Jump to content
Българският форум за музиканти

Материал?


Recommended Posts

абе я споделете вашта китара от какво дърво е?

гледам има адски мноо разновидности,една е от явор друга........

та мисълта ми е да кажете кое дърво е по добро.....:headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Маята е от ясен (ash)- дава много чист, ясен тон, има страхотен състейн! и дълбоки баси като свириш на neck-адаптора. Много красиво дърво само по себе си, поради тази причина най-често се оставя в натурален цвят,за да му се виждат жилките, но и за transperant colour изглежда супер...Като недостатък може да се каже че е доста тежко /моята китара например тежи към 5 кг/, но това поне според мен не е толкова съществено :)

 

Без да се правя на разбирач, доколкото знам елшата (alder), от която по принцип се правят 90% от заводските китари, не дава толкова особена окраска на звука, използват я защото е леко, меко дърво и дава по-"топъл" звук. По принцип май това си е обща характеристика за меките дървета, че звука е по-топъл и мек.../логично всъщност :) /

 

Хубави музикални дървета /колкото съм чувал от лютиера който направи моята китара/ са също явор, кестен, орех...но за техните по-точни характеристики ще те излъжа, нека хората които се занимват да кажат повече, а аз да си млъквам :)

 

 

 

P.S.: ако говорим за грифове и фингърбордове, там има също много неща, но поне доколкото разбрах ти за тялото питаш

Редактирано от Burton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе до колкото знам фендерите на Цветан недялков са от птичи явор!а смятам че ако не беше добро нямаше да си го купи ;):ph34r:

а за ROSEWOOD кво можете да ми кажете?добро ли е?даже не го знам кво е на български :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе до колкото знам фендерите на Цветан недялков са от птичи явор!а смятам че ако не беше добро нямаше да си го купи ;):ph34r:

а за ROSEWOOD кво можете да ми кажете?добро ли е?даже не го знам кво е на български :D

хех дюд, birdseye maple е "форма" на окраската на дървото - не вид дърво.

Хм...иначе всеки един вид дърво си има съответните предимства и специфичен тон. Бтв. maple не беше ли клен (май и явор значи) освен ако двете не са едно и също всъщност...?

На мен всички ми харесват просто са различни като звук - иначе имам китари oт клен, от т.нар. блатен ясен, махагон&клен и липа...

Акустични от смърч & махагон...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Burton, знам че Диката (поздрави го от Явор) освен ясен друго не признава :(, та затова ти тежи китарката.

 

Ясенът има и по-леки варианти, но в БГ се намират много трудно. От плътния ясен се правят и грифове - FODERA, например.

 

Елшата е много добър материал и от нея далеч не се правят 90% от заводските китари (де да беше така!). Това е един от най-добрите варианти за vintage tone :cheers: Т.нар. swamp ash (лек) се доближава до звученето на елшата, която, впрочем, в България май е защитен вид.

 

Кленът и яворът са от едно семейство, а от него само в БГ растат над 40 вида (по света май бяха около 80!) затова не е съвсем ясно какво точно имат предвид различните производители, когато пишат maple , но в общия случай maple би трябвало да означава клен, а sycamore - явор. Според шарката биват птичи (birdseye), риглен (flame) и разни други - quilted и пр. Отделно като качество се означават с А, АА, ААА и т.н.

 

 

Rosewood е палидсандър, но там лудницата е още по-голяма. Най-добър бил бразилския, но Бразилия вече не го изнася, затова е зверски скъп и рядък. От изток се внасят и предлагат много различни варианти, но (според някои лютиери) сред тях има и такива, които хич не стават, освен че приличат по цвят и външен вид на останалите :dance: . Отгоре на цялата тази каша се твърди, че някои дървесини, които не са от това сем. звучат по същия начин . . . . . Легендата твърди, че Лео Фендер използвал rosewood защото веднъж като гледал по телевизията някаква група решил, че е прекалено грозно как изглежда кленовия фингърборд (светъл), когато е зацапан и с изтъркан лак.....

 

 

Варианти за материал - много , особено при басистите, китаристите сте по-традиционалисти :( . Въпросът е как работи комбинацията от всичко вложено в инструмента. Няма "по-добро". Има по-подходящо за даден тип звук.

 

Моите басове са от ясен, топола+клен, елша, махагон и комбинации разни.

