Jump to content
Българският форум за музиканти

Слушане на собствения си глас


Recommended Posts

Здравейте!

 

Понеже бях повлиян от тема за Music Idol 2, искам да споделя с вас някакъв опит отностно собственото си слушане.

Защо е добре да се записвате, докато пеете? (Вероятно доста хора знаят това, но аз да си кажа!)

 

Може да звучи елементарно, но е факт - ушите са ви от страни на главата, а устата - отпред.

Когато пеете, звука се експонира напред и това, което чуват ушите не е реално.

Също така, когато пеете, съзнанието чува, но не слуша какво пеете.

Можете да прецените дали даден тон в фалшив, но не можете да предобиете реална представа за пеенето си.

Ето тук влиза звукозаписа.

След като се запишете и прослушате записаното, ще забележите неща, които ще са нови за вас.

Също така, това важи и за музикантите.

 

Друго нещо - хора, които се явяват на кастинг, като Music Idol 2 -

голяма част от участниците са пяли със записа и не са се чували как звучат отстрани.

След това е голям шок, като се чуят на записа от телевизията...

За да няма изненади и за вас, просто докато пеете (свирите) СЕ ЗАПИСВАЙТЕ!

 

Това помага страшно много...

 

Успех!

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

100% съгласен съм с горенаписаното. Може би нещото, което ми е помогнало най-много от всичко, е възможността да се записвам и да се слушам отстрани. Не можете да си представите какви късметлии сме музикантите в днешно време, че записът е толкова достъпно удоволствие (нещо, което преди десетилетия е било адски скъпо, а и за повечето хора - невъзможно).

 

Направете си ГОЛЯМА услуга и си купете една прилична звукова карта и някакъв микрофон. Това ще е една от най-добрите ви инвестиции, ако искате да напредвате здраво.

 

Въпреки че Ивелин вече е писал за най-важните точки, поради които е важно да се чуете отстрани, искам да подчертая, че докато не се запишете и прослушате обратно, никога няма да знаете колко сте зле всъщност. Причината е, че в моите уши е едно, в ушите на другите - друго, но апаратурата не мисли - тя ви дава реалността. И ако сте достатъчно разумни да превъзмогнете егото си и да си признаете, че имате много трески за дялане, ще станете добри певци много по-бързо, отколкото ако си пеете със записа или чакате на някой професор да ви коригира техниката.

 

Подобно на впечатленията на Иво и аз си спомням, че за първи път като се записах и се чух не можех да повярвам каква трагедия бях всъщност... :)

Редактирано от unicorn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, не познавам певец, който да не се е стреснал от тембъра си при първо записване. Това е, понеже технологията на чуване на собствения глас, докато говориш/пееш е различна от случаите, в които слушаш някой друг : по принцип външните звуци ние възприемаме посредством вибрациите във въздуха, докато собствената ни реч/пеене достига до слуховия ни апарат благодарение на вибрациите, които се предават по костта на челюстта, така че добиваме различно от другите усещане за оцветката на собствения си глас. Идеята ми беше, че всеки, който ще се записва за първи път трябва да е подготвен да чуе "чужд" глас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги,когато имам възможност,се записвам.Така най-бързо стигам до крайния резултат,понеже е много по-лесно да си чуя грешките отстрани и да се поправя..защото вече преценявам като слушател,не като изпълнител,а разликата е огромна.Така,че за мен това е най-добрия начин да провериш себе си в домашни условия.

 

Поздрави:Лили

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Ние възприемаме външните звуци посредством вибрациите във въздуха, докато собствената ни реч/пеене достига до слуховия ни апарат благодарение на вибрациите, които се предават по костта на челюстта, така че добиваме различно от другите усещане за оцветката на собствения си глас.

 

Благодаря на Гарванчо за допълнението! :)

 

Това, което и аз мога да добавя е повече весело, колкото сериозно, а именно:

 

Апаратурата не е магическа кутия - тя просто изкарва истинския ви глас! :punk_guitar:

 

Аз не се среснах, като чух гласа си за първи път през микрофон/апаратура - АЗ СЕ ИЗПЛАШИХ,

защото бях сам в стаята, а чух нечий чужд глас...при това ужасен, а бях още дете! :(

Трябваше ми време да свикна с "другото си аз".

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ооо аз още се изнервям като се слушам. Иначе в началото когато се чух за първи път бях буквално потресен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

хаха, аз също. Помислих си че е от техниката първия път, ама не, просто гласът ми си е такъв. Честно казано, още не мога да свикна да се слушам, но е вярно... когато пея ми се струва, че звуча отлично, когато прослушам записа обаче се вижда колко много грешки съм направил и как съм много далече от "отлично" :)

Редактирано от ShadowMaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да си призная, току що се чух за първи път и съм много доволна. Само имам съвсем дребни забележчици...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте!Първия си запис направих на 15г и беше ужасяващо да се слушам...просто това не беше моят глас,знаете как е първия път:offtopic-001:Голям стрес изживях и бях разочарована.И досега не съм свикнала да се слушам,дори много се дразня,но много често правим записи по време на работа за сверяване на часовника.Е...гласа ми още ми е странен:greenangel: Поне пеенето с времето се изчиства и подобрява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аре баце понеже рече записвайе и аз почнах :)

 

След няколко дневни проби с микрофон забучен директно в картата на дъното и машина с параметри семпрон 2200 и рам 256 и вече по широкият ми набор от познания върху вече архивната програма куледит сътворих това

 

Imagine

 

Установих че и по този левашки способ се получават прилични записи като от времето на бийтълсите - остава само да се мине през магнетофон :

Високият регистър се орязва поради Високото ниво шум :greenangel:

 

Ама съм спокоен ти си ми обещал преамп да ми донесеш :greenball:

Редактирано от Caruso
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Caruso,много приятен глас имаш,браво човече! Преампа има ли полза от него за live или се усеща по-добре ползвайки се за студийни записи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Caruso,много приятен глас имаш,браво човече! Преампа има ли полза от него за live или се усеща по-добре ползвайки се за студийни записи?

 

За всичко има полза особено ако е хубав няма съвременни концерти на които зад микрофона да няма подобни неща от рода на премп компресори еквалайзери и тн- цената на един хубав ломпов преамп почва от 1500 кинта

Освен че струват маса пари в БГ няма и откаде да се пробва и да се купи-мизерия :curse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.