Jump to content
Българският форум за музиканти

Мод на говорител?


Recommended Posts

Това, което си направил като си намокрил капачката с вода е не че си уплътнил да не влиза въздух, а просто си увлеичил тежестта на мембраната, от което тя е станала по инертна и са паднали викоските. Затова ефекта от водата е най-добър от изброените опити. Пробвай да залепиш някакъв тежък предмет и ще видиш ефекта.

 

 

Вчера купих от колегата "Мизерник" един говорител 12 инча на Behringer,който обаче има малко дразнещи високи когато се свири с дисторшън.Дето викат американците звучи доста "harsh". Въпроса ми е има ли начин да се намали чувствителността на говорителя във високите честоти от самия говоител,без филтър на колоната.

Направи ми впечетление,че хартията която предпазва намотката от прах е с доста ниска плътност и направо е прозрачна.Като се овеличи по някакъв начин плътността й звука се променя доста в желаната посока.Пробвах да я напоя с вода с една четка за рисуване и определено имаше доста положителен ефект.Пробвах да лепна тиксо,както и вестниакарска хартия да вида различните материали как се отразяват върху звука,но с вода стана най-добре,с хартията също даде нелош резултат.

 

Та въпроса ми е с какво мога да наклепам говорителя,така че да е трайно и резултата да подобен на водата?Също така като увелича плътността ще се наруши проветряването на намотката.Проблем ли ще е това при положение,че няма да се ползва на пълна мощност(говорителя е 100W)?Може би някакъв материал,който след нанасяване да се превъща в прахообразно вещество или подобно на хартия?

Нека някой,който разбира от говорители да каже мнение или да предложи друго решение(ако има такова),защото познанията ми в тази област са твърде ограничени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което си направил като си намокрил капачката с вода е не че си уплътнил да не влиза въздух, а просто си увлеичил тежестта на мембраната, от което тя е станала по инертна и са паднали викоските. Затова ефекта от водата е най-добър от изброените опити. Пробвай да залепиш някакъв тежък предмет и ще видиш ефекта.

 

 

Вчера купих от колегата "Мизерник" един говорител 12 инча на Behringer,който обаче има малко дразнещи високи когато се свири с дисторшън.Дето викат американците звучи доста "harsh". Въпроса ми е има ли начин да се намали чувствителността на говорителя във високите честоти от самия говоител,без филтър на колоната.

Направи ми впечетление,че хартията която предпазва намотката от прах е с доста ниска плътност и направо е прозрачна.Като се овеличи по някакъв начин плътността й звука се променя доста в желаната посока.Пробвах да я напоя с вода с една четка за рисуване и определено имаше доста положителен ефект.Пробвах да лепна тиксо,както и вестниакарска хартия да вида различните материали как се отразяват върху звука,но с вода стана най-добре,с хартията също даде нелош резултат.

 

Та въпроса ми е с какво мога да наклепам говорителя,така че да е трайно и резултата да подобен на водата?Също така като увелича плътността ще се наруши проветряването на намотката.Проблем ли ще е това при положение,че няма да се ползва на пълна мощност(говорителя е 100W)?Може би някакъв материал,който след нанасяване да се превъща в прахообразно вещество или подобно на хартия?

Нека някой,който разбира от говорители да каже мнение или да предложи друго решение(ако има такова),защото познанията ми в тази област са твърде ограничени.

 

 

:surprise: прекалено малко количество вода може да поеме в порите на капачката за да утежни мембраната , едва ли повече от 1гр. вода което

като тежина в + на мембраната не може да се усети на слух

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)

8. От съображение за нагледност и последователност на четене не е пожелателно цитирането на мнения:

* Намиращи се непосредствено преди мнението което Вие ще публикувате;

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако високочестотните дразнещи трептения се получават горе-долу на една и съща честота, без значение какво свирим, то е много вероятно нежеланите ефекти да се получават от трептения, появили се в резултат на резонанс на самата шпула.

 

Ако е така, трябва да се търсят решения, които да не попречат на минаването на въздух през нея, но я правят или по-твърда, или по-"гумена".

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Занимавал съм се с ремонт и пренавиване на говорители и от голямо значение за високите е теглото на шпулата!!! Има значение дали е навита върху хартиена или метална подложка особено за ВЧ говорители. Съветвам авторът на темата да изпробва залепването на тежест доста безобидно е.

 

Ако под "гадни високи" се разбира свистене от шпулата това е друг проблем :). Виждал съм говорители с дупка в магнита, но това бяха басови говорители с доста голям ход.

 

Според мен когато на човек не му харесва как звучи един говорител трябва са си купи друг а не да модва текущия (без случаите когато е повреден), защото освен да го направи неизползваем или непродаваем друго няма да постигне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, тези говорители хич не са лоши. Дори в комбинация с определен усилвател звучат много по-добре от други (маркови) говорители. Но пък с другия ми усилвател звучат отвратително. Така че е въпрос на комбинация и вкус, а и в какво са монтирани. Предполагам с маршалски тип усилвател високите и презънса идват в повече, затова и нуждата от модификации.

 

Според мен за експерименти няма по-добри говорители от това. Все пак вече с 30лв почти нищо смисленоо не може да се купи. . . с тази инфлация вече стигат само за едно излизане на кръчма (а може и да не стигнат). Според мен дори да се развали говорителят - само от интерес към науката пак си струва. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз мисля, че е грехота да се съсипват с модове.

 

Тва , че благодарение на теб са купени на такава цена - нищо не означава.

 

Тук цялата идея е , че човек докато се учи унищожава или разваля доста неща.След като натрупа опит започва да цени всичко.

 

Ако не звучат с даден амп колона и китара - не означава , че няма да обаждат чудесно с друг подбор на апаратура.

А пък понякога не са "твоята чаша чай" - тогава ги преотстъпваш на дуг човек за определена сума $$$

 

Та тва са моите 5 стинки по темата......

 

Rock On

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе прав си и ти, то затова има раздел 'купувам-продавам'.

 

Иначе според принципите на римското частно право 'вещта погива за собственика', така че ние не можем да му задаваме денивелация на известни части от физиологията само защото на нас не ни харесва. :metalist: Аз лично се борех с 'дразнещите' честоти (доколкото ги имаше) с графично EQ след преампа - работи чудесно и няма нужда от перманентни интервенции по говорителите. И е много лесно за мързели като мен. :music:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.