Jump to content
Българският форум за музиканти

Достатъчни ли са 30вата?


INVADER

Recommended Posts

Насочил съм се към Line 6 Spider III 30W и общо взето ТОЗИ тип кубета и се чудех достатъчно ли са 30 вата за излизане на сцена с него(нали се сещате с микрофон пред кубето и т.н.) или си трябва повечко сила и капацитет?Става въпрос за чисто аматьорски излизания на сцена с група, но все пак си трябва класа малко или много :cheers2: .Спрях се на 30вата, защото по-големия капацитет(например 60-70вата) си върви с по-висока цена и просто не съм на това ниво и не ми е нужно голямо обурудване.

Редактирано от INVADER
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се озвучи с микрофон са предостатъчно. Иначе и за репетиции би ти стигнало, освен ако барабанюгата не вдига страшно много шум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Съгласен. 30 вата са си екстра - по концерти с микрофон отпред, по репетиции - и без става, макар че ако има, е по-добре. И все пак - ако барабаниста не удря барабаните като кофи, всичко е ок. Аз съм свирил с барабани с 15 ватова въшка - като се свири по-тихичко, се понася (при липса на друго).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен 30 вата са добро начало, ще ти свърши работа(доскоро и аз свирих така).При добро желание(и развитие), винаги може да си вземеш нещо по-мощно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Зависи и от говорителя.

Ако говорителя е по-чувствителен и голям, при същата мощност ще се чува по-силно отколкото ако говорителя е по-дребен или нечувствителен(едното не винаги има общо с другото).

 

Също има значение усилвателя - по правило ламповия винаги звучи по-силничко от транзисторния.

 

По темата - да, 30-ватов усилвател с достатъчно чувствителни говорители най-вероятно ще ти свърши добра работа.

Разликата в силата на звука между 30W и 100W при един и същи говорител е около 4.8 децибела.

3 децибела отговаря на усещането за "ма-алко по-силно". Така, че разликата в силата не е тройна, а определението "малко по-силничко" и приляга добре.

 

Реално, 100-ватовият усилвател има изходна мощност 30W, когато положението на копчето за силата е на около 4 часа.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи и от говорителя.

Ако говорителя е по-чувствителен и голям, при същата мощност ще се чува по-силно отколкото ако говорителя е по-дребен или нечувствителен(едното не винаги има общо с другото).

 

Също има значение усилвателя - по правило ламповия винаги звучи по-силничко от транзисторния.

 

По темата - да, 30-ватов усилвател с достатъчно чувствителни говорители най-вероятно ще ти свърши добра работа.

Разликата в силата на звука между 30W и 100W при един и същи говорител е около 4.8 децибела.

3 децибела отговаря на усещането за "ма-алко по-силно". Така, че разликата в силата не е тройна, а определението "малко по-силничко" и приляга добре.

 

Реално, 100-ватовият усилвател има изходна мощност 30W, когато положението на копчето за силата е на около 4 часа.

 

Евтиме, разбирам какво имаш предвид, но да знаеш че така се получава леко подвеждащо. На един от гигивете този уикенд свирих с 100 ватово глава на Буги (на моята машина и изпатка една лампа) с 4 по 12 и беше меко казано сериозно по силен от 30 ватов Лайн 6. Същото се отнася и до 50 ватовия ми Енгл.

Не разбирам от техическата страна на въпроса, но ако застанеш пред това малко по силничко(имам предвид 100те вата) и го издуеш направо те отвява

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да кажа моя опит.

 

На репетиция понякога свирим така.

 

Другата китара с лайн 6 100 ватов 2х10.

 

Моята китара с 50 ватова лампова глава и 1х12.

 

Барабаниста ни е силов - свирим траш и малко дет. - Получава се следното - лайн 6 го озвучават в централното защото се губи - аз трябва да си намалявам кубето защото надвиква всичко........

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, разбирам какво имаш предвид, но да знаеш че така се получава леко подвеждащо. На един от гигивете този уикенд свирих с 100 ватово глава на Буги (на моята машина и изпатка една лампа) с 4 по 12 и беше меко казано сериозно по силен от 30 ватов Лайн 6. Същото се отнася и до 50 ватовия ми Енгл.

Не разбирам от техическата страна на въпроса, но ако застанеш пред това малко по силничко(имам предвид 100те вата) и го издуеш направо те отвява

 

Aко включиш 50-ватовата си глава в кабинета на въпросното буги, то резултата трябва да е доста близък.

А за лайн6 уточнихме - лампата звучи по-силно от транзистора.

Интересно ще е ако имаш възможност да пробваш комбинацията буги кабинета с 50-ватов амп. Все пак мисля, че разликата няма да е толкова голяма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

30 вата лампи е значително по-силно от 30 вата солид-стейт!!! Тей че тия там АМР-ове на Кольо и Дими няма как да са дори малко сравними с 30 вата Лайн6. ;)

 

А за децибелите: +6 dB е двойно по-силно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^6dB НЕ Е двойно по-силно. 10dB е двойно по-силно.

