.2мм.

 

След като я нагласиш удобно, трябва да си нагласиш интонациите/октавите.

 

Самите седла, от които излизат струните, имат винтове, с които могат да се придвижат по-назад или по-напред(към адаптерите). При всички положения, какъвто и да ти е бриджа, има винтове за местене на седлата. Ако е фендерски тип бридж, винтовете са отзад, на най-задната пластина на тремолото и имат пружинки на тях.

Ако е гибсънски бридж или флойд, винтовете, с които се местят седлата са под мястото, откъдето излизат струните.

 

Принципа е следния:

 

Настройваш китарата. Включваш тунер.

За всяка струна:

1. Гледаш отклонението, което тунера показва като озвучиш СВОБОДНА струна с перо.

2. Изсвирваш на същата струна, октава по-високо(натискаш на 12-то прагче), и пак гледаш отклонението на тунера.

3. Ако отколонението е едно и също, минаваш на 5.

Ако тона на 12-то прагче е по-нисък(като отклонение от свободна струна), седлото трябва да отиде по-напред, към адаптерите.

Ако тона на 12-то прагче е по-висок от свободна струна(като отклонение), седлото трябва да отиде по-назад, по-далече от адаптерите.

4. Настройваш свободната струна на съответния за нея тон и отиваш на 1.

5. Ако има още ненеастоени струни, отиваш на 1 за следващата струна, иначе си готов.

 

Настройва се докато не се достигне точност от около 1 цент. Най-сполучливо става на слух, но не знам как си със музикалния слух на тоя етап.

 

На фендер и гибсън бридж, операцията може да се направи и при настроена китара.

При флойд, ако нямаш подходящите машинки, трябва първо да отпуснеш много струната, преди да отвинтиш седлото, за да не ти го дръпне към адаптерите.

 

Операцията с октавите се прави когато сменяш строя, в който свириш, или сменяш марката или дебелината на струните.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Дигнах си струните на 3 мм и няма браждене .... Е има де ама съвсем малко на 6-та струна... Само се чудя как има хора си ги свалят до 2 мм , че и по малко и не ги дразни тва бззз ( ама то пък като не се чува през усилвателя ... ) както и да е мерси за инфото ! :icon_shithappens:

Редактирано от Gpick
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми на хората китарите и на 1мм не се чува "бззз" :icon_shithappens:

коригира ли грифа че и на 3мм има такова нещо - или не си или китарата е с кофти прагчета, че звънти и на 3мм някоя от струните

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дигнах си струните на 3 мм и няма браждене .... Е има де ама съвсем малко на 6-та струна... Само се чудя как има хора си ги свалят до 2 мм , че и по малко и не ги дразни тва бззз ( ама то пък като не се чува през усилвателя ... ) както и да е мерси за инфото ! :icon_shithappens:

Ако не си намерил на Евтим темата за тръсрода натисни 6-та струна на първо и 14-то прагче и виж на 6-то дали има лек "просвет" м/у струната и прагчето.Ако няма тръсрода трябва да се отпусне леко - задъжително с отпуснати струни се върти обратно на часовника с не повече от 1/8 оборот,и съвсем лека корекция е достатъчна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Абе аз за оглед на грифа и нагласа на тръс род лютиер ще търся, а вие му казвате два дена след като е хванал китара да прави такива неща. :icon_shithappens:

Редактирано от Am-I-Evil
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.