Jump to content
Българският форум за музиканти

Дървояди?


Recommended Posts

Замразявай смело!Педполагам,че инструментът е достатъчно добре изсъхнал за да има проблеми.Пробвано е вече с една китара,която стоеше в ателието на една реставраторка.Тропическите гадини ще измрат без проблем.Само внимавай с размразяването.Трябва постепенно да се покачва температурата.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Не знам за това със замразяването...

Ако има някаква влага, тя ще се превърне в лед, а знаем, че водата е единственото (или може би едно от малкото) химично съединение, което УВЕЛИЧАВА обема си при замръзване.

Това значи, че влагата ще се раздуе и ще напука клетките на дървото отвътре.

По подобен начин водата руши скали - влиза в пукнатините, където при замръзване се разширява и сцепва камъка.

Не казвам, че барабанчето ще се разпадне, но определено след замразяването ще му се наруши вътрешната структура.

 

От друга страна тарабуката вероятно е суха като барут и влагата в нея е пренебрежително малко, така че може да се направи опит във фризера.

Демек - пробвай номера със замразяването по твоя преценка и на твой риск.

 

Или просто си купи импрегнат против дървояди. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво бите ме посъветвали мен:

става дума за произведение на изкуството - скулптора от ствола на едно дърво, повалено от гръм.Много е интересно.Ама от няколко години са го погнали дървояди и ме е страх че след няколко още годинки ще си отиде...Дървото е лакирано поначало.Варианти с заямразяване и т.н. не стават поради обема му - високо е около 2-2.20м и има диаметър около 60-70см.Пробвали сме с пръскащи райдове и пяни, с газ и чесън в дупки, но резултата е положителен за година и след това - отново дървояди.

Ето и снимка:

060514133642tl7.th.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но резултата е положителен за година и след това - отново дървояди.

 

Това не е ли просто намек, че трябва да го правите периодично :thumbs_up:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има специялен препарат който се продава и е против дървояди 10лв май беше 50 грама които се разрежда.Търсих телефона обаче явно съм го затрил някъде ще го взема и ще ви го пусна препарата действа безотказно.Тва с фризера сериозно ме разсмя,пичове ако ставаше така всички мухи и гадини щяха да изчезнат от лицето на земята,Като дойде зима и стане -15 градуса ....кво става с гадовете измират от студ ли? Че като пукне пролет се появяват безброй и всякакъв вид насекоми.

Редактирано от Mark Avrelii
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а знаем, че водата е единственото (или може би едно от малкото) химично съединение, което УВЕЛИЧАВА обема си при замръзване.

 

 

...при температура от 0 до -4 градуса, после се стеснява като всички други съединения. а в един фризер мисля че е доста над този интервал и ще си замръзне нормално. но със сигурност после трябва да се размразява бавно и внимателно.

 

но не вярвам замразяването да помогне, насекомите са студенокръвни, на студено просто се обездвижват и заспиват, а после като се затоплят-пак си живеят.

 

предлагам отрова. но не Райд. има едно прахче, което ползвам за хлебарки- Регент се казва. по принцип е за колорадски бръмбари, ларвите им и т.н., но убива всякакви гадини за 2-3 дена. само внимавай, че и за хора не е безопасен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност ако трябва да сме точни, водата има най-голям обем при +4(!) градуса целзий, но нека не изпадаме в такива подробности, а обърнем повече внимание на гадинките :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сколопендри, дървояди.... накъде отива този свят :greenball:

 

Иначе по темата с водата - ако дейсвително номера с обема не става на по-ниско от -4 градуса, може да се търси вариант с друг вид течност, която достига максимален обем на по-ниски (като тези в набичения на мах фризер) температури. За целта ще трябва обаче да се направи малко по-сложен рисърч по темата с течностите. Химиците да помагат с идеи :bravo:

 

Другото което е - аз май не видях някой със сигурност да потвърди че точно този вид гадина умира при конкретно еди-ква-си минусова температура ;)

 

Тук също трябва рисърч, който има време нека го направи :)

Чак тогава може да се обсъжда въобще има ли смисъл от номера с фризера или не.

 

Някой има ли идея по какъв начин може да се определи/измери влажността на конкретно парче дървесина? За влажността на въздуха знаем как става. Обаче тук има ли въобще някакъв познат начин това да може да стане? Физиците да помагат :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
Има специялен препарат който се продава и е против дървояди 10лв май беше 50 грама които се разрежда.Търсих телефона обаче явно съм го затрил някъде ще го взема и ще ви го пусна препарата действа безотказно.Тва с фризера сериозно ме разсмя,пичове ако ставаше така всички мухи и гадини щяха да изчезнат от лицето на земята,Като дойде зима и стане -15 градуса ....кво става с гадовете измират от студ ли? Че като пукне пролет се появяват безброй и всякакъв вид насекоми.

Е, естествено, че могат да презимуват, когато очакват зимата - нали си правят пашкули, разни такива, а като се стопли и излизат от къщичката си. Само дето ако го тикнеш във фризера, може би ще му дойде неочаквано, и ще пукне :) Така мисля, не съм никакъв специалист или какъвто и да било род експерт в областта, но като прост човечец, мисля че не би имало проблем с фризера. Все пак, долколкото знам, музикални инструменти се правят само от напълно изсъхнало дърво (евтините инструменти са некачествени именно поради факта, че това се прави насилствено, при високи температури, които нарушават структурата на самото дърво, но така или иначе, дървото в крайна сметка е сухо).

Това знам аз :virtuoz: Може и да е погрешно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

и моето пиано нападнаха-само външния обръч отзад,...увих пианото с найлон,отдолу в 2-3 съда сложих ацетон и разтворител АМВ та в момента под найлона вони страхотно от концентрация на изпаренията.Очаквам гадините да пукнат или поне да излязат .Щте чакам 4-5 дена.Ако не стане ще пробвам с солна,азотна,сярна киселина или каквото още намеря,Ако имате по-добра идея -кажете

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе по-добра идея не знам, обаче се съмнявам, че идеята със "солна,азотна,сярна киселина" е особено здравословна, най-малкото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах дървояди в паркета. Избих ги със спринцовка и терпентин. Църкаш в дупката и гадината замлъква. На дървото му е гот, а и не мирише много гадно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз препоръчвам варианта със замразяване. Най-ефикасен е - при третирането на отделните дупки много трудно можеш да изчистиш всички гадини.

Пробвал съм го два пъти, в единия случай с гриф (!!!!) и всичко беше ок. Процедурата беше подобна на описаната от Рудолф.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Описвам моя опит с дървояди в дъбовото ми стълбище:

Препарат против дървояди (течен, не се разрежда) - за съжаление случката

е отпреди 7-8 години и не помня от къде е закупуван -

със спринцовка и игла се впръсква във всички дупки до момента в който

течността не почне да избива обратно (така съм сигурен че е

влязла във всички канали а не просто попила в дървото).

Операцията се повтаря 2-3 пъти. От 7 години насам няма поява на

нови дупки.

Замразяване: последния път в който забравих бутилка бира във

фризера я извадих с избита капачка. Не знам кое и кога се разширява,

ти си решавай :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.