Jump to content
Българският форум за музиканти

Начинаещ пита: Как хващате песните?


Solex

Recommended Posts

Днешни дни всичко живо има достъп до компютър и до мрежа, всичко живо се рови по цял ден и зяпа линии и числа в различни сайтове. А те са доста - ultimate-guitar.com, 911tabs... От една страна е наистина удобно, от друга е един лош навик за начинаещия. Но как така подяволте г-н Слаш или Хендрикс богоравни са учели песни - пускайки безсмислени теми и горещи молби за табове на песни?

Тъй като съм сравнително в началото с инструмента искам да помоля по-напредналите да ми обяснят за това, как хващат песните по слух - трикове, съвети и насоки. Лично съм хващал 4-5 песни сам досега, но това е било нещо като случайност, докато правя упражнения, редувам акорди или просто си измислям. Познанието ми в музиката (и съответно музикалния слух) според мен са недоразвити и това е една от причините, заради която се обръщам към вас. Очаквам помощта ви. Peace! :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо - слушай много песента . Второ - намери и тоналността . Въпреки , че за да стане тва трябва да нацелиш има няма два-три тона , но мисля че това не е проблем . Трето - научи примерно в коя тоналност как се развиват обичайните песнички ала Smoke On The Water , Breaking The Wall . И така :hysterical: Practice :Piano:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Okay, а как мога да определя тоналността? Означава ли, че дадена песен е в тоналността, съответстваща на първия тон/акорд? Например Смок На Дървото започва с G, а Стенотрошачката започва с А. Следователно едното е в сол-тоналност, а другото в ла?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От МНОГО голяма полза е, ако човек е от дете по-музикален и вярно пеещ.

Вярното пеене помага много при развиването на музикалността.

 

Музикалността е комплекс от умения и възприятия.

 

1. Очевидно, необходимо е да чуваш музиката

2. Когато чуваш, трябва да се заслушваш

3. Когато слушаш, трябва да анализираш

4. За да анализираш правилно, трябва да четеш, и да свириш, за да знаеш как звучи написаното в учебниците

от там вече ще знаеш какво е това, което чуваш.

5. Слуша се не само музика. Слушат се поотделно интервали, акорди, правят се диктовки с мелодии, акорди, двугласи.

Тук вече е най-добре с преподавател.

6. Хубаво е докато слушаш, да се опитваш да изтананикаш мелодията, а когато става дума за хармония, да можеш

да чуеш и изпееш поотделно отделните гласове, които я съставят.

7. Занимаването със слушане, чуване, заслушване, и познаване на това, което чуваш, развива и музикалното

въображение. Ако си се занимавал с теория, освен всичко, знаеш какво си представяш.

8. Познаването на нотите, и рутината с тях ти позволява бързо да изсвириш и разчетеш написаното, както и бързо

да запишеш това, което си представяш.

9. Занимаването с инструмента и с учителя по инструмента ти носи познание за инструмента, както и познания за това

къде на инструмента се намира написаното, или това, което чуваш, или си представяш. Освен това, заниманиява с

инструмента дават техника и леснота на изразяването с него.

10. Има различни музикални похвати и традиции в различните стилове музика, което означава, че за да свириш даден

стил музика, трябва да го познаваш.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Означава ли, че дадена песен е в тоналността, съответстваща на първия тон/акорд?

Да не се изложа, ама всъщност е на последния, а не първия...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как се хващат песните... С мерак! В началото няма да можеш да хванеш нищо, след това ще започнеш да целиш по няколко верни тона от основния риф на песента, после пък ще започнеш да чуваш различните интервали, а пък най-накрая ще започнеш да се включваш и да си свириш директно с песента. Имай предвид, че това е въпрос на време и много упражнения. Чичо ти Джими и Слаш не са пускали китарите по цял ден...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина много е трудно.Аз днес за първи път седнах сериозно да вадя песен и изкарах само 3 акорда за цели 45 минути.Ама не трябва да се отчайваме...С времето , като придобием опит сигурно ще успеем... :cheers2:

 

П.П Тва , че последният тон е устоичив (1-ва , 3-та или 5-та степпен от гамата) вярно ли е , и може ли да ми помогне с откриването на тоналността?Щото някой хора твърдят че това не е вярно , пък други казват че е в сила и незнам на кой да вярвам....

Редактирано от CursedSoul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за да откриеш тоналността, трябва да ти звучи хармонията на песента при прозвучаването на лада. което означава, че ти трябва слух, трябват ти ладове(които да изсвириш) и теория(за да можеш логически да използваш тоналността, иначе няма смисъл да я откриваш).

 

всичко навежда на простата мисъл: свиренье. колкото повече свириш, толкова повече ти се развива слухът.

намери си някви супер простички парчета и давай с тях. малко по-малко ще видиш напредък. не се отчайвай, ако не ти се получава или пък достигнеш някакво ниво и не усещаш напредък. не е дошъл краят на света. основната част от времето си използвай за свирене. така ще се научиш да свириш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Означава ли, че дадена песен е в тоналността, съответстваща на първия тон/акорд?

Да не се изложа, ама всъщност е на последния, а не първия...

 

Не и не. в доста песни основният тон е поставен или в началото или в края на схемата на куплета и/или припева, но това не значи че при всички е така.

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.