 

 

В тази тема очаквам да се намеси Пакмен, защото той доста рови и се интересува от таива неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за предишните ми басове не мога да кажа нищо, за сегашния - според инфото дето се дава:

тялото - Agathis

грифа - Maple, тва май е клен :cheers:

фингърборда - Rosewood или по нашему палисандър

на който му се занимава, ето тук малка справка за някои видове дървесина

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе до колкото знам фендерите на Цветан недялков са от птичи явор!а смятам че ако не беше добро нямаше да си го купи :(:cheers:

а за ROSEWOOD кво можете да ми кажете?добро ли е?даже не го знам кво е на български :dance:

Birdseye maple много рядко се използва за корпуса на китарата,най-вече се използва за грифове,но напоследък повечето лютиери го избягват,тъй като не е стабилно дърво.Тъй че Фендерите на Цецко или са Swamp Ash блатен ясен,защото е по-лек от обикновения или Alder елша,което е стандартния тип дърво за Фендер-тип китари.Аз лично много харесвам елшата като тембър за китарен материал,счщо така съм имал и все още имам китари направени от популярните комбинаций от дървета - изцяло елша(включително и гриф със абаносов фингърборд),Basswood корпус със birdseye maple гриф и rosewood/палисандров фингърборд,както и класическата Гибсън комбинация махагоново тяло(със или без камери за да е по-леко) със "шапка" от flame/quilted maple махагонов гриф и палисандров фингърборд.

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да добавя, че към ROSEWOOD спадат доста различни видове, някои без да са от същото семейство. Разбирай - твърди и тъмни дървесини с червеникав оттентк.

Кленът основно се ползва за изработка на грифове, но спецовете твърдят, че ако се ползва за тялото, дава страхотен тон, много близък до ясена (защото е твърд и плътен като него). В момента имам 5-6 талпи MAPLE и мисля да сглобна една дъска изцяло от клен.

ROCK ON, GUITAL BULDERS! :cheers: :hello: :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За горър:

За "твърдо" (каквото те влече теб:cheers:) ще е добре ако комбинираш с абанос за фингърборд, но и с кленов може да стане.

От опит ти казвам, че звученето на ясена е доста по-различно, а и много зависи какъв ти е материала - по-твърд или по-мек. Аз не харесвам много-много звученето на изцяло кленови инструменти (изключваме полуакустични, акустични и пр.) и бих комбинирал (за тялото) с др. дървесина.

Като за първи проект - виж какво ползват (като комбинация от материали) китаристи на които се кефиш и избери вариант, които ти допада. Не се хвърляй на разни екзотики (мноо яко!!), щото после баба ти ще има с какво да си пали печката :dance: . Вярвай ми, минал съм оттам :(

 

 

Владо, грифът не би могъл да е от елша - прекалено е мек материала и в пъти по-податлив на огъване от birdseye maple. Не че не може да се използва и за това, но ще иска специално укрепване.

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Burton, знам че Диката (поздрави го от Явор) освен ясен друго не признава :headbang:, та затова ти тежи китарката.

Факт! ;) Но нямам причини да се оплаквам :metalist:

Редактирано от Burton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Владо, грифът не би могъл да е от елша - прекалено е мек материала и в пъти по-податлив на огъване от birdseye maple. Не че не може да се използва и за това, но ще иска специално укрепване.

Разбойник,

аз не бих го написал ако не беше истина!Имах Карвин,си го поръчах от тук и специално беше направен изцяло от елша(ако им провериш сайта ще видиш че я имат тази опция).Китарата беше и все още е страхотна-продадох я на Slinky-мой стар приятел и член на нашия форум,живеещ в Ботевград.Друф е въпроса,че Карвин във грифовете си имат две укрепващи графитени пръчки.

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Елшата е много добър материал и от нея далеч не се правят 90% от заводските китари (де да беше така!). Това е един от най-добрите варианти за vintage tone :metalist:

Добре де, защото тогава навсякъде по сайтовете на Ibanez, Jackson, Fender - почти всичко /да не казвам всичко/ пише alder, при някои от по-високите класове - basswood? Да не би alder да значи и друго? И ако не е елша, от що ги правят?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Елшата е много добър материал и от нея далеч не се правят 90% от заводските китари (де да беше така!). Това е един от най-добрите варианти за vintage tone :metalist:

Добре де, защото тогава навсякъде по сайтовете на Ibanez, Jackson, Fender - почти всичко /да не казвам всичко/ пише alder, при някои от по-високите класове - basswood? Да не би alder да значи и друго? И ако не е елша, от що ги правят?

Бъртън,

прав си но от елша до елша,от клен до клен и от махагон до махагон има разлика!

 

 

 

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.