 

Eдинственото двойно нещо на 6-те децибела е това, че за постигане на 6 децибела разлика в напрежението, трябва да увеличим напрежението двойно.

 

Чисто слуховото възприятие е друга тема.

 

Когато говорим за МОЩНОСТ, е необходима 10 ПЪТИ по-голяма мощност за постигане на 10dB(възприятие за двойно по-силно) разлика, когато усилвателите са включени в едно и също озвучително тяло.

За постигане на 3dB разлика(възприятие за съвсем малко по-силно) е необходимо удвояване на мощността.

 

С други думи:

 

100-ватов усилвател е два пъти по-силен от 10W усилвател.

100-ватов усилвател е малко(осезаемо) по-силен, но НЕ двойно по-силен от 30-ватов усилвател.

100-ватов усилвател е точно толкова по-силен от 50-ватов усилвател, колкото да забележим, че има разлика, но не повече.

 

С още по-други думи:

Повечето от домашните аудио-системи, на които пише 45678W PMPO, всъщност са с мощности в диапазона 10-15W(ако не вярвате, обърнете внимание колко е малък трансформатора вътре), а при добре конструирани озвучителни тела, не звучат чак толкова по-тихо от много 100-ватови системи, особено ако например са с по-нечувствителни, макар и огромни колони.

 

Озвучителните тела, чувствителността, насочеността, честотно-фазовата характеристика и качествотo вече са друга тема.

 

Обърнете внимание на тази картинка от сайта на ESP:

esp-vu2.gif

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, съжалявам, че няма да се съглася, но 100 ватов лампов усилвател е много по силен от 50 ватов такъв, казвам го от опит. очно по тази причина и макар че имам възможност свобдно да избирам с какъв усилвател да свиря (стига да е Енгл), избрах 50 ватовия Тъндър, защото 100 ватовите, усилени на нивото, което харесвам от гледна точка на постигане на желания саунд, причиняват нечовешки шум на сцената (все пак свиря поп в момента :punk_guitar: ).

 

тоест не съм го чел в нета, а и непрекъснато свиря с различни лампови глави и кабинети.Между другото съм сравнявал и Енгл Тъндър в Маршалска глава 4 по 12 и 100 ватов Маршал в същия кабинет. Резултата е , че Маршала звучи много по мощно.

 

п.п.Мисля, че ако Док реши да се намеси, предвид опита му с подобни апаратури, би споделил интересни неща. Също напоследък доста хора от форума имат вземане даване с лампови глави и кабинети и могат да споделят

 

п.п.2 Сори за Офа, темата хич не беше за това, но мисля , че автора вече получи нужните му отговори

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

От гледна точка на сила на звука за постигане на саунд, нещата вече стоят по друг начин.

Също 50-ватовите глави не винаги са 50, а 100-ватовите не винаги са 100.

 

Това, за което писах горе е чисто техническата страна на нещата. Тя е доказана поне 1000 пъти от различни хора и е неоспорима.

 

Рзликата, която казваш, че чуваш, я има поради някакви други конструктивни причини. Може би става дума за по-стабилно захранване, други лампи, по-пробивно звучене на крайното стъпало, различен спектър и т.н.

Ако включим 2 хай-фи усилвателя в колоната, единия доказано 50вата, а другия-100, разликата наистина ще е малка.

 

Твоето мнение, обаче е по-ценно, понеже не говорим за хай-фи усилватели, а за китарни, с които имаш добър опит.

 

Интересно ми е как стоят разликите при транзисторните усилватели.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пак за децибелите:

Това го гледах и чух в един от туториалите на MacProVideo.com. Фенът каза, че ако увеличим двойно амплитудата, волюма ще скочи с 6 дБ.

Но явно откъм слухово възприятие не е двойно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Формулата е:

 

(разликата) Децибели = 10 log10(P2/P1) (десет по логаритъм от P2 върху P1 при основа десет :thumbs_up: ), където P1 и P2 са ти различните мощности. Ако P2 е два пъти по-голяма от P1 (P2/P1 = 2), следва

 

10 log10(P2/P1) = 10 log10 2 = 3 dB

 

Затова и картинката на Евтим е вярна.

 

А и това си отразява точно слуха. Тъй като децибелите са логаритмична мярка, те по точно изразяват особеностите на слуха при възприемането на звукове. Понеже децибелът не е абсолютна величина, а е мярка за отношение, се приема че децибелът е безразмерна величина. Защото като се казва усилване или намаляване с еди колко си децибела имаш разлика в отношението на силата - както разликата между 50 и 100 вата е 3 dB, така и разликата между 500 и 1000 вата пак би била 3 dB.

 

Иначе в практиката е прието да се използва децибелът като единица за звуково налягане, като е дадена основна стойност за сравнение 0 dB.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.