Jump to content
Българският форум за музиканти

БАСОВЕ- Стари, но златни или нови и лъскави


cecob

Recommended Posts

Ясно е,че всеки би искал щатски инструмент от любимата си марка,но тук стои въпросът на кого за какво му служи басът...Както колегата Алекс е писал по-горе за любители,като повечето от нас в този форум и едно добро копие,произведено в Корея или Китай е достатъчно.Естествено пиша това с неприятно чуство,защото и на мен ми се иска да свиря на щатски LAKLAND,но сумата от над 4000 долара/евро е доста соленичка за хоби...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също съм фен на модерното звучене . Имам и винтиж инструменти но не съм свирил с тях бая време .

музиката е безкрайно търсене на звук и изразни средства така че няма универсални инструменти .

хубаво е да имаш повече

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирате ли моя проблем,май всичко вече се прави в Китай.Ямахата,която аз искам струва 888 евро,същата,но съгничър на Патитучи е 2444 евро,бахти и скъпя подпис,а сигурно и те се првят в Китай,няма логика да не е така.Аз не харесвам звука на дъртите басове,ма не искам и китаец,голема дилема!

 

Скъпите Ямахи,ако съдя от тази на Патитучи,свирих с нея миналата година ,или моята китара Ямаха СА2200(около 3000лева) са правени изцяло в Япония и качеството им няма нищо общо с китайските

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хора искам да питам нещо само няма да ми се смеете

винаги ми е било чудно

например Патитучи свири на оригиналния си бас със супер качество ,и после свири същити работи на един ефтин китайски

дали с ефтиния ще звучи по аматьорски или няма да има разлика ,как мислите много ми е интересно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

например Патитучи свири на оригиналния си бас със супер качество ,и после свири същити работи на един ефтин китайски

дали с ефтиния ще звучи по аматьорски или няма да има разлика ,как мислите много ми е интересно

Еми се1 питаш каква е разликата между бира и пепси...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хора искам да питам нещо само няма да ми се смеете

винаги ми е било чудно

например Патитучи свири на оригиналния си бас със супер качество ,и после свири същити работи на един ефтин китайски

дали с ефтиния ще звучи по аматьорски или няма да има разлика ,как мислите много ми е интересно

 

Патитучи ще си звучи на все така добре(от наша гледна точка),защото ще компенсира разликите от ръка и от ампа(примерно).Друг въпрос е че на него ще му е гадно :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъпото е ,че модела на Патитучи отива към 5000 лв . Все пак мерси за инфото и аз си мислех , че не може да са изкарали цялото си производство в Китай.

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bony, еВтин, а не еФтин.

 

 

Патитучи ще си звучи на все така добре(от наша гледна точка),защото ще компенсира разликите от ръка и от ампа(примерно). Друг въпрос е че на него ще му е гадно

 

Много добре казано :)

 

В много от старите инструменти има тон или "магия" ако щете, която е непостижима за новото производство (това е и една от причините стари маркови басове да се продават на баснословни цени), но това далеч не значи че всеки запазен 40-годишен бас притежава тези качества и си струва да дадеш няколко хиляди евро за него. Имал съм няколко стари баса - някои са били супер, други са просто стари и толкова, като това не зависи от марката. Пробваш и преценяваш спрямо цена и качество всяко предложение - няма друг начин.

 

Във високия ценови клас при сегашните маниакални цени на ретро инструменти на Запад почти всеки би предпочел модерен майсторски направен инструмент пред някой стар и високо ценен модел. Хипотетично си представяме че имаме 12 000 долара за харчене. Какво бихте избрали - инструмент на Fodera, F bass, Sadowsky, MTD или друг бутиков производител + качествен усилвател и озвучителни тела от престижна марка или за същата сума (примерно) запазен Fender Precision Bass 1965 година :excl:

 

Относно източните производства ще кажа, че съм виждал китари и басове, при които изработката е била направо префектна. Има поне няколко източни фабрики, които отдавна са нодскочили нивото на грубо копиране на американски китари и наистина знаят какво правят (на съответната цена, естествено). В бъдеще ще виждаме все повече качествени инструменти правени в Азия, убеден съм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Аз бих казал - и двете! Имам Musicman, купих го нов през '99та. Прекрасен инструмент, нямам забележки. Ще ми се обаче да си купя и някой стар Fender или G&L, хич няма да му се мръщя. Според мен за всеки тип инструмент има приложение, въпроса е да намериш такъв с по-широко, защото наистина не можем да си позволим да имаме по 7 баса(а аз бих искал).

Редактирано от Steff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да говоря само за звука на бас китарите, защото не свиря. Зависи от стила - наистина новите тежки стилове изискват определен тип звук. Чувал съм Ibanez-а на vhcs, записвал съм и Music Man Sabre от 70-те/80-те, и двете китари са страшни, но да ги сравнявам ще е все едно да сравнявам ябълки и портокали :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да дам за пример на Джако баса-за да е в употреба вече 30 години надали е по-кофти избор от някой нов.Преди големия Пасториус го е използвал,сега и малкия.Но все пак всичко опира до ухо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да дам за пример на Джако баса-за да е в употреба вече 30 години надали е по-кофти избор от някой нов.Преди големия Пасториус го е използвал,сега и малкия.Но все пак всичко опира до ухо.

 

Можеш да дадеш за пример "някой от басовете" на Джако. Ако прочетеш повече за него, ще разбереш, че тоя човек, особено в наркоманския си период, е загубил/ продал/счупил доста басове, някои от които - чужди. По света хората не са като тука - купят си един бас - и това е до живот ! Нормално е всеки да има любима марка и модел, но конкретния екземпляр вече....

А колкото до Феликс - да, има една китара останала от Джако, но май не е тая:

http://www.jacop.net/fxp_info.html И по- нататък в раздел "Gear" пише, че предпочита Фодера. ;-)

Редактирано от Demiurg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.