Jump to content
Българският форум за музиканти

Vacuum Tubes Dampers


Jordan_J

Recommended Posts

оф, исках да го напиша това още като 1-во мнение към темата, но не бях сигурен, но след преглеждането на едно 200-тина лампи:

 

"Тц,тц,тц само убивате метълското в лампите :thumbup: "

 

Не виждам много смисъл в тези магически пръстени. Да не са някаква под-форма на наколенките на доктор Ливайн? Държат стъклото по-стегнато? Примерно, ако са долепени до стена и стъклото се блъска - ок, но пак според мен не е най-добрият вариант, защото така още повече може да се предават въбрации. Нали важно е захващането, а останалото - лет ит би! А до колко градуса се загрява тази гума? Вулканизирана или не, не ми харесва идеята "пряк източник на топлина - гума" Ако е от меките гуми, при нагряване се разширява, но ъъъ....омеква. Твърдите гуми, мисля се стесняваха и следователно втвърдяват...

Не знам, просто си философствам, щом го рекламират - може да има полза ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 53
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

това са маниашки работи от които смисъла и ползата не са известни, а дори и да има предполагам не оправдават цената :)

 

някъде продаваха по $50 алуминиеви пръстени, които охлаждали лампите и одължавали живота 3 пъти :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само ,че в тия алуминиеви пръстени има силиконови гумички, които са за същото+охлаждане.А тия същите неща ги слагат и на китарни ампове ,ама сигурно щото са тъпи и нямат кво друго да правят .Нищо ,че удължават живота на лампите а и не само.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има си какво да правят - чудят се как да ни изцедят повече финансово :):D

Е силикона, нещо против триене да се слага, но ако не присъства фактора допир, не виждам смисъл от сорта "ОМГ, веднага слагам на мойте лампи такива". Естествено, много такива малки промени биха допринесли до по-добро преформънс, все пак това е целта.

Аз съм от хората /бе сигурно единствен/, дето смятам, че електрониката е страшно претенциозна откъм изработка, материали, среда на работа. Изибщо всеки фактор извън теорията на***ва сигнала. Но хубавото идва от това, че сме хора... хората са тъпи и непрецизни съшества. Давай смущения наволя :)

 

И пак казвам - физично само силиконово кръгче да е увито, няма много файда, ако не се придържа от външна скоба примерно. Допълнителната тежест помага да се оберат вибрациите, но иначе няма как вълшебно да изчезнат, само защото стъклото се стиска... Пък и стъклото си е течност /ок, това не е свързано :) /

Редактирано от bai-goku
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само ,че в тия алуминиеви пръстени има силиконови гумички, които са за същото+охлаждане.А тия същите неща ги слагат и на китарни ампове ,ама сигурно щото са тъпи и нямат кво друго да правят .Нищо ,че удължават живота на лампите а и не само.

 

въпроса дали лампи, разсейващи 40-50 вата имат нужда от допълнително охлаждане е спорен - щом са ги проектирали да се ползват без принудително охлаждане (въздух или вода), значи може би няма нужда :girl_cray2:

а пък ако толкова искаш - монтирай им един вентилатор да ги духа - опитвах се да ти кажа същото, както и bai-goku - повечето такива неща са митове и легенди, от които някой много печелят :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Стъклото :lol: по законите на физиката оттам и пространството, което е ежду стуклото и сърцевината на лампата, т.е. онова металното вътре казано на прост език, понеже нямам идея какво е , но по-начетените могат да споменат :) За мен са напълнно излишни и се съгласявам с bai-goku , че хората сме тъпи ;) и лесно се манипулиаме, още повече , ако сме на тълпа. Трябва да си социален инженер ,за да можеш да просперираш , но това е :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Стъклото :lol: по законите на физиката оттам и пространството, което е ежду стуклото и сърцевината на лампата, т.е. онова металното вътре казано на прост език, понеже нямам идея какво е , но по-начетените могат да споменат :) За мен са напълнно излишни и се съгласявам с bai-goku , че хората сме тъпи ;) и лесно се манипулиаме, още повече , ако сме на тълпа. Трябва да си социален инженер ,за да можеш да просперираш , но това е :girl_witch:

 

Пространството което е м/у разните там работи вътре е вакуум. Та, по кой физичен закон се охлажда вакуумът?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С вакуумна помпа, не си ли чувал? :girl_witch:

 

да се ползват без принудително охлаждане (въздух или вода)...

