Jump to content
Българският форум за музиканти

21 Fret Vs 22 Fret Vs 24 Fret


solo5

Recommended Posts

Освен това - не виждам как може да се направи китара с 24.5" или 25.1" мензура, ако трябва да й се сложат 24 прагчета.

 

 

Ами моята китара Peavey V-type е точно такава - 24.5 инча мензура и с 24 прагчета.

На Тони Айоми китарата е SG тип и е с 24 прагчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

В общи линии темата е близка до 21см хуй VS 22см хуй VS 24см хуй.

Добра тема за чоплене на семки, и чесане на езици - но почти безполезна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В общи линии темата е близка до 21см хуй VS 22см хуй VS 24см хуй.

Добра тема за чоплене на семки, и чесане на езици - но почти безполезна.

 

Не съм съгласен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То ако е така и 8 прагчета са достатъчни, останалото е лакомия :(

Иначе аз още в началото казах, че няма какво смислено да се каже повече по темата :(

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно над 24 прагче се намира един от основните флажулети,чиито тон звучи точно една октава

над флажулета над 12 прагче и две пълни октави над тона на свободната струна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де, ама при китарите с 24 прагчета, флажолетите при натистато 2-ро прагче са на 14-то и 26-то, и попадат точно над адаптера при 24-праговите китари, докато при китарите с 22 прагчета флажолета на 2-ро прагче е между нек и мидъл адаптера :( .

 

Остава дилемата дали искаме адаптера да ни е под възела на свободна струна, или под възела на натиснато 2-ро прагче?!?

 

Почвате ли да се сещате защо мисля, че темата няма особен смисъл, и на практика до никакво конкретно заключение не може да се стигне относно звуковите превъзходства на единия, или на другия вариант?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да се извлече флажулет над 14 прагче,трябва да се използва капудастър поставен на второ.

Но нека не забравяме че дебелината на струните се съобразява с дължината на мензурата на китарата.

Така че даже и да се извлече флажулет от 14 прагче,по посоченият начин,той не би звучал толкова добре

именно защото променяйки дължината на мензурата ние нарушаваме от една страна съотношението към дебелина на струна

и от друга страна положението на всичките адаптори вече не е закономерно.

ВСИЧКО ТОВА ИМА ЗНАЧЕНИЕ САМО ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ФЛАЖУЛЕТНИ ТОНОВЕ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прекалено теоретизираш, с 2 прагчета разлика на практика няма да усетиш разлика в звученето (не заради съотношението дължина/дебелина имам предвид).

Освен това не е нужен каподастър, има си начини да се извлече флажолет и при натиснато прагче, примерно чуй и виж как се свири "Sometimes I feel like screaming" на Deep Purple. Струната се докосва с пръста на дясната ръка над 14-то прагче

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е,при натисната струна може да се извлече това специфично пищене при всяко едно прагче,

но не съм сигурен че това се води флажулет,въпреки че качва октава.

Ако не съм прав за терминологията,окей.

Така или иначе моят пост се отнася както уточних само за изпълнението на тон при допиране а не натискане с пръст,което

може да се извлече само над 5,7,12 15 19 и 24 прагче,а при яки адаптери и над 4 прагче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е това, което ти казвам е на същия принцип, просто допираш струната над съответното прагче (натиснатото + 3/5/7/9/12...) с пръст на дясната ръка, вместо на лявата, като едновременно дръпваш лекичко струната.

Освен това флажолети има и над 9-то, 3-то прагче, примерно, изобщо на всяко място, което дели струната на цяло число части.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе хора оставете ги тези флажолети.

Концентрирайте се върху темата!

Какви са разликите между 21/22 и 24 позиционните китари?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

You know what kind of "Tone" thread I'm waiting for?

 

How different trem springs effect tone.

How different pickguard material effects tone.

 

They would be about as stupid as this. And feel free to question "my ability" to hear things" all you want.

I sold all my guitars with speed knobs - the diff in tone was substantial. Chrome knobs sound much better. So do amber jewel lights with amps. If you can't hear the difference - you should get a day job. roll.gif

 

Много съм съгласен :)

Това са цитати от същата тема в друг форум:

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=162977

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм също на мнение, че колкото повече прагчета толкова по -добре! Може и да съм лаком, но това е моето мнение. Пък и маестро Стив Вай да не е расъл в гората. Въпрос на вкус - казала котката и се облизала под опашката. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.