Jump to content
Българският форум за музиканти

Iv пръст


deadsoul

Recommended Posts

Скъпи съфорумници, съжалявам, че създавам нова тема, но искам да Ви питам: забе;язал съм, че докато свиря на класическата китара у нас и четвъртия ми (малък) пръст просто все едно е отделен от тялото ми. Имам предвид, че се движи много ограничено, и като искам да "пусна" струната все едно е закачен с ластик и се дърпа изведнъж с голяма скорост.

 

Та можете ли да ми помогнете, например с някакви опражнения за развиване на "малешката" :-D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За кутрето ли говориш?

За коя ръка?

 

Нормално е. Просто свири повече, и се стреми да не използваш сила, прави бавни упражнения, и ще свикне.

Аз свиря от над 6 години, и още като не го използвам несъзнателно го вдигам твърде високо от грифа.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За кутрето ли говориш?

За коя ръка?

 

Все още се дивя, как хората така и не рабраха, че ръката, която дърпа струните по правило не използва кутрето...

 

Както и да е.

 

Deadsoul, няма да се плашиш, с повече свирене всичко се постига, особено ако свириш целенасочено. Просто вземи някоя проста мелодийка и бавно свири всеки тон като внимаваш как го свириш и гледай какво правят пръстите ти, дори като видиш че не правиш нещо както трябва, вторачваш се в пръстите си и започваш да мислиш за това какво движение трябва да направят те. След време вече няма да е нужно да се замисляш :recourse:

 

Например ето това (Ми минор)

 

 

E-------------5-7-8-7-5-------------
B-------5-7-8-----------8-7-5-------
G-4-5-7-----------------------7-5-4-

--1 2 4 1 3 4 1 3 4 3 1 4 3 1 4 2 1

 

Цифричките най-отдолу са кой пръст да използваш като свириш. Аз така се учих да използвам кутрето като започвах да свиря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Подкрепям напълно колегата SomeoneElse, 4-ти пръст на дясната ръка (при десняците) НЕ СЕ ИЗПОЛЗВА, поне в класическата постановка. Иначе знам, че за да развеш добре 1 и 2 пръст на дясната ръка, е хубаво да свириш гамите с 3 и 4 (говоря за дясната ръка, при левичарите е лявата).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да сме по-точни - в коментара си към deadsoul говоря за ръката, която е на грифа (за десничарите - лява, за левичарите - дясна).

 

А Slav мисля, че има предвид кутрето, което се явява всъщност пети пръст, защото първи пръст на дърпащата ръка се явява палеца :recourse:

 

Ръка на грифа:

 

1 - показалец

2 - среден

3 - безименен

4 - кутре

 

Ръка, която дърпа струните:

 

1 - палец

2 - показалез

3 - среден

4 - безименен

 

Да сме точни. :rulez:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Напротив, палеца няма номерация :rulez: Палеца си е палец, като най-често се отбелязва с "+"

1-ви пръст (показалец) - "."

2-ри пръст (среден) - ".."

3-ти пръст (безименен) - "..."

4-ти пръст (кутре), който не се използва - "...."

 

Поне аз така съм учил при моя учител. :recourse:

Има и други начини за отбелязване, аз и тях съм ги учил, но този се среща най-често, като 4-ти пръст не се използва, така че едва ли може да се види някъде обозначението за 4-ти пръст.

Редактирано от Slav
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз имам проблем с кутрето на дясната....Като свиря постоянно стой изпънато...Как да го премахна този проблем , че само създава излишно напржение на ръката? :recourse:

Относно отбелязването на ръцете , аз го знам така: дясна- p-палец , i-показалец , m-среден , a-безименен

лява - 1-показалец ,2-среден , 3 безименен , 4-кутре...

Редактирано от CursedSoul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мм благодаря на отзовалите се. И моля не се карайте, става въпрос за кутрето на лявата (аз съм десничар) ръка, която мие на грифа. И пак много Ви благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом става въпрос за лявата ръка, колегите казаха всичко необходимо, lizardman е много прав, много свирене на гами, които подобряват изключително техниката на китариста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напротив, палеца няма номерация ;) Палеца си е палец, като най-често се отбелязва с "+"

1-ви пръст (показалец) - "."

2-ри пръст (среден) - ".."

3-ти пръст (безименен) - "..."

4-ти пръст (кутре), който не се използва - "...."

 

Поне аз така съм учил при моя учител. :thumbs_up:

Има и други начини за отбелязване, аз и тях съм ги учил, но този се среща най-често, като 4-ти пръст не се използва, така че едва ли може да се види някъде обозначението за 4-ти пръст.

ааа,има случаи,в които се използва и четвърти пръст.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам проблем с кутрето на дясната....Като свиря постоянно стой изпънато...Как да го премахна този проблем , че само създава излишно напржение на ръката? :thumbs_up:

Относно отбелязването на ръцете , аз го знам така: дясна- p-палец , i-показалец , m-среден , a-безименен

лява - 1-показалец ,2-среден , 3 безименен , 4-кутре...

вержи го с лепенка за безименния и свири тремоло.някои хора ще го сметнат за идиотско,но друг начин не знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това горното беше базик нали??? Beltar, МОЛЯ ТЕ кажи ми че се майтапиш и не си го казал сериозно... :thumbup:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това горното беше базик нали??? Beltar, МОЛЯ ТЕ кажи ми че се майтапиш и не си го казал сериозно... :punk_guitar:

това за лепенката ли.не се бъзикам.вместо да сложиш нещо между двата пръста и да го държиш просто лепваш и четвъртия се движи заедно с третия.на мен не ми трябваше лепенка,просто от много тремоло се получи.но съм използвал изолирбанд за първи и втори пръст,за да се движат главно от вторите фаланги.много малко време ползвах.трябваше да свикна какво е усещането да се използва главно тази част.доста приятен напредък имах след като направих тая веселба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.