Веднага извика в извратеното ми съзнание картината за яко овърклокнати лампи охлаждани с течен азот за повечко гейн... :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да, вакумната помпа трябва да свърши работа :hysterical:

 

 

docc@ много добре зна какво е пространството между стуклото и сърцевината. Искаш да кажеш , че вакумното пространство не може да бъде охлаждано , или затопляно, когато е в малки "количества" Има един фактор на лъчеизпускане и лъчепоглъщане от страна на материалите изграждащи една лампа. Когато сърцевината се нагрее тя излъчва топлина , а стъклото я поглъща, която пък от своя страна я излъчва на другите материали. В тази връзка , ако стъклото се охлади то ще поглъща определено количество топли лъчи съответно ще има температура на лъчеизпускане по-ниска от тази на лъчеизпускане на сърцевината на лапата. В един момент тази температура би трябвало да стане хомогенна , фиксирана на определен градус. Вакума също е материя =>следователно има физично свойства и много от законите на физиката важат при нея :)

 

 

Мисля, че това всеки си го обяснява , дори и ти самия, но както каза Baby Thomas@ "вакумната помпа върши работа", следователно не си купувайте пръстени, а вакумни помпи :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Е много ясно, че няма как да се охладят, освен орез стъклото и крачетата :hysterical: . но така малко би се охладил по-скоро катода, който за нормална работа трябва да е много топъл така или иначе(за това му е нагревателя).

 

По принцип има лампи, които охлаждат анодите си, но те са с мощности киловати и десетки киловати, огромни са, и се използват за скъпи измервателни и радиоапаратури, предаватели и т.н.

 

А вакуума не е проводник на топлина, всъщност е най-добрия изолатор, и освен топлина под формата на лъчиста енергия, по друг начин топлина не може да "мине" през него.

 

За н-ти път споменавам, че това, което поврежда лампите е катода - той си има живот, след който вече не осигурява достатъчен електронен поток за нормалната работа на лампата. А катода трябва да е МНОГО топъл за да освобождава електрони. Лампата не се поврежда поради згряване на анода, и той няма голям смисъл да бъде охлаждан при маломощни лампи. Може би има някаква малка полза при ненормални режими и мощности за съответните лампи, но при такива режими, лампата няма да живее дълго и без това.

 

Иначе охлаждания са се използвали, например при ламповите компютри като ENIAC, но там говорим за хиляди лампи и много високи температури.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Веднага извика в извратеното ми съзнание картината за яко овърклокнати лампи охлаждани с течен азот за повечко гейн... :metalist:

 

:hysterical::hysterical::):hysterical:

 

 

В тази връзка , ако стъклото се охлади то ще поглъща определено количество топли лъчи съответно ще има температура на лъчеизпускане по-ниска от тази на лъчеизпускане на сърцевината на лапата. В един момент тази температура би трябвало да стане хомогенна , фиксирана на определен градус. Вакума също е материя =>следователно има физично свойства и много от законите на физиката важат при нея :)

 

всъщност нямаш никаквъв интерес да охлаждаш електродите и по-специално катода(това което свети), защото идеята е да е нагрят ;)

 

много много мощните огромнии ламби имат охлаждане, но те са с киловатови мощности и ако нямат просто ще се разтопи апаратурата :)

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да, вакумната помпа трябва да свърши работа :hysterical:

 

 

Мисля, че това всеки си го обяснява , дори и ти самия, но както каза Baby Thomas@ "вакумната помпа върши работа", следователно не си купувайте пръстени, а вакумни помпи :hysterical:

 

Всеки може и да може, но аз не мога (макар, че си обяснявам разни работи в степен достатъчна, да си върша работата), та се надявам ти да ми обясниш (доколкото си поел, както се забелязва някаква инициатива). Даже ще си дооформя питането (с оглед на новите тенденции за "охлаждане на вакуум, когато е в малки количества").

 

Осн. въпрос беше: "Кое им охлаждат на самите лампи" (а не покрай тях).

От обяснението се разбра, че им охлаждат вакуума! (или не съм разбрал нещо!)

 

Иска ми се да си обясня, от какво е продиктуван стремежът "да охладим вакуума" в електронна лампа на китарен/басов усилвател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.