Jump to content
Българският форум за музиканти

Оооле проблем


Recommended Posts

Да ти кажа, Диката никак не се прави на интересен - всъщност казва нещата точно както са си.

 

На практика доста хора лепят с каноконлит - а при рефрет - не знаят как да махнат по-безболезнено прагчетата, и натрошават доста фингърборда. Естествено - не залепят натрошеното обратно. След това - понеже не знаят как да запълнят каналите, така, че да станат малко по-стегнати, и бацат секундни лепила вътре, които, ако не оклепат фингърборда безнадеждно, поне правят връзката доста ненадеждна и има случаи при които при промяна на температурата или сваляне на всички струни/натягане на пръта, прагчетата щръкват отстрани.

След това, при сваляне на прагчетата за повторен рефрет, или се "препича" фингърборда от прегряване, или не се нагряват позициите и заедно с каноконлита се вадят още 100 кила дърво и т.н. След това,се изшкурват грубо неравномерностите, не се дооформят коронките, и не се полират прагчетата, които са наранени от изравняването.

Като резултат китарата нито се запазва, нито свири добре, нито изглежда добре. По принцип след рефрет на китара, тя би трябвало да изглежда така, че всеки да се вглежда в чистия и гриф и блещукащите и прагчета.

 

 

Ето това горе е пример за лош рефрет, който не всички правят, но определено има хора, които го правят така.

И аз го правех така преди години - но поне знаех как да го направя, че да не съсипа китарите - а и те си бяха моите трошки за упражнения - не съм отчупил повече от 30-на парченца от фингърбордите им, повечето от които са залепени обратно.

 

Това за времето също е вярно. Ето - аз например не разполагам със специализирани преси и машинки за огъване и действам с гумен чук, малко гумено чукче и няколко вида клещи. Свикнал съм да си извивам прагчетата без машинка на ръка и без да ги кривя неравномерно - това отнема време.

 

Понякога се оказва, че радиуса на грифа е зле и трябва да се оправя - ако е конусовиден - това отнема часове време и кьоравене - и то не 1-2, а по-скоро 5-6 часа.

 

При поставяне на позициите, често се случва някоя да не влезе както трябва, примерно канала да е широк и да трябва да се правят разни процедури за да се стесни. Това отнема време.

 

Ако радиуса на грифа не е съвсем дъговиден, често прагчето не се "разстила" хубаво върху фингърборда, а за да застане по профила на фингърборда, трябва да се чукне повечко - което може да подбие дървото или да сплеска прагчето - пак играчка - и фира! В тези случаи прагчето често не иска да прилепне плътно по краищата, и има някакви микрони, които са незабележими, но определено вбесяват лютиера.

 

Повечето хубави рефрети обикновено са направени така, че отстрани на прагчето му се вижда само коронката, а това, което стърчи надолу в канала, не се вижда, отрязано е, и канала е запълнен отстрани - изглежда все едно няма прорези за канали. Понякога и китарата е с байндинг - пак играчка.

 

50 лв са крайно малко за тази работа, като 100 са горе-долу, но пак са малко. На практика, тази работа, при сегашните цени, заслужава около 200, ако е необходимо да се свърши майсторски.

 

Аз, например съм ентусиаст, и сменям за кеф - за това не искам и много - но и не мога да направя много китари за малко време - правя го само когато съм свободен. На човек, който се изхранва с това, определено би трябвало да му се плати повече.

 

Друг е момента, че на китара за 200 лв, е нерентабилно(макар и хубавия рефрет значително да я подобри)да се дават много пари за ремонти - тези китари стават за експерименти върху тях от начинаещи лютиери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повечето от това, което си написал ми е ясно и известно. Не беше там въпросът, нито в това струва ли си парите ръчния труд - струва си и още как и докато не се научим да си плащаме на способните хора няма и да получим добри резултати срещу парите си. Все пак искам да призная, че предишният ми пост беше насочен повече към Диката, от колкото по темата в смисъл, че всичките тия неща, които станаха ясни след 4 поста, можеха да станат ясни в един. Например, добре - вече не съм в течение кое колко струва, защото имам щастието последните ми инструменти да са купени съвсем нови и да не се нуждаят още от такива интервенции, но Диката можеше просто да отбележи къде греша (дори не персонално) и да каже каквото има да казва, а не да налива 6-7 реда за моите 20 лв и че за 120 лв било по-добре от за 20, а на всичкото отгоре и да изопачава думите ми със (за мен) леко заядлив тон и още куп неща... Ако става въпрос за китарата, на която бяха сменени прагчетата за 20 лв, тя дори вече не е и моя...

 

Това беше безсмисленото и дразнещото за мен в цялата работа.

 

21112007125ie1.th.jpg 21112007124ga6.th.jpg

 

Ето това е резултатът от споменатата смяна на прагчетата, като в момента на снимката, китарата е ползвана още година след смяната, а на първата снимка петното на 19то прагче си беше там и преди смяната. Китарата си свиреше съвсем добре - вярно, без бръждене и т.н. И пак казвам - не е произведение на изкуството, а и самата китара струваше към 300 лв като я купих... преди 4 години :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Явно китарата е докарана някак до свирещо състояние - виждал съм и доста по-лоши рефрети - но това не само че не е world class, ами си е направо beginner class - вярно - 2-3 идеи по-старателно от нормалното, но не е никак близо дори до заводския рефрет на китара за 230 лв. Доста по-близо е до заводския рефрет на Пълдин.

Не съм сигурен, но ми се струва, освен подбития фингърборд, неравномерните коронки, и луфтовете под прагчето на места достигаши около 0.2-0.3мм, че на места прагчетата са подлепвани по краищата - но може и да са следи от мърсотия.

 

Имам поне едно 35% увереност, че някои прагчета можеш лесно да ги извадиш с нокти. Ако не можеш, тогава пък съм 75% сигурен, че са лепени.

 

Значи в случая говорим за рефрет за 40-45 лв, не за 20(по принцип се има предвид и цената на прагчетата, когато споменаваме цени).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като се замисля, преди 3 години pacman ми беше правил един рефрет за 42лв(с прагчетата), който си беше на доста добро ниво... обаче той тогава беше студент и май пак ги правеше малко за каузата. Та мисълта ми е, че има значение и кой го прави, не само цената.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

извинявам се за заядливия тон,не е нарочно,така си говоря.не сьм искал да се заяждам.с поста дадох инфо за цените,за евентуалните проблеми и срока при рефрет.евтим ти допьлни изчерпателно,защото сменя и е в час с проблемите.

относно обмяната на опит и информация-готов сьм винаги да обменям информация(доколкото сьм в час).подчертавам ОБМЕНЯМ.

someone else,извиняваи,че сьм те издразнил.и аз много се дразня,че holdsworth свири по- добре от мен,ама гледах да се уча....стига сьм си чесал езика...

ако се пусне тема за целия процес за рефрет-ще е интересно,всеки да каже по нещо,за подготовка,за нивелиране,абе за цялата хава.доста хора вьв форума имат опит ,пьк и маи има интерес кьм тия вьпроси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата специално за мен е интересна, още повече лопатата плаче за рефрет малко и... Чета полезни неща. Благодаря!

 

...Имам поне едно 35% увереност, че някои прагчета можеш лесно да ги извадиш с нокти. Ако не можеш, тогава пък съм 75% сигурен, че са лепени...

* Забележка: Сборът на процентите е по-висок от 100%, защото някои от анкетираните са посочили повече от един отговор. :P

 

П.П. Но оффенс, но заяждане, но топик. Сори